Երևանի ռուսական թատրոնի «Բալզամինովի ամուսնությունը» կցուցադրվի Սանկտ Պետերբուրգում
Ապրիլի 7-16-ը «Բալթյան տուն» թատրոն-փառատոնը կանցկացնի ԱՊՀ երկրների «Հանդիպումներ Ռուսաստանում» 25-րդ հոբելյանական միջազգային թատերական փառատոնը։ 2023 թվականին մշակութային ֆորումը նվիրված է Ա․Ն․ Օստրովսկու 200-ամյակին։ Ծրագրում ընդգրկված են 10 երկրներից ժամանած առաջատար թատերական կոլեկտիվներ։
Երևանի Կոնստանտին Ստանիսլավսկու անվան պետական ռուսական դրամատիկական թատրոնը փառատոնի ծրագրի շրջանակներում կցուցադրի Ա․Ն․ Օստրովսկու պիեսի հիման վրա օրերս հայ հանդիսատեսի դատին հանձնված «Բալզամինովի ամուսնությունը» ներկայացումը՝  թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Կարեն Ներսիսյանի ռեժիսուրայով։
Ռուսական դրամատիկական թատրոնի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ ներկայացման ցուցադրությունը տեղի կունենան ապրիլի 9-ին։
Պիեսի առանցքում խելքից, գեղեցկությունից ու տաղանդից զուրկ զվարճալի մարդուկն է, որը փորձում է դասավորել իր կյանքը, երազում է, կամակորություններ և հիմարություններ է անում և...  Եվ անսպասելիորեն շահած է դուրս գալիս ստղծված իրավիճակից:
«Հանդիպումներ Ռուսաստանում» փառատոնը ոչ միայն ներկայացումների ցուցադրություն է, այլ նաև թատրոնի պրոֆեսիոնալներին համախմբելու տարածք: Ներկայացումներից բացի, փառատոնի օրերին կանցկացվեն քննարկումներ՝ ռեժիսորների, դերասանների և առաջատար թատերագետների մասնակցությամբ։ Ռուսական թատրոնների երիտասարդ մասնակից դերասանների համար կանցկացվեն բեմական խոսքի և դերասանի  վարպետության դասեր:

«Женитьба Бальзаминова» Ереванского Русского драмтеатра будет показан на международном фестивале в Санкт-Петербурге
18:07 06/04/2023
С 7 по 16 апреля Театр-фестиваль «Балтийский дом» проведёт 25-й юбилейный Международный театральный фестиваль русскоязычных театров ближнего и дальнего зарубежья «Встречи в России».
В 2023 году этот авторитетный театральный форум будет посвящён 200-летию со дня рождения А.Н. Островского и соберет под своей крышей ведущие театральные коллективы из 10 стран.
Ереванский государственный русский драматический театр имени Константина Станиславского в рамках фестивальной программы представит премьерный спектакль «Женитьба Бальзаминова» в постановке художественного руководителя театра Карена Нерсисяна. Показ спектакля состоится  9 апреля.
Фестиваль «Встречи в России»- это уникальная и многофункциональная площадка, объединяющая  профессионалов театра.  Здесь не только демонстрируются спектакли, но и проходят их обсуждения с участием режиссеров, актеров и ведущих театральных критиков.
Для молодых артистов русских театров-участников проводятся мастер-классы по сценической речи и актерскому мастерству, сообщает пресс-служба Русского драматического театра.