Աշոտյան. Ադրբեջանը երբեք չէր գրավի Արցախի մի մասը, եթե Հայաստանում լիներ նորմալ իշխանություն
«Երեկ Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ «Ադրբեջանը կդժվարանար վերցնել Ղարաբաղը, եթե թուրքական ԱԹՍ-ներ և այլ զինատեսակներ չարտադրվեին»:
Ակնայտ էր, որ Թուրքիայում նախընտրական քննարկումների շրջանակներում Արցախյան վերջին պատերազմն ու Սյունիքով միջանցքի երազանքի իրականացումը դառնալու են Էրդողանի իշխանության հաջողության պատմություններից մեկը:
Սակայն, ուզում եմ հիշեցնել ձեզ հետևյալը. թուրքական «Բայրաքթարներն» առաջին անգամ սկսել են առհասարակ արտահանվել ուշադիր՝ 2018-ի գարնանը՝ Քաթար, այնուհետ, նույն թվականին նաև՝ Ուկրաինա:
Ադրբեջան թուրքական «Բայրաքթարները» հասել, ըստ բաց աղբյուրների, են Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև կնքված և ադրբեջանական խորհրդարանում վավերացված ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին պայմանագրի շրջանակներում, ինչը տեղի է ունեցել 2020 թվականի մայիս-հունիս ամիսներին:
Այսինքն՝ Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության օրոք անգամ բաց աղբյուրներով, առանց հետախուզական կարողությունների ՀՀ գործող իշխանությունները կարող էին և պարտավոր էին հետևել հակառակորդ երկրի ռազմատեխնիկական ձեռքբերումներին:
Կոնտրաստի համար հիշեք ինքներդ, թե ինչով էր զբաղված ՀՀ իշխանությունը 2020-ի ընթացքում մինչև պատերազմ…
2020 թվականի հունիսին ձեռք բերված «Բայրաքթարները» խաղացին արյունալի ու դաժան դեր Արցախյան վերջին պատերազմում:
Իսկ Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության մեղքը ոչ միայն այդ տարիներին Ադրբեջանի զինման գործընթացին չհետևելն է, այլ նաև այն, որ 2018-ին գալով իշխանության, հիշեցնեմ, փոխել էին նախորդ իշխանությունների կողմից թողնված բանակի արդիականացման և սպառազինությունների գնման պլանը, ժամանակակից հակաօդային պաշտպանության միջոցների փոխարեն («ՏՈՌ»-եր) գնելով խաղալիք անօգուտ «սամալյոտներ» ու դեռևս սովետական արտադրության ներկած, ժամկետանց հակաօդային միջոցներ («ՕՍԱ-ԱԿԱ»):
Այս ամենից զատ, հիշեցնեմ նաև, որ Ապրիլյան պատերազմին առաջին անգամ Ադրբեջանն նույնպես օգտագործեց անօդաչու թռչող սարքեր:
Այո, դրանք թուրքական չէին, ոչ պակաս արդիական իսրայելական արտադրության ԱԹՍ-ներ էին, որոնք սակայն չկարողացան վճռորոշ դեր խաղալ մարտի դաշտում և Ապրիլյան պատերազմի արդյունքներով Ադրբեջանը ռազմի դաշտում չհասավ իր նպատակներին, իսկ դիվանագիտական դաշտում ջախջախվեց (Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածություններ):
Այս ամենն ի մի բերելով կարելի է եզրակացնել, որ Ադրբեջանը երբեք չէր գրավի Արցախի մի մասը, եթե Հայաստանն ունենար նորմալ իշխանություն»։

Ашотян: Азербайджан никогда бы не оккупировал часть Арцаха, если бы в Армении была нормальная власть
13:34 11/04/2023
Заместитель председателя Республиканской партии Армении (РПА), экс-глава Постоянной комиссии Национального Собрания по внешним связям Армен Ашотян в своем Telegram-канале пишет:
«Вчера министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что «Азербайджану было бы сложно захватить Карабах, если бы не производились турецкие байрактары и другое вооружение».
Было очевидно, что последняя Арцахская война и воплощение мечты о Сюникском коридоре станут одной из «историй успеха правительства Эрдогана в рамках предвыборных дискуссий в Турции.
Однако хочу напомнить вам следующее. Турецкие «Байрактары» начали экспортировать впервые весной 2018 года, в Катар, а затем, в том же году, и в Украину.
Турецкие «Байрактары» прибыли в Азербайджан, по данным из открытых источников, в рамках соглашения о военно-техническом сотрудничестве, заключенного между Азербайджаном и Турцией и ратифицированного в азербайджанском парламенте, что произошло в мае-июне 2020 года.
Иными словами, во времена правления Никола Пашиняна, даже при наличии открытых источников, без разведывательных возможностей, нынешние власти РА могли и были обязаны следить за военно-техническими приобретениями вражеской страны.
Для контраста вспомните, чем занималось правительство РА в 2020 году до войны...
Приобретенные в июне 2020 года «Байрактары» сыграли кровавую и жестокую роль в последней Арцахской войне.
И вина правительства Никола Пашиняна не только в том, что оно не следило за процессом вооружения Азербайджана в те годы, но и в том, что, они, придя к власти в 2018 году, напомню, изменили план модернизации армии и покупка оружия, оставленного прежней властью, взамен современных средств ПВО ("ТОР"-ов) за счет покупки бесполезных игрушечных "самолетов" и еще раскрашенных, просроченных зенитных средств советского производства ("ОСА-АКА") .
Помимо всего этого, напомню также, что во время Апрельской войны Азербайджан также впервые применил беспилотники.
Да, они были не турецкие, это были не менее современные дроны израильского производства, но они не смогли играть решающей роли на поле боя, и в результате Апрельской войны Азербайджан не добился своих целей на поле боя, и потерпел поражение на дипломатическом поприще (Венские и Петербургские соглашения).
Сложив все это вместе, можно сделать вывод, что Азербайджан никогда бы не оккупировал часть Арцаха, если бы в Армении было нормальное правительство».