14 հիվանդ Արցախից տեղափոխվել է Հայաստան
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային հիվանդություններով և շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 14 անձ այսօր, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ  մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ, 7 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 6 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 290 հիվանդ։

Из Арцаха в Армению перевезены ещё 14 пациентов
В связи с блокадой Арцаха, сегодня, 8 апреля, при посредничестве Международного Комитета Красного Креста, 14 больных с онкологическими заболеваниями и с патологией требующих срочного хирургического вмешательства, были перевезены в различные специализированные медицинские центры Республики Армения из ЗАО «Республиканский медицинский Центр» министерства здравоохранения Республики Арцах. Об этом сообщает пресс-служба Минздрава Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, НКР).
7 пациентов, в рамках государственного заказа направленые на лечение в Армению, вместе с сопровождающими вернулись в Арцах.
6 детей находятся в отделении неонатологии и реанимации медобъединения «Аревик».
9 пациентов находятся в реанимационном отделении ЗАО «Республиканский медицинский Центр», 3-из них – в крайне тяжелом состоянии.
До сегодняшнего дня при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста из Арцаха в Армению были перевезены 290 пациентов.