ԵԱՀԿ նախագահը Բաքվին և Երևանին կոչ է անում ուղիղ շփումներ հաստատել
ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Հյուսիսային Մակեդոնիայի արտաքին գործերի նախարար Բույար Օսմանին անհրաժեշտ է համարում, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը հարաբերությունները կարգավորելու համար շարունակեն ուղիղ շփումները։
«Տեղեկացել եմ հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած միջադեպի մասին: ԵԱՀԿ-ն կարող է առաջարկել իր ռեսուրսները, որպեսզի կողմերի միջև շփումներ լինեն և կանխվեն նման միջադեպերը։Մենք ամեն ինչ անելու ենք, որպեսզի նման երկխոսություն և հաղորդակցություն հաստատվի»,- ասել է Օսմանին Բաքվում կայացած ասուլիսում, գրում է «Սպուտնիկ Արմենիա»-ն։
Նրա խոսքով՝ խաղաղությունը կարևոր է երկու կողմի համար։ Օսմանին Երևանին ու Բաքվին կոչ է արել մեխանիզմներ օգտագործել՝ խաղաղություն ապահովելու համար։
«Բոլոր հակամարտությունները, այդ թվում՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, պետք է լուծվեն խաղաղ ճանապարհով։ Որպես ԵԱՀԿ նախագահ՝ ես աջակցում եմ խաղաղության ապահովմանն ուղղված նախաձեռնություններին», - ասել է նա։
Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովն իր հերթին հայտարարել է, որ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շրջանակում Բաքվի և Երևանի միջև անմիջական շփումները դադարեցվել են։ Բայրամովը պնդել է, որ միջազգային միջնորդներն իբր փորձում են Հայաստանին վերադարձնել բանակցությունների սեղանի շուրջ։ Նա հավելել է, որ այդ ուղղությամբ հետևողական քայլեր են ձեռնարկվում։

Действующий председатель ОБСЕ призвал Ереван и Баку к прямым контактам
Действующий председатель ОБСЕ, глава МИД Северной Македонии Буяр Османи считает необходимым продолжение прямых контактов Армении и Азербайджана для нормализации отношений. Об этом сообщают азербайджанские СМИ.
«Я получил информацию об инциденте на армяно-азербайджанской границе. ОБСЕ может предложить свои ресурсы, чтобы между сторонами были коммуникации, и предотвратить такие инциденты. Мы сделаем все от нас зависящее для налаживания такого диалога и коммуникаций», – сказал Османи на пресс-конференции в Баку, сообщает Sputnik-Армения.
Отметив, что «для обеих сторон важен мир», он призвал Ереван и Баку использовать механизмы для обеспечения мира.
«Все конфликты, включая между Арменией и Азербайджаном, должны решаться мирным путем. Как председатель ОБСЕ я поддерживаю инициативы, направленные на обеспечение мира», – заявил Османи.
В свою очередь глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов заявил, что прямые контакты Баку с Ереваном в рамках процесса по нормализации отношений прекращены. Байрамов утверждает, что международные посредники якобы пытаются «вернуть Армению за стол переговоров». В этом направлении предпринимаются последовательные шаги, добавил он.