Լավրովը հայտարարել Է Եվրամիության նկատմամբ Ռուսաստանի տեսակետների փոփոխության մասին
Ռուսաստանը Եվրամիությունը դիտարկում է որպես ոչ բարեկամական միավորում: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը «Արգումենտի ի ֆակտի» թերթին տված հարցազրույցում:
«Եվրամիությունը  «կորցրեց» Ռուսաստանին։ Բայց ինքն է մեղավոր։ Չէ որ հենց ԵՄ անդամ երկրներն ու Միության ղեկավարներն են բացահայտ հայտարարում Ռուսաստանին, ինչպես իրենք են ասում, ռազմավարական պարտություն հասցնելու անհրաժեշտության մասին ։ Այդ պատճառով մենք ԵՄ-ն դիտարկում ենք որպես ոչ բարեկամական միավորում», - հայտարարել Է Լավրովը։
Ի թիվս այլ պատճառների, նա նաև մատնանշել է Կիևին զինամթերք և զենք տրամադրելը,  ինչպես նաև հրահանգիչներ և վարձկաններ Ուկրաինա ուղարկելը:
Լավրովի խոսքով, Մոսկվան արել է անհրաժեշտ հետևություններ, ուստի մտադիր է «անհրաժեշտության դեպքում կոշտ գործել», սակայն հենվելով ազգային շահերի և փոխադարձության սկզբունքների վրա։
Սակայն, պարզաբանել է ԱԳ նախարարը, եթե ԵՄ-ն հրաժարվի հակառուսական կուրսից, Մոսկվան կքննարկի առաջարկները Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին քաղաքականության հայեցակարգին համապատասխան։
Լավրովը նաև նշել է, որ իր ընթացիկ արտասահմանյան այցերն արտացոլում են «միջազգային ասպարեզում Ռուսաստանի առաջնահերթությունները»։

EU 'has lost Russia', Lavrov says
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov has blamed the European Union's deteriorating relations with Russia on the former's support for Kyiv in the Ukraine conflict, DW reported.
"The European Union has lost Russia. But it is its own fault. It is the EU member countries and EU leaders who openly declare it is necessary to inflict, as they call it, a strategic defeat on Russia," Lavrov told the website Argumenty i Fatky in an interview on Tuesday.
He added that Russia would respond in a reciprocal and "tough manner if necessary" based on its national interests, describing the EU's steps in supplying Ukraine with weapons and instructors as "hostile."
Meanwhile, Lavrov praised Russia's relationship with China, accusing the West of trying to drive a wedge between the two countries.
The top Russian diplomat was specifically referring to Western analysis of Chinese President Xi Jinping's recent trip to Moscow, which was interpreted as a reflection of the unequal relationship between the two countries.
Lavrov stressed that Xi and Russian President Vladimir Putin reached a "strategic partnership" between their countries during 10 hours of talks on the backdrop of the visit some two weeks ago.
"Naturally, we have a sense of comradeship and readiness to stand shoulder to shoulder in defense of each other's fundamental interests," Lavrov said.