Լուսինե Կիրակոսյանի վերջին հրաժեշտը տեղի կունենա այսօր Դրամատիկական թատրոնում
ՀՀ վաստակավոր արտիստ Լուսինե Կիրակոսյանի վերջին հրաժեշտը տեղի կունենա ապրիլի 4-ին 14։00-15։30 Երևանի Հրաչյա Ղափլանյանի անվան դրամատիկական թատրոնում։ Հուղարկավորությունը տեղի կունենա ապրիլի 5-ին Գյումրիում։ Այս մասին հայտնում են Երևանի Հ.Ղ. Դրամատիկական թատրոնից։
Դերասանուհին մահացել է ապրիլի 3-ին։ Նա մարտի 17-ին  տեղափոխվել էր հիվանդանոց, գտնվում էր վերակենդանացման բաժանմունքում, նրա վիճակը գնահատվում էր ծայրահեղ ծանր։
Լուսինե Կիրակոսյանը ծնվել է 19946 թ. Գյումրիում: 1969թ. ավարտել է Երևանի գեղարվեստաթատերական ինստիտուտը` Վարդան Աճեմյանի արվեստանոցը: 1969-2022թթ աշխատել է Երևանի Հ.Ղափլանյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնում` որպես դերասանուհի: Խաղացած ներկայացումներից են` Ե.Օտյանի «Սեր և ծիծաղ» (Նվարդ), Ս.Ստրատիևի «Ավտոբուս» (Կին), Ժ.Հարությունյանի «Քո վերջին հանգրվանը» (Սիրարփի), Բ.Շոուի «Շոկոլադ ուտող զինվորը» (Լուկա), Գ.Արշակյանի «Այս աշխարհի փոքրերը» (Անահիտ), Մ.Մնացականյանի «Թաղի զավակը» (Սաթիկ), Պ.Զեյթունցյանի «Կանգ առ երկրագունդ» (Սիրուշ), Ա.Մակայոնոկի «Հալածված առաքյալը» (Մայր), Խ.Միլիանի «Ցիանակալիում… կաթով կամ առանց կաթի» (Վեներանդա) և այլն: Նկարահանվել է «Հեծյալը, որին սպասում էին» (1984թ.), «Ավտոբուս» (1988թ.), «Լաբիրինթ» (1994թ.), «Մեր բակը 1» (1996թ.) ֆիլմերում:
2007թ. արժանացել է Հայաստանի վաստակավոր արտիստի կոչման, 2010թ.` ՀԹԳՄ «Արտավազդ» մրցանակի` կնոջ երկրորդ պլանի լավագույն դերակատարման համար:

Церемония прощания с заслуженной артисткой РА Лусине Киракосян состоится сегодня
Церемония прощания с заслуженной артисткой РА Лусине Киракосян состоится 4 апреля, с 14:00 по 15:30, в Государственном драматическом театре им. Грачья Капланяна, где Киракосян работала много лет. Похороны пройдут 5 апреля в Гюмри.
Заслуженная артистка РА Лусине Киракосян ушла из жизни накануне, 3 апреля. Об этом Panorama.am сообщили в ереванском медцентре «Эребуни».
17 марта актриса в крайне тяжелом состоянии была переведена в реанимационное отделение медицинского центра «Эребуни».
Лусине Киракосян родилась 4 декабря в Ленинакане (ныне Гюмри). Параллельно с учебой в школе работала в Гюмрийском драматическом театре. Талант Киракосян проявился еще с детства, когда с первого класса ставила спектакли с детьми во дворе. В 1969 году окончила Ереванский художественно-театральный институт–мастерскую Вардана Аджемяна. С того же года по приглашению Грачья Капланяна стала работать в Ереванском драматическом театре.
В 2007 году была удостоена звания заслуженной артистки РА, а в 2010 году-премии «Артавазд» за лучшую женскую роль второго плана.