Վիվա-ՄՏՍ. Ավարտվել է ենթակառուցվածքների արդի համակարգերի ներդրման հերթական ծրագիրը
Ավելի քան երեսուն տարի, Վայոց ձորի մարզի Աղնջաձոր գյուղում արտաքին լուսավորություն չի եղել: Բնակիչներն ստիպված են եղել համակերպվել մթության մեջ ապրելու պայմաններին:
Վիվա-ՄՏՍ-ից հայտնում են, որ փողոցային լուսավորության՝ ամբողջովին նոր ենթակառուցվածք ստեղծելու հարցում համայնքին աջակցել են Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC): Ծրագրի առաջին փուլն այստեղ իրականացվել է 2019 թվականին: Տեղադրվել է 38 LED լուսարձակ, լուսավորվել է  գյուղի գլխավոր փողոցը՝ Մարտունի-Գետափ միջպետական նշանակության ավտոճանապարհը (1450մ):
Նոր տեխնոլոգիաներով աշխատող էներգախնայող համակարգի ներդրման երկրորդ փուլով 2022-ի տարեվերջին տեղադրվել է 43 LED լուսարձակ, լուսավորվել 1550 մ երկարությամբ՝ երկրորդական փողոց: Ընդհանուր առմամբ, տեղադրվել է 81 LED լուսարձակ, լուսավորվել է 3000 մ ճանապարհ:
Բնապահպանական և էներգախնայող LED լուսարձակների շահագործումը տնտեսապես արդյունավետ է՝ բյուջետային համեստ միջոցներ ունեցող համայնքների համար. էականորեն կրճատվում է էներգիայի ծախսը՝ խնայված միջոցների հաշվին թեթևացնելով գյուղի ֆինանսական բեռը: Ի տարբերություն այլ լամպերի, LED լամպերն առավել արդյունավետ ու դիմացկուն են, ապահովում են բարձր լուսատվություն, կարող են անհամեմատ ավելի երկար ծառայել՝ սպառելով 80%-ով պակաս էլեկտրաէներգիա:
Հեռավոր մարզերում կայուն զարգացում ապահովելու՝ գործընկեր կազմակերպությունների ձգտումը դառնում է իրատեսական: Երիտասարդ սերնդի համար նման ծրագրերը կարևոր խթան են ծննդավայրում ապրելու և զարգացման հեռանկար տեսնելու առումով:
Վիվա-ՄՏՍ-ի և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի համագործակցության արդյունքում 2022 թվականին Հայաստանի տարբեր համայնքներում ենթակառուցվածքների զարգացման համար ներդրվել է ավելի քան 120 մլն դրամ:

More than three decades, the village of Aghanjadzor in Vayots Dzor region was deprived of an outdoor electricity. The residents were forced to adapt to the living in the dark conditions.
For more than three decades there was no external lighting in Aghnjadzor village of Vayots Dzor region. Residents had to adapt to living conditions in the dark. Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) supported the community in creating a completely new street lighting infrastructure. The first phase of the project was implemented here in 2019. 38 LED floodlights were installed: the main street of the village and the Martuni-Getap interstate highway (1450 m) were illuminated, Viva-MTS said in a press release on Monday.
The second phase of the introduction of the energy-saving system using new technologies was at the end of 2022. As a result, 43 LED lights were installed, and a 1550-meter long street was illuminated. By the end of the project in Aghanjadzor, 81 LED floodlights were installed and 3,000 m of roads were illuminated in total.
The use of environmentally friendly and energy-saving LED lights is cost-efficient for communities with modest budgets: the energy cost is significantly reduced, easing the financial burden of the village owing to the saved funds. Unlike other lamps, LED lamps are more efficient and durable, they provide high brightness and can last much longer, consuming 80% less power.
The aspiration of partner organizations to ensure sustainable development in remote regions is becoming realistic. For the young generation, such programs are an important incentive to live in their place of birth and to see a perspective of development.
As a result of the cooperation between Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC), more than AMD 120 million was invested in the development of infrastructure in various communities of Armenia in 2022.