ԵԱՀԿ նախագահը Բաքվին և Երևանին կոչ է անում ուղիղ շփումներ հաստատել
ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Հյուսիսային Մակեդոնիայի արտաքին գործերի նախարար Բույար Օսմանին անհրաժեշտ է համարում, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը հարաբերությունները կարգավորելու համար շարունակեն ուղիղ շփումները։
«Տեղեկացել եմ հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած միջադեպի մասին: ԵԱՀԿ-ն կարող է առաջարկել իր ռեսուրսները, որպեսզի կողմերի միջև շփումներ լինեն և կանխվեն նման միջադեպերը։Մենք ամեն ինչ անելու ենք, որպեսզի նման երկխոսություն և հաղորդակցություն հաստատվի»,- ասել է Օսմանին Բաքվում կայացած ասուլիսում, գրում է «Սպուտնիկ Արմենիա»-ն։
Նրա խոսքով՝ խաղաղությունը կարևոր է երկու կողմի համար։ Օսմանին Երևանին ու Բաքվին կոչ է արել մեխանիզմներ օգտագործել՝ խաղաղություն ապահովելու համար։
«Բոլոր հակամարտությունները, այդ թվում՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, պետք է լուծվեն խաղաղ ճանապարհով։ Որպես ԵԱՀԿ նախագահ՝ ես աջակցում եմ խաղաղության ապահովմանն ուղղված նախաձեռնություններին», - ասել է նա։
Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովն իր հերթին հայտարարել է, որ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շրջանակում Բաքվի և Երևանի միջև անմիջական շփումները դադարեցվել են։ Բայրամովը պնդել է, որ միջազգային միջնորդներն իբր փորձում են Հայաստանին վերադարձնել բանակցությունների սեղանի շուրջ։ Նա հավելել է, որ այդ ուղղությամբ հետևողական քայլեր են ձեռնարկվում։

The OSCE Chairmanship supports all initiatives that promote dialogue on the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia, OSCE Chairman-in-Office, Minister of Foreign Affairs of North Macedonia Bujar Osmani told a press conference after a meeting with Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov, Azerbaijani media reported.
“The OSCE reaffirms its desire to build trust between the member countries of the organization and should continue to work to build relations and establish an atmosphere of trust. I spoke with the minister about how exactly Baku can contribute to this process,” Osmani said.
The OSCE chief called for the continuation of direct contacts between Armenia and Azerbaijan in order to normalize relations between the countries.
His comments came after four Armenian soldiers were killed and six wounded in a border skirmish provoked by Azerbaijani forces on Tuesday afternoon.