Հայտնի ինսայդեր Ֆաբրիցիո Ռոմանոն գրե՞լ է Էդուարդ Սպերցյանին
«Ինսայդեր Ֆաբրիցիո Ռոմանոն գրե՞լ է ինձ, ինչպես գրել է Զախարյանին։ Ոչ, նա դեռ չի գրել ինձ»,- «Чемпионата»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Հայաստանի ազգային հավաքականի և «Կրասնոդարի» կիսապաշտպան Էդուարդ Սպերցյանը։
Լրագրող Հրաչ Խաչատրյանը գրել է, որ գերմանական և նիդեռլանդական մի շարք ակումբներ ուղարկել են իրենց մասնագետներին՝ դիտելու Սպերցյանի խաղը 2024 թվականի Եվրոպայի առաջնության ընտրական փուլի Թուրքիայի հետ հանդիպմանը (1:2):
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ներում տեղեկություն էր հայտնվել, որ «Կրասնոդարի» կիսապաշտպանի նկատմամբ հետաքրքրություն է ցուցաբերում հոլանդական ՊՍՎ-ն։ Համացանցում  լուրեր էին տարածվել նաև, որ իտալական «Միլանը» «Կրասնոդարին» տրանսֆերային առաջարկ է արել Սպերցյանի տեղափոխման  համար, սակայն կողմերը համաձայնության չեն եկել գումարի հարցի շուրջ։ Միլանցիներն առաջարկել են 8 միլիոն եվրո, իսկ ռուսական ակումբը պնդել է՝ 12 միլիոն եվրո:

Полузащитник сборной Армении Эдуард Сперцян ответил на вопрос, писал ли ему известный инсайдер Фабрицио Романо
10:18 13/04/2023
«Писал ли мне инсайдер Фабрицио Романо, как Захаряну? Нет, мне ещё не писал», — сказал полузащитник сборной Армении и «Краснодара» Эдуард Сперцян в беседе с корреспондентом «Чемпионата».
Ряд немецких и нидерландских клубов направляли своих скаутов для наблюдения за Сперцяном на матч квалификации чемпионата Европы 2024 года с Турцией (1:2). Об этом в своём «твиттере» сообщает журналист Грач Хачатрян.
Ранее в СМИ появлялась информация о том, что к полузащитнику «Краснодара» проявляет интерес нидерландский ПСВ. Также в интернет-пространстве ходили слухи, что итальянский «Милан» сделал «Краснодару» трансферное предложение по переходу Сперцяна, однако стороны не сошлись в сумме компенсации. Миланцы предлагали € 8 млн, а российский клуб настаивал на € 12 млн.