«Ժողովուրդ». Ինչպիսի հարցեր են ուղղել պատգամավորները քննիչ հանձնաժողով այցելած Զոհրաբ Մնացականյանին
««Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ երեկ ԱԺ-ում ձևավորված 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողով էր այցելել ՀՀ արտաքին գործերի նախկին նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը։ Մենք տեղեկացանք, որ նա Ազգային ժողովում է եղել ժամը 11-ից, և նիստը տևել է մինչև 16։00-ն։
Մենք տեղեկացանք, որ նրան պատգամավորները տարբեր հարցեր են ուղղել, թե որպես դիվանագիտություն նախկիններից ինչ է ստացած եղել, և արդյոք դիվանագիտության մեջ եղել են այնպիսի սխալներ, որոնք կարող էին ունենալ վատ հետևանքներ։ Հարց է հնչել՝ արտաքին դիվանագիտության ոլորտում արդյոք ինչ բացթողումներ կամ քայլեր են եղել, որոնք կարող էին նպաստել պատերազմին։
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ արդեն ամեն շաբաթ այս հանձնաժողովը նոր մարդկանց է կանչելու տարբեր հարցադրումներ անելու համար, այսինքն՝ ինտենսիվ փուլ է սկսվել, և ցանկանում են շաբաթը գոնե երկու մարդ հրավիրել հանձնաժողով, որպեսզի ցանկալի արդյունքի հասնեն»։

«Жоховурд»: Какие вопросы задали депутаты Зограбу Мнацаканяну в следственной комиссии?
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что вчера в следственную комиссию по изучению обстоятельств 44-дневной войны был вызван бывший министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян. По сведениям издания, он был в Национальном собрании с 11:00, а заседание продолжалось до 16:00.
«Мы узнали, что депутаты задали ему различные вопросы о том, какое дипломатическое «наследство» он получил от своих предшественников и были ли в сфере внешней политики допущены такие ошибки, которые могли привести к плохим последствиям. Был задан также вопрос, были ли в сфере внешней политики такие упущения или шаги, которые могли спровоцировать войну.
По нашим сведениям, эта комиссия каждую неделю будет вызывать двух новых людей, чтобы задавать вопросы и добиться желательного результата, то есть, начался интенсивный этап», - пишет газета.