«Հրապարակ». Ճակատագրի հեգնանքով Սուրեն Պապիկյանը Բրյուսելում էր
«Ճակատագրի հեգնանքով, 2020 թ. պատերազմը սկսվելու օրը` սեպտեմբերի 27-ին, Հայաստանում չէր պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը. նա գտնվում էր Եվրոպայում:
Երեկ Հայաստանում չէր նաև պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը` նա Բրյուսելում էր, և երեկ հաղորդեցին, որ այցելել է ՆԱՏՕ-ի՝ Եվրոպայում դաշնակցային ուժերի գերագույն հրամանատարությանը: Իսկ մինչ այդ թշնամին սկսեց կրակել Տեղ գյուղի դիրքերի ուղղությամբ, և մենք, ըստ պաշտոնական տվյալների, որոնք սովորաբար ամբողջական չեն և աճի միտում են ունենում, տվեցինք 4 զոհ և 6 վիրավոր:
Հերթական անգամ պարզվեց, որ մենք տեղյակ չէինք, որ հարձակում է սպասվում, և պատշաճ պատրաստված չէինք այդ հարձակումը հետ մղելուն»։

«Грапарак»: По иронии судьбы Сурен Папикян находился в Брюсселе
Газета «Грапарак» пишет: «По иронии судьбы в день начала войны в 2020 году, 27 сентября, министр обороны Давид Тоноян отсутствовал из Армении: он находился в Европе.
Министр обороны Сурен Папикян вчера также не находился в стране – он был в Брюсселе, и накануне сообщили, что он посетил штаб-квартиру верховного командования сил НАТО в Европе. А до этого враг начал обстреливать армянские позиции в направлении села Тех и, согласно официальным данным, которые обычно не бывают полноценными и имеют тенденцию роста, у нас 4 погибших и 6 раненых.
В очередной раз выяснилось, что мы не знали, что ожидается нападение и не были надлежащим образом подготовлены к его отражению».