«Ժողովուրդ». Քննիչ հանձնաժողով է հրավիրվելու ՊԲ նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանը
««Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկությունների համաձայն՝ 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողով է հրավիրվելու ՊԲ նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանը: Առաջիկայում այս շարքը շարունակվելու է, և նոր հրավիրվողներ էլ կլինեն:
Բանն այն է, որ քննիչ հանձնաժողովին գործունեության քիչ ժամանակ է մնացել, և պետք է արագացնել աշխատանքները: ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը, որ նաև հանդիսանում է «2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հանգամանքների ուսումնասիրման նպատակով» ստեղծված ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նախագահը, առաջարկում է ևս մեկ անգամ երկարաձգել այդ հանձնաժողովի գործունեությունը: Համապատասխան նախագիծն արդեն դրվել է շրջանառության մեջ:
Մասնավորապես, նա առաջարկում է հանձնաժողովի գործունեության ժամկետը երկարաձգել ևս վեց ամսով: Որպես հիմնավորում՝ նշվում է. «Ազգային ժողովի քննիչ հանձնաժողովը տարբեր գերատեսչություններից պահանջել և ստացել է բազմաքանակ փաստաթղթեր, որոնք մանրամասն ուսումնասիրելուց հետո անցել է հրավիրյալներին լսելու փուլին»: Այսինքն՝ վեց ամիս է մնացել հանձնաժողովին գործունեություն ծավալելու և վերջնական արդյունքներ արձանագրելու համար: Նրանց իրական նպատակը պատերազմի հնարավոր հանցանքները Նիկոլ Փաշինյանի վրայից մաքրելն է»։

«Жоховурд»: Бывший командующий Армией обороны Джалал Арутюнян будет приглашен в следственную комиссию
11:37 12/04/2023
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что в следственную комиссию по изучению обстоятельств 44-дневной войны будет приглашён бывший командующий Армией обороны Арцаха Джалала Арутюнян. Эта череда продолжится и в дальнейшем будут новые приглашенные.
«Дело в том, что до истечения сорока деятельности следственной комиссии осталось мало времени и нужно ускорить работы. Депутат парламентской фракции «Гражданский договор» Андраник Кочарян, который является также председателем «следственной комиссии, сформированной с целью изучения обстоятельств развязанных 27 сентября 2020 года военных действий», предлагает ещё раз продлить срок деятельности этой комиссии. Соответствующий проект уже введен в обращение.
В частности, он предлагает продлить срок деятельности комиссии еще на 6 месяцев. В качестве обоснования отмечается: «Следственная комиссия Национального Собрания потребовала и получила от различных ведомств многочисленные документы, после детального изучения которые перешла к этапу слушаний». То есть, у комиссии осталось 6 месяцев для осуществления деятельности и окончательного вывода. Их основная цель – ″очистить″ с Никола Пашиняна возможные преступления войны», - пишет газета.