Բաբկեն Պիպոյան. ՍԱՏՄ-ն չի նշում, թե որ արտադրողների մոտ են խնդիրներ հայտնաբերվել
«Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ նախագահ Բաբկեն Պիպոյանը, անդրադառնալով ՍԱՏՄ տարածած հաղորդագրությանը. գրում է.
«Տարիներ շարունակ նշվել է(այդ թվում պետական կառույցի կողմից), որ հաղորդակցումը համարվում է վերահսկողության գործիք: Արտադրողի մոտ հայտնաբերված խնդրի հանրայնացումը միշտ դիտարկվել է, որպես սանկցիոն գործիք: Խոշոր արտադրողները միշտ պատրաստ են եղել տուգանվել մի քանի անգամ ավելի, միայն թե իրենց խնդիրը հանրային դաշտում չհայտվնի:
Իսկ այստեղ շատ «թափանցիկ» նշվում է, որ ՉԻ նշվում, թե որ արտադրողների մոտ են խնդիրներ հայտնաբերվել: Չի նշվում, թե ի՞նչ չէին արել կամ ի՞նչ էին արել, որ անհամապատասխան ապրանք էր հայնվել շուկայում:
Ահա թե ինչպես է սպառողի իրավունքը ձևափոխվում տնտեսվարողի իրավունքի:
Հ.Գ. Ահա թե ինչու պետք չի զարմանալ, երբ կիրառվում են սահմանափակումներ և պաշտոնական մակարդակում հանրայնորեն խոսում վատ վերահսկողությունից»։

Бабкен Пипоян: Регулятор не уточняет, у каких производителей обнаружены проблемы
Председатель общественной организации «Информированный и защищенный потребитель» Бабкен Пипоян, коснувшись распространенного Инспекционным органом продовольственной безопасности сообщения, пишет:
«Годами отмечалось (в том числе и госструктурой), что коммуникация считается инструментом контроля. Обнародование обнаруженной у производителя проблемы всегда рассматривалось как санкционный инструмент. Крупные производители всегда были готовы к тому, чтобы их оштрафовали в несколько раз больше, лишь бы их проблема не стала достоянием общественности.
А тут очень "прозрачно" отмечается, что НЕ упоминается, у каких производителей обнаружены  проблемы. Не отмечается, чего они не сделали или что они сделали, что на рынке оказался несоответствующий продукт.
Так право потребителя трансформируется в право хозсубъекта.
P.S. Вот почему не стоит удивляться, когда применяются ограничения и на официальном уровне публично говорится о плохом контроле».