Վայոց Ձորում Նիկոլ Փաշինյանի ուղղությամբ անձրևանոց նետած կինն ազատ է արձակվել։ Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեցին Քննչական կոմիտեից։
Ավելի վաղ ՔԿ-ից հայտնել էին, որ ապրիլի 10-ին Նիկոլ Փաշինյանի՝ Վայոց ձորի մարզի Եղեգնաձոր համայնքի Մալիշկա բնակավայր կատարվող այցի ընթացքում ժամը 13:15-ի սահմաններում Մալիշկա բնակավայրի նոր կառուցված 8-րդ, 14-րդ և Կենտրոնական փողոցների խաչմերուկ է մոտեցել 47-ամյա մի կին։
Վերջինս, չենթարկվելով ոստիկանության ծառայողների կողմից բազմիցս ներկայացված օրինական պահանջներին և անտեսելով վերջիններիս հորդորները, ժամը 14:40-ի սահմաններում Մալիշկա բնակավայրի առանձնատներից մեկի բակում, ՀՀ վարչապետի օրինական ծառայողական գործունեությանը միջամտելու նպատակով, փորձել է Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ բռնություն գործադրել, այն է՝ իր մոտ գտնվող անձրևանոցը դիտավորությամբ նետել է ՀՀ վարչապետի ուղղությամբ։
Հետաքննության մարմնի կողմից անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի առկայության հիմքով նշված անձը ձերբակալվել է և ներկայացվել վարույթն իրականացնող մարմնին:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Վայոց ձորի մարզային քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 44-452-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով նախատեսվել է քրեական վարույթ։

Бросившую в Пашиняна зонт женщину отпустили
Задержанная накануне 47-летняя женщина, которая бросила зонт в Никола Пашиняна во время его визита в Вайоцдзорскую область Арменмии, отпущена на свободу. Об этом Panorama.am накануне сообщили в Следственном комитете Армении.
Ранее пресс-служба СК Армении передала: «Поступило сообщение о том, что 10 апреля 2023 года во время визита премьер-министра Армении Никола Пашиняна в населенный пункт Малишка общины Ехегнадзор Вайоцдзорской области, около 13:15, к перекрестку 8-й, 14-й и Центральной улиц населенного пункта Малишка подошла 47-летняя женщина.
Последняя, не подчинившись неоднократно предъявляемым служащими полиции законным требованиям и игнорируя их призывы, около 14:40 во дворе одного из домов в населенном пункте Малишка с целью вмешательства в законную служебную деятельность премьер-министра Республики Армения, попыталась применить насилие в отношении Никола Пашиняна, умышленно метнув имевшийся у нее зонтик в направлении Пашиняна.
На основании наличия непосредственно возникшего обоснованного подозрения  органом следствия женщина была задержана.
По факту инцидента инициировано уголовное производство по признакам ч. 3 ст. 44-452 УК Армении. Начато предварительное следствие, в рамках которого выясняются обстоятельства происшествия».