Փետրվարին Թուրքիայի հարավ-արևելքում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժերի հետևանքով զոհերի թիվը կազմում է 50399։ Այս մասին գրում է «Ռիա Նովոստի»-ին՝ հղում անելով Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Սուլեյման Սոյլուին։
Թուրքիայի հարավ-արևելքում գտնվող Քահրամանմարաշ նահանգում փետրվարի 6-ին ինը ժամ ընդմիջումով 7,7 և 7,6 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժեր են տեղի ունեցել։ Ցնցումները զգացվել են երկրի 11 նահանգներում և հարակից նահանգներում, այդ թվում՝ Սիրիայում։ Թուրքիայի իշխանությունները երկրաշարժն անվանել են «դարի աղետ»։
«Զոհերի թիվը 50 399 է։ Զոհվածների նույնականացումը շարունակվում է, թիվը կարող է թարմացվել», - ասել է ՆԳՆ ղեկավարը։

Число жертв землетрясений на юго-востоке Турции выросло до 50 399 человек
Число погибших при сокрушительных землетрясениях на юго-востоке Турции в феврале составляет 50 399 человек, сообщил телеканал CNN Türk со ссылкой на главу МВД Сулеймана Сойлу. Информацию передает РИА Новости.
Землетрясения магнитудой 7,7 и 7,6 произошли 6 февраля с интервалом в девять часов в провинции Кахраманмараш на юго-востоке Турции. Подземные толчки ощущались в 11 провинциях страны и соседних государствах, в том числе в Сирии. Власти Турции назвали землетрясения «катастрофой века».
«Число погибших составляет 50 399 человек. Идентификация (погибших) продолжается, число может обновляться», – приводит телеканал слова главы МВД.