Ամեն տարի ապրիլի 7-ին Հայ Առաքելական Ս. Եկեղեցին նշում է Ս. Մարիամ Աստվածածնի Ավետման տոնը: Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ կաթողիկոսն այդ օրը հռչակել է որպես մայրերի և մայրության բերկրանքին սպասող կանանց օրհնության օր:
Qahana.am-ից տեղեկանում ենք, որ ապրիլի 7-ին բոլոր եկեղեցիներում Ս. Պատարագ է մատուցվում, և մայրության բերկրանքին սպասող կանանց օրհնության կարգ է կատարվում:
«Վեցերորդ ամսին Գաբրիել հրեշտակը Աստծո կողմից ուղարկվեց Գալիլիայի մի քաղաք, որի անունը Նազարեթ էր, մի կույսի մոտ, որ նշանված էր Հովսեփ անունով մի մարդու հետ՝ Դավթի տնից: Եվ այդ կույսի անունը Մարիամ էր: Եվ հրեշտակը, գալով նրա մոտ, ասաց. «Ուրախացի՛ր, ո՛վ շնորհընկալ, Տերը քեզ հետ է... Մի՛ վախեցի՛ր, Մարիա՛մ, որովհետև Աստծուց դու շնորհ գտար: Եվ ահա՛ դու կհղիանաս և կծնես մի որդի և նրա անունը Հիսուս կդնես: Նա մեծ կլինի և Բարձրյալի որդի կկոչվի: ... Ու նրա թագավորությունը վախճան չի ունենա»: (Ղուկ. Ա 26:33): Հրեշտակապետի ավետիսն անակնկալ էր Մարիամի համար, քանի որ նա դեռ տղամարդ չէր ճանաչել: Սակայն, իմանալով իրողությունն, ասաց. «Ահավասիկ ես մնում եմ Տիրոջ աղախինը...» (Ղուկ. 1:38):
Սա է ավետման այն գեղեցիկ պատմությունը, որ փոխանցել է մեզ Սուրբ Գիրքը:
Qahana.am—ը գրում է, որ Ավետման տոնի առթիվ այս տարի Սուրբ Պատարագ չի մատուցվի, քանի որ տոնը համընկել է Ավագ ուրբաթի հետ. այսօր Հիսուս Քրիստոսի չարչարանքների, խաչելության, մահվան ու թաղման հիշատակի օրն է:

In the Gospel of Luke we learn that the Angel Gabriel brings the good news to the Virgin about the birth of the Savior (Lk 1:26-38).
According to Holy Tradition and the Evangelist, the Angel Gabriel appears to St. Mary while reading a passage from the prophecy of Isaiah, in which it is written about the birth of the Emmanuel from a Virgin. The Angel greets Mary, telling her, “Fear not, Mary: for you have found favor with God. And behold, you shall conceive in your womb, and bring forth a son, and shall call His Name JESUS.”
The Angel Gabriel further explains to Mary, “The Holy Sprit shall come upon you, and the Power of the Highest shall overshadow you, therefore also that which is Holy which shall be born of you shall be called the Son of God.” St. Mary could foresee the torments and sufferings that she would endure. However, by giving mankind an excellent example of obedience to the Divine Will, she said, “I am the Lord’s servant. May it happen to me as you have said.” Beginning from the moment when the Holy Virgin expressed these words, she was with child.
This Gospel story is one expression of why the Armenian Church accords high honor to motherhood, and appreciates the role of women in family life, and the life of mankind.
Upon the pontifical order of His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, the Annunciation to the Virgin Mary is proclaimed as a day of “Blessing of Motherhood and Beauty”. On that day, a special blessing service is offered in Armenian churches.