Հռոմի պապն առաջարկել է ապրիլի 9-ից, Զատիկի տոնի կապակցությամբ, երկշաբաթյա զինադադար հաստատել Ուկրաինայում
12:05 07/04/2023
Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսն առաջարկել է Ուկրաինայում ապրիլի 9-ից՝ կաթոլիկների և ուղղափառների համար Զատկի տոնի ժամանակ երկշաբաթյա զինադադար հաստատել:Այդ մասին ուրբաթ օրը ՏԱՍՍ-ին հայտնել է Ավագ հավատացյալների համաշխարհային միության նախագահ Լեոնիդ Սևաստյանովը՝ վկայակոչելով պոնտիֆիկոսի հետ ունեցած անձնական զրույցը։
«Հաջորդ շաբաթ կաթոլիկական Զատկի շաբաթն է, իսկ հետո՝ ուղղափառ Զատկի շաբաթը: Եվ հենց հիմա Պապն ինձ ասաց, որ ի պատիվ դրա, նա առաջարկում է, որ Ուկրաինայի հատուկ ռազմական գործողության գոտում երկու շաբաթով դադարեցնեն բոլոր ռազմական գործողությունները՝ Կաթոլիկ և ուղղափառ Զատկի շաբաթների առթիվ: Այսինքն՝ այս կիրակիից և երկու շաբաթվա ընթացքում ընդհանրապես հարձակումներ չլինեն, որպեսզի բոլորը դադարեն կրակել միմյանց վրա և զինադադար հայտարարվի»,-ասաց Սևաստյանովը։
Կաթոլիկ եկեղեցին այս տարի Զատիկը նշում է ամենամոտ կիրակի օրը՝ ապրիլի 9-ին, ուղղափառ քրիստոնյաները նշում են այն մեկ շաբաթ անց՝ ապրիլի 16-ին:

Pope Francis calls for Easter truce in Ukraine
Pope Francis has called for a two-week truce in the zone of hostilities in Ukraine and in the new regions of Russia from April 9 during the celebration of Easter and post-Easter weeks by Catholics and Orthodox Christians, Leonid Sevastyanov, the leader of the World Union of Old Believers, told TASS on Friday, citing his personal conversation with the pontiff.
"Next week is the Catholic Easter week, and then there will follow the Orthodox Easter week. The Pope has just told me that in honor of this, he suggests that all hostilities in the special military operation zone in Ukraine be stopped for two weeks - for the Catholic and Orthodox Easter weeks. Starting from this Sunday and for two weeks there would be no offensives at all, everyone would stop shooting at each other and a truce would be declared," Sevastyanov said.
The old believers’ leader noted that this issue was very important to the pontiff, who had asked Sevastyanov to declare this on his behalf.
"Please let everyone know this," Sevastyanov quoted Pope Francis as saying.
The Catholic Church celebrates Easter this year next Sunday, April 9; Orthodox Christians celebrate it a week later, on April 16.