Թուրքիան բողոքել է Հայֆայում հրապարակներից մեկը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին անվանակոչելու դեմ
16:18 05/04/2023
Իսրայելում Թուրքիայի դեսպանը բողոքել է Հայֆայում հրապարակներից մեկը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին անվանակոչելու դեմ: Իսրայելի հյուսիսային քաղաքը, որտեղ ապրում են բազմաթիվ էթնիկ հայեր, երկրի առաջին համայնքն է, որն այս կերպ ճանաչում է Առաջին համաշխարհային պատերազմի վայրագությունները: Անվանափոխությունն ուժի մեջ է մտել մարտի 20-ից։ «Հայերն այսօր»-ի հաղորդմամբ, գրում է The Times of Israel-ը։
«Նախաձեռնությունը սպառնում է վատթարացնել կապերը, որոնք Իսրայելի և Թուրքիայի ժողովուրդներն ու կառավարությունները ցանկանում են բարելավել»,- գրել է Շաքիր Օզքան Թորունլարը Հայֆայի քաղաքապետ Էյնաթ Կալիշ-Ռոտեմին ուղղված նամակում:
Պարբերականն ակնարկում է, որ մոտենում է ապրիլի 24-ը՝ Հայոց ցեղասպանության տարելիցը, և Թորունլարի բողոքը հիշեցնում է, թե Թուրքիան` որպես մուսուլմանական մեծամասնություն ունեցող պետություն, որքան զգայուն է խնդրի նկատմամբ Իսրայելի հետ առանց այն էլ բարդ հարաբերություններում: Իսկ Իսրայելում Հոլոքոստի պատճառով շատերը ապրումակցում են հայկական փորձությանը:
Թորունլարն իր նամակում քաղաքապետից պահանջել է չեղարկել հրապարակի անվանակոչմամբ Ցեղասպանությունը ոգեկոչելու որոշումը և կրկնել է Թուրքիայի մերժողական դիրքորոշումը՝ նշելով, որ «նման ցեղասպանություն թուրք ազգի պատմության մեջ երբեք չի եղել»։
Հայֆայի քաղաքապետարանի գլխավոր խոսնակ Էլիրան Թալն անվանակոչումը համարել է կառավարության համար օրինակ, որին պետք է հետևել: «Մեզ մնում է միայն հուսալ, որ Իսրայելի Պետությունը կճանաչի Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված ցեղասպանությունը, որը խլեց 1,5 միլիոն հայերի կյանքը»,- գրել է նա: Նա ասել է, որ թուրք դիվանագետները «շատ են աշխատել, որպեսզի ճնշում գործադրեն» քաղաքի վրա՝ հրաժարվելու ծրագրից:
Մանրամասն՝ «Հայերն այսօր»-ում։

Turkey protests naming of square for Armenian Genocide victims in Israeli city
Turkey’s ambassador to Israel has protested the naming of a square for the victims of the Armenian Genocide in Haifa, which last month became the first Israeli city to acknowledge the tragedy in this way, The Times of Israel reports.
The initiative “heavily carries the potential of deteriorating these bonds which the peoples and the Governments of Israel and Türkiye wish to improve,” wrote Şakir Özkan Torunlar in a letter, obtained by The Times of Israel Tuesday, to Haifa Mayor Einat Kalisch-Rotem about the renaming, which took effect on March 20.
As the April 24 anniversary of the genocide approaches, Torunlar’s protest is a reminder of the issue’s sensitivity in the already-complicated relationship between Turkey, a powerful Muslim-majority nation, and Israel, where many feel an affinity to the Armenian experience because of the Holocaust.
Torunlar in his letter demanded the mayor reverse the decision to commemorate the genocide in the name of a square, and reiterated the official line of Turkey, stating that “such an act of genocide has never been committed in the history of the Turkish nation.”
Located along Ben Gurion Avenue in Haifa, Israel’s third-largest city and home to about half of the country’s 15,000-odd non-Jewish ethnic Armenians, the inauguration of Armenian Genocide Square marks the second time that an Israeli local government has acknowledged the atrocities. Petah Tikva, near Tel Aviv, in 2020 unveiled a monument to the victims in what it later named the Charles Aznavour Park, commemorating the late French singer who was of Armenian descent.
The naming in Haifa highlighted the gap between widespread sympathy in Israel for the Armenian commemorative cause and the reluctance of successive Israeli governments seeking good ties with Turkey to officially recognize the killing of hundreds of thousands of Armenian civilians by Turkish troops during World War I.
Eliran Tal, the top spokesperson for the Haifa municipality, spoke of the naming as an example for the government to follow. “We can only hope now that the State of Israel acknowledges the genocide, perpetrated by the Ottoman Empire, which claimed the lives of 1.5 million Armenians,” he wrote in a statement. Turkish diplomats, he added, “worked hard to pressure” the city to drop the plan.