Առաջին երեք ամսում Հայաստանում ունեցել ենք 450 հազար զբոսաշրջիկ.Սիսիան Պօղոսեան
«Տարվա առաջին երեք ամսում ունեցել ենք 450 հազար զբոսաշրջիկ, 2019 թվին՝ 360 հազար»,-«Արմենպրեսի» մամուլի սրահում հայտնեց Էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Սիսիան Պօղոսեանը:
Նա տեղեկացրեց, որ զբոսաշրջիկների հիմնական հոսքը եղել է ՌԴ-ից, Իրանից, Վրաստանից և Դուբայից:
Միայն մարտ ամսին, ըստ Պօղոսեանի, Հայաստան է այցելել 160 հազար զբոսաշրջիկ՝ 2019 թվականի 118 հազարի դիմաց:
Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահը տեղեկացրեց, որ մինչև տարեվերջ աջակցելու են զբոսաշրջության ոլորտի 10 գործարար ծրագրի, իսկ կոմիտեի թիրախում են Ռուսաստանը, Վրաստանը, Իրանը, ԱՄՆ-ի հայկական սփյուռքը, աշխատում են նաև Ֆրանսիայի, Գերամնիայի, Դուբայի շուկաների վրա, սկսվել են թռիչքներ նաև Իտալիայից և Լատվիայից:
Սիսիան Պօղոսեանը հայտնեց, որ Երևանում մայիսի 27-28-ին ժամը 10:00-20:00-ն տեղի է ունենալու «Ճանաչիր Հայաստանը» զոբոսաշրջային ցուցահանդեսը, որում ներկայացվելու են բոլոր մարզերը և շեշտը դրվելու է 4 ուղղության՝ մշակույթի, խոհանիոց-գինու, բնության և արկածային տուրիզմի վրա:
Նա տեղեկացրեց, որ բոլոր տաղավարներում լինելու են բուկլետներ, որոնք կներկայացնեն մարզերի տեսարժան վայրերը և զբոսաշրջիկներին հետաքրքրող օբյեկտները, նաև կոնֆերանս է կազմակերպվելու ոլորտի մասնագետների մասնակցությամբ:
«Մենք կարևորում ենք մարզերի զարգացումը զբոսաշրջության ուղղությամբ և այդ պատճառով էլ այս տարի երկրորդ անգամ անցկացնելու ենք ներքին զբոսաշրջության ցուցահանդեսը»,-ասաց Պօղոսեանը և հայտարարեց, որ եթե մասնակցել ցանկացողները մինչև ցուցահանդեսը գրանցվեն, ապա կմասնակցեն խաղարկություններին, որոնց ժամանակ տարբեր մրցանակներ են լինելու:

Сисиан Погосеан: За первые три месяца Армению посетили 450 тысяч туристов
«За первые три месяца года в Армению прибыло 450 тысяч туристов, в 2019 году – 360 тысяч», – заявила на пресс-конференции в пресс-центре «Арменпресс» председатель комитета по туризму при министерстве экономики РА Сисиан Погосеан.
Она сообщила, что основной поток туристов был из России, Ирана, Грузии и Дубай.
Только в марте, по словам Сисиан Погосеан, Армению посетили 160 тысяч туристов, в 2019 году этот показатель составил – 118 тысяч драмов.
Председатель комитета по туризму сообщила, что до конца года будет оказано содействие 10 бизнес-программам сферы туризма, а комитет нацелен на Россию, Грузию, Иран, армянскую диаспору в США, они также работают на рынках из Франции, Германии, Дубай, а также начаты рейсы из Италии и Латвии.
Сисиан Погосеан сообщила, что в Ереване с 27 по 28 мая с 10:00 до 20:00 состоится туристическая выставка «Познай Армению», на которой будут представлены все регионы и акцент будет сделан на 4 направлениях: культура, кухня-вино, природа и приключенческий туризм.
Она отметила, что во всех павильонах будут размещены буклеты, в которых будут представлены достопримечательности областей и объекты, представляющие интерес для туристов, а также будет организована конференция с участием специалистов в данной области.
«Мы подчеркиваем важность развития областей в направлении туризма и по этой причине проведем в этом году во второй раз выставку внутреннего туризма», – пояснила С. Погосеан и заявила, если желающие принять участие зарегистрируются до выставки, то примут участие в розыгрышах, во время которых разыграны различные призы.