«Ժողովուրդ». Քննիչ հանձնաժողով կհրավիրվի Դավիթ Տոնոյանը, բայց ինչ ընթացակարքով
««Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկությունների համաձայն՝ 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողով ՊԲ նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանից հետո պետք է հրավիրվի ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանը։ Ինչպես հայտնի է, վերջինս գտնվում է ԱԱԾ մեկուսարանում:
Այս պահին, մեր տեղեկություններով, հանձնաժողովի ներսում երկու տեսակետ կա. կա՛մ պետք է իրենք թույլտվություն ստանան և գնան նրա մոտ, կա՛մ պետք է ընթացակարգերով դիմում գրեն և այնպես անեն, որ Դավիթ Տոնոյանին կարողանան բերել ՀՀ Ազգային ժողով։ Հավելենք, որ առաջիկայում այս հանդիպումների շարքը շարունակվելու է, և նոր հրավիրվողներ էլ կլինեն: Բանն այն է, որ քննիչ հանձնաժողովի գործունեությանը քիչ ժամանակ է մնացել, և պետք է արագացնել աշխատանքները, ամփոփել դրանք և ներկայացնել եզրակացություն:
Այն պետք է լինի Նիկոլ Փաշինյանին պատերազմական հանցանքներից ազատելու մասին փաստաթուղթ: Ասել է թե՝ Փաշինյանն ԱԺ-ին հրահանգել է իրեն մաքրել պատերազմի և պարտության բոլոր մեղքերից ու մեղադրանքներից»։

«Жоховурд»: В следственную комиссию будет приглашен бывший министр обороны Давид Тоноян
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что после командующего Армией обороны Арцаха Джалала Арутюняна в следственную комиссию по изучению 44-дневной войны должен быть вызван бывший министр обороны Армении Давид Тоноян. Как известно он находится в изоляторе СНБ.
«По нашим сведениям, сейчас в комиссии есть две точки зрения: либо они должны получить разрешение и пойти к нему, либо должны написать заявление и сделать так, чтобы Давида Тонояна привезли в парламент. Добавим, что череда встреч продолжится и в дальнейшем будут новые приглашенные. Дело в том, что до завершения сорока деятельности следственной комиссии осталось мало времени и нужно ускорить работы, обобщить их и представить заключение.
Это заключение должно стать документом, который снимет с Никола Пашиняна ответственность за преступления в ходе войны. То есть Пашинян поручил Национальному Собранию снять с него всю вину и обвинения за войну и поражение», - пишет газета.