44-օրյա պատերազմում անմահացած հերոսները. Ցուցահանդես՝ Նկարիչների միությունում
Հայաստանի Նկարիչների միությունում բացվեց Արցախյան երրորդ պատերազմում անմահացած հերոսների նկարներով ցուցահանդես։ Նկարների հեղինակները մասնագիտական բուհերի ուսանողներն են։
Արեգ Միրիջանյանը նահատակված հերոսներ Հայկի, Լևոնի ու Ժորայի նկարների հեղինակն է։
«Մինչև նկարելը՝ նախ փորձել եմ ճանաչել իմ հերոսներին։ Երբ լսեցի իմ հերոսների մասին, ապշած էի։
Նրանց ամեն օրը սխրագործություն էր։ 18-19 տարեկանում... այդքան ուժ ունենալ, սիրել հայրենիքը, նվիրված լինել հայրենիքին, այդքան չվախենալ մահից, գնալ դեպի մահը։ Պետք է հսկայական ուժ ունենալ։
Չես կարող այդ ամենը հանգիստ ընկալել, ներսումդ ամեն ինչ տակնուվրա է լինում»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Արեգը։
Անմահացած հերոս Ժորա Մարտիրոսյանի մայրը՝ Գայանե Հակոբյանը, ասում է, որ իրենք իրենց նվեր են արել. «Ճիշտ է, մեր տղաները ֆիզիկապես մեզ հետ չեն, բայց միշտ մեր մտքերում են, ամեն վայրկյան մենք զգում ենք իրենց ներկայությունը։ Ուզում ենք մեկ անգամ ավելի լսեն մեր հերոսների մասին, մեկ անգամ ավելի տեսնեն մեր հերոսներին։ Հիմա մեզ միայն նման բաներն են ուրախացնում, եթե կարելի է նման ձևով արտահայտվել։
Իմ տղան ու այս բոլոր տղաներն այնքան լուսավոր են։ Հատուկ ընտրված են։ Բոլոր տղաներն ընտրյալներ են Աստծո կողմից»։
Ժորան տանկիստ է եղել, զոհվել է հոկտեմբերի 22-ին։
«Իմ տղան՝ շատ բարի, լուսավոր, շատ անզիվ, հավասարակշռված... Իմ տղան այստեղ չէր, չպետք է ծառայեր։ Բայց պնդեց, որ պետք է անպայման ծառայի ու հենց Արցախում։ Այդպես էլ արեց»,- պատմում է տիկին Գայանեն։
Անմահացած հերոս Ժորա Սահակյանի հայրը՝ Վահիդ Սահակյանը, նշում է, որ բոլորը հերոսներ են, ովքեր ընկել են հանուն հայրենիքի, հանուն սահմանների պահպանության, հանուն մեր երեխաների ապագայի։ Նրանց սխրագործությունների մասին կարելի է օրերով խոսել։
«Իմ տղան Մատաղիս-Մարտակերտ պաշտպանական գիծը պաշտպանելուց հետո տեղափոխվում է Մարտունի 2 զորամաս։ Հոկտեմբերի 30–ին կնքում է իր մահկանացուն՝ իր ընկերների հետ զենքը ձեռքներին, դիրքը չզիջելով և որևէ անգամ մեկ քայլ հետնահանջի մասին չմտածելով»,- ասում է Վահիդ Սահակյանը։
Կապիտան Իշխան Պետրոսյանը 20 տարի ծառայել է հայկական բանակում՝ հակաօդային պաշպանությունում։ Պատերազմի ժամանակ պահեստազորի սպա էր։
Կապիտան Իշխան Պետրոսյանի այրին՝ Արուս Հարությունյանը պատմում է, որ պատերազմի մասին լուրը լսելուց անմիջապես հետո ամուսինը ոտքի է կանգնում. «Բոլորս դեմ էինք, որ ինքը ճակատ մեկնի, ասում էինք՝ դու քոնն արդեն արել ես, 20 տարի ծառայել ես, ասում էր՝ չէ, դու չես հասկանում, զինվորն այնտեղ մենակ է։
Առաջին կարգի սպա էր, զինկոմիսարիատից կանչել էին, գնացել, ներկայացել էր։ Եկավ, սակայն չհամբերեց, որ կանչեն, կամավորագրվեց ու գնաց։ Ասում էր՝ բերքը հասել է, քաղենք, կգանք։ Թշնամուն նկատի ուներ։ Ոչ մի վայրկյան իր ոգին չի կոտրվել։ Չեմ զգացել, որ ինքը վախենա, մտահոգվի ինչ-որ բանից։ Բայց արի ու տես... Զոհվել է հոկտեմբերի 8-ին։ Մենք իմացել ենք զոհվելու մասին հոկտեմբերի 10-ին»։
Ելիզավետա Օհանջանյանը՝ կամավորական Արման Օհանջանյանի մայրը, պատմեց, որ սեպտեմբերի 30-ին որդին մեքենան թողնում է գազալցակայանում ու առանց որևէ մեկին ասելու մեկնում է Արցախ։
«Ես ինքս ծնունդով արցախցի եմ, 1992 թվականին եմ եկել այստեղ, մեր կապը միշտ եղել է, արյան կանչն Արմանին անընդհատ կանչել է։ Այս անգամ էլ կանչեց անվերադարձ։
Սեպտեմբերի 30-ին գնաց։ Գնաց Ջաբրայիլ։ Հոկտեմբերի 1-ին ամենաթեժ տարածքն է եղել։ Ինձ հաղորդագրություն էր գրել. մամ ջան հիշիր՝ ինձ հետ ինչ էլ լինի, գլուխդ բարձր ես քայլելու...
Այս ցավի հետ ապրելն անհնարին է։ Անհնարին է նաև ապրել այն մքտով, որ այն հողը, որտեղ այսքան երեխաների անմեղ արյուն է թափված, նրանք հատուկ արյունը թափել են, որ այդ հողը մնա, հայն ապրի, այսօր մեզ դարձնում են... »,- ասում է տիկին Ելիզավետան ու արցունքն աչքերին պատմում տղայի՝ պատերազմում անցկացրած օրերին մասին։

Обретшие бессмертие в 44-дневной войне герои. Выставка в Союзе художников
В Союзе художников Армении открылась выставка картин, на которых запечатлены герои, обретшие бессмертие в Третьей Арцахской войне. Авторы картин – студенты профессиональных вузов.
Арег Мириджанян – автор картин, на которых запечатлены павшие на войне Айк, Левон и Жора.
«Прежде чем начать рисовать, я сначала попытался узнать своих героев. Когда я услышал о них – был поражен.
Каждый их день был подвигом. И это в 18-19 лет... иметь столько сил, любить Родину, быть преданным Родине, настолько не бояться смерти, идти навстречу смерти. Для этого нужно обладать колоссальной силой.
Невозможно все это воспринимать спокойно, внутри все переворачивается», – сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am Арег.
Мать обретшего бессмертие героя Жоры Мартиросяна – Гаяне Акопян – говорит, что они сами себе сделали подарок. «Правда, наши мальчики не с нами физически, но они всегда в наших мыслях, мы ощущаем их присутствие каждую секунду. Хотим, чтобы еще раз услышали о наших героях, еще раз увидели их. Теперь нас радуют только такие вещи, если можно так выразиться.
Мой сын и все эти мальчики – такие светлые. Как на подбор. Все они избраны Богом».
Жора был танкистом, погиб 22 октября.
Отец бессмертного героя Жоры Саакяна – Вахид Саакян – отмечает, что все павшие во имя Родины, во имя защиты границ, во имя будущего наших детей – герои. Об их подвигах можно говорить днями.
«Мой сын после защиты линии обороны Матагис-Мартакерт был переведен в воинскую часть Мартуни -2. 30 октября он погиб – вместе с боевыми товарищами, с оружием в руках, не сдав своей позиции и не помышляя отступить ни на шаг», – говорит Вахид Саакян.
Капитан Ишхан Петросян 20 лет служил в Армянской армии, в войсках ПВО. Во время войны был офицером резерва.
Вдова капитана Ишхана Петросяна – Арус Арутюнян – рассказывает, что, узнав весть о начале войны, муж сразу же поднялся на ноги. «Мы все были против того, чтобы он отправился на фронт, говорили ему – ты уже сделал свое дело, ты отслужил 20 лет. Он ответил: нет, ты не понимаешь, солдаты там одни.
Его вызвали в военкомат, он пошел и представился. Но не дождался, когда вызовут, отправился добровольцем. Говорил: урожай поспел, соберем и вернемся. Имел в виду врага. Его дух не был сломлен ни на секунду. Я не чувствовала, чтобы он боялся или беспокоился. Но, видите, как вышло... Он погиб 8 октября. Мы узнали о его гибели 10 октября».
Елизавета Оганджанян – мать добровольца Армана Оганджаняна, рассказала, что 30 сентября сын оставил машину на заправке и, никому не сказав, отправился в Арцах.
«Я сама родом из Арцаха, переехала сюда в 1992 году, мы всегда поддерживали связь с Арцахом, Арман всегда чувствовал зов крови. На этот раз безвозвратно.
Он уехал 30 сентября. Отправился в Мехакаван (Джабраил). 1 октября там шли ожесточенные бои. Он написал мне сообщение: мама, помни, что бы со мной ни случилось, ты всегда будешь ходить с гордо поднятой головой...
Жить с этой болью невозможно. Также невозможно жить с мыслью о том, что земля, на которой была пролита кровь стольких невинных детей… Они пролили свою кровь осознанно, чтобы эта земля оставалась нашей, чтобы армяне жили… Сегодня они делают нас...» - говорит г-жа Елизавета и со слезами на глазах рассказывает о днях, проведенных сыном на войне.