Այսօր՝ ապրիլի 15-ին, աշխարհի շատ երկրներ նշում են Մշակույթի համաշխարհային օրը։ Այն հռչակվել է 1935 թվականի ապրիլի 15-ին` «Գեղարվեստական և գիտական հաստատությունների և պատմական հուշարձանների պաշտպանության մասին» միջազգային պայմանագրի ընդունման պատվին, որը միջազգային իրավական պրակտիկայում հայտնի է դարձել որպես Ռերիխի պայմանագիր։ Այս մասին հայտնում է Calend.ru-ն։
1998 թվականին Մշակույթի պաշտպանության միջազգային լիգան, որը հիմնադրվել էր երկու տարի առաջ, նախաձեռնել է Պակտի ստորագրման ամսաթիվը նշել որպես Մշակույթի միջազգային օր:
Այն հասարակական կազմակերպություն է, որի գործունեությունն ուղղված է մշակույթի, արվեստի, գիտության, կրոնի նվաճումների պաշտպանությանն ու բազմապատկմանը։ Հետագայում առաջարկներ արվեցին նաև այս տոնը հաստատելու վերաբերյալ։
2008 թվականին Ռուսաստանի, Իտալիայի, Իսպանիայի, Արգենտինայի, Մեքսիկայի, Կուբայի, Լատվիայի, Լիտվայի հասարակական կազմակերպությունների նախաձեռնությամբ ստեղծվել է Միջազգային շարժում՝ ապրիլի 15-ը որպես Մշակույթի համաշխարհային օր՝ խաղաղության դրոշի ներքո: Այսօր այս տոնը նշվում է աշխարհի տարբեր երկրներում։
Թեև Մշակույթի օրը հաստատվել է ոչ շատ վաղուց, սակայն այն արդեն մեկդարյա պատմություն ունի։ Մշակութային արժեքների կազմակերպված պաշտպանություն ստեղծելու գաղափարը պատկանում է ռուսական և համաշխարհային մշակույթի ականավոր նկարիչ և գործիչ Նիկոլաս Ռերիխին, ով մշակույթը համարում էր մարդկային հասարակության բարելավման ճանապարհի հիմնական շարժիչ ուժը և տարբեր ազգությունների և կրոնների պատկանող մարդկանց միասնության հիմքը։
20-րդ դարի սկզբին՝ պատերազմների և տարածքների վերաբաշխման ժամանակաշրջանում, ուսումնասիրելով հնագույն հուշարձանները, նա հասկացավ, թե որքան կարևոր է դրանց պահպանումը, և 1914 թվականին դիմեց Ռուսաստանի կառավարությանը և պատերազմող այլ երկրների կառավարություններին՝ մշակութային արժեքների պահպանումն ապահովելու առաջարկով և կնքեց համապատասխան միջազգային պայմանագիր։
Սակայն այս կոչն այն ժամանակ մնաց անպատասխան։ 1929 թվականին Ռերիխը պատրաստեց և հրապարակեց մշակութային արժեքների պաշտպանության պայմանագրի նախագիծ, որն ուղեկցվում էր բոլոր երկրների կառավարություններին և ժողովուրդներին ուղղված կոչով։ Պայմանագրի նախագիծը համաշխարհային համբավ և լայն արձագանք գտավ հանրության շրջանում։
Ռոմեն Ռոլանը, Բեռնարդ Շոուն, Ալբերտ Էյնշտեյնը, Հերբերտ Ուելսը, Մորիս Մետերլինկը, Թոմաս Մաննը, Ռաբինդրանաթ Թագորը հանդես են եկել Նիկոլաս Ռերիխի գաղափարի աջակցությամբ: Պակտին աջակցելու համար շատ երկրներում ստեղծվել են կոմիտեներ: Պակտի նախագիծը հավանության է արժանացել Ազգերի լիգայի թանգարանային կոմիտեի, ինչպես նաև համաամերիկյան միությունների կողմից։
Ի դեպ, Մշակույթի համաշխարհային օրվա անցկացման գաղափարը մասին Նիկոլաս Ռերիխը խոսել էր դեռևս 1931 թվականին Բելգիայի Բրյուգե քաղաքում մշակութային արժեքների պաշտպանության միջազգային պայմանագրի խրախուսմանը նվիրված կոնֆերանսի ժամանակ։ Առաջարկությունը օրվա գլխավոր խնդրի մասին էր՝ գեղեցկության և գիտելիքի լայն կոչ, մարդկությանը իսկական արժեքների հիշեցում:
Հետագա տարիներին արվեստագետը կոչ արեց համաշխարհային հանրությանը կոնկրետ գործողություններ ձեռնարկել՝ հանուն մշակույթի պահպանման։ Նա համախմբեց առաջադեմ հասարակությանը, դարձավ համաշխարհային մշակութային ժառանգության պաշտպանության գաղափարախոսն ու ստեղծողը, որը դարձավ համընդհանուր բնույթի միջազգային իրավական ակտ։
Արդյունքում 1935 թվականի ապրիլի 15-ին Վաշինգտոնի Սպիտակ տանը 21 պետությունների ղեկավարներ ստորագրեցին Երկրի պատմության մեջ առաջին միջազգային պայմանագիրը՝ «Մշակույթի, գիտության և արվեստի նպատակներին ծառայող հաստատությունների պաշտպանության մասին», ինչպես նաև պատմական հուշարձաններ, որոնք անվանվել են իր ստեղծողի «Ռերիխի Պակտ» անունով:
Դաշնագիրը պարունակում է ընդհանուր սկզբունքային դրույթներ մշակութային արժեքների պաշտպանության և դրանց նկատմամբ հարգանքի վերաբերյալ: Օբյեկտների պաշտպանության մասին դրույթը դաշնագրում անվերապահ է և չի թուլանում ռազմական անհրաժեշտության դրույթներով, որոնք նվազեցնում են մշակութային արժեքների պաշտպանության արդյունավետությունը զինված հակամարտության իրավիճակներում:
Պակտը կարևոր դեր է խաղացել մշակութային ժառանգության պահպանության ոլորտում միջազգային իրավական նորմերի հետագա ձևավորման և հասարակական գործունեության մեջ։ Այս պայմանագիրը հիմք է հանդիսացել մշակութային ժառանգության պահպանության ոլորտում ժամանակակից միջազգային համագործակցության բազմաթիվ փաստաթղթերի համար՝ այդ թվում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մի շարք ակտերում։
Այսօր, երբ համաշխարհային հանրությունը ավելի գլոբալ է ապրում, հատկապես արդիական են նոր տնտեսական և էկոլոգիական ճգնաժամերը, տարերային աղետներն ու ռազմական հակամարտությունները, մշակույթի նկատմամբ մտահոգությունը։
Միայն դրա վերելքն ու պահպանումը կարող է միավորել մարդկանց՝ անկախ նրանց ազգությունից, տարիքից, սեռից, սոցիալական և ֆինանսական վիճակից, դադարեցնել ռազմական հակամարտությունները և վարել բարոյական քաղաքականություն և տնտեսություն։ Պետությունների կողմից՝մշակույթի՝ որպես ազգային գաղափարի ընդունումն է Միայն Երկրում խաղաղության գրավականը։
Մշակույթի միջազգային օրվան ընդառաջ բազմաթիվ երկրներում անցկացվում են տարբեր տոնական միջոցառումներ։ Այսպիսով, Ռուսաստանի քաղաքներում անցկացվում են գալահամերգներ, ազգային մշակույթների ցուցահանդեսներ, գիտաժողովներ և դասախոսություններ՝ տարբեր մշակութային թեմաներով, երաժշտական և պոեզիայի երեկոներ, պարային և թատերական ներկայացումներ և այլն:
Այս կարևոր օրը նրանք բարձրացնում են Խաղաղության դրոշը, շնորհավորում մշակույթի բոլոր գործիչներին մասնագիտական տոնի առթիվ։

Сегодня отмечается Международный день культуры
Сегодня, 15 апреля, во многих странах мира отмечается Международный день культуры (World Day of Culture). Он был учрежден в честь принятия 15 апреля 1935 года международного договора «Об охране художественных и научных учреждений и исторических памятников», который стал известен в международно-правовой практике как Пакт Рериха. Об этом напоминает Calend.ru.
С инициативой отмечать дату подписания Пакта как Международный день культуры выступила в 1998 году Международная лига защиты культуры, учрежденная за два года до этого Международным центром Рерихов. Это общественная организация, деятельность которой направлена на защиту и преумножение достижений культуры, искусства, науки, религии. Позже также вносились предложения об учреждении данного праздника, и он даже отмечался в ряде стран. В 2008 году по инициативе общественных организаций России, Италии, Испании, Аргентины, Мексики, Кубы, Латвии, Литвы было создано Международное движение за утверждение 15 апреля Всемирным днем культуры под Знаменем Мира. Сегодня данный праздник отмечается в разных странах мира.
Хотя День культуры был учрежден не очень давно, но он имеет уже вековую историю. Идея создания организованной охраны культурных ценностей принадлежит выдающемуся художнику и деятелю русской и мировой культуры Николаю Рериху, который считал культуру главной движущей силой на пути совершенствования человеческого общества, видел в ней основу единения людей разных национальностей и вероисповеданий.
В начале 20 века, в период войн и передела территорий, при изучении памятников старины, он понимал, как важно их сохранить, и в 1914 году обратился к русскому правительству и правительствам других воюющих стран с предложением обеспечить сохранность культурных ценностей путем заключения соответствующего международного соглашения. Однако, это обращение осталось тогда без ответа. В 1929 году Рерих подготовил и опубликовал проект договора о защите культурных ценностей, сопроводив его обращением к правительствам и народам всех стран. Проект договора получил всемирную известность и широкий отклик среди мировой общественности. В поддержку идеи Николая Рериха выступили Ромен Роллан, Бернард Шоу, Альберт Эйнштейн, Герберт Уэллс, Морис Метерлинк, Томас Манн, Рабиндранат Тагор. Во многих странах были образованы комитеты в поддержку Пакта. Проект Пакта был одобрен Комитетом по делам музеев при Лиге Наций, а также Панамериканским союзом.
Кстати, идея о проведении Всемирного дня культуры также принадлежит Николаю Рериху – еще в 1931 году в бельгийском городе Брюгге на конференции, посвященной продвижению международного договора об охране культурных ценностей, он высказал предложение об этом и обозначил основную задачу Дня – широкий призыв к красоте и знанию, напоминание человечеству об истинных ценностях. В последующие годы художник призвал мировое сообщество к конкретным действиям во имя сохранения Культуры. Он консолидировал прогрессивную общественность, стал идеологом и создателем документа по защите мирового культурного наследия, который был задуман как международно-правовой акт универсального характера.
В итоге, 15 апреля 1935 года в Белом Доме в Вашингтоне главами 21 государства был подписан первый в истории Земли международный договор «О защите учреждений, служащих целям культуры, науки и искусства, а также исторических памятников», названный по имени его создателя «Пакт Рериха».
В Пакте содержатся общие принципиальные положения о защите культурных ценностей и уважении, которое следует им оказывать. Положение о защите объектов носит в Пакте безусловный характер и не ослабляется оговорками о военной необходимости, снижающими эффективность охраны культурных ценностей в условиях вооруженных конфликтов. Универсальность Пакта состоит в том, что в нем содержатся общие, принципиальные положения об охране культурных ценностей, а также в том, что он мог быть воплощен в действие посредством заключения как всемирного, так и региональных договоров.
В рамках Пакта Рерих также предложил и отличительный знак, которым предполагалось отмечать защищаемые культурные объекты, – «Знамя Мира», своего рода Знамя Культуры, – белое полотнище, на котором изображены три соприкасающихся амарантовых круга – прошлые, настоящие и будущие достижения человечества, окруженные кольцом Вечности. Этот знак носит международный характер и встречается в произведениях искусства разных стран и народов мира с древних времен до настоящего времени. По замыслу Рериха Знамя Мира должно развеваться над культурными объектами как охранитель истинных духовных ценностей человечества.
Пакт сыграл важную роль в дальнейшем формировании международно-правовых норм и общественной деятельности в области охраны культурного наследия. Этот договор был использован в качестве основы для многих документов современного международного сотрудничества в области охраны культурного наследия. В том числе в ряде актов ЮНЕСКО.
Сегодня, когда мировое сообщество переживает всё новые глобальные экономические и экологические кризисы, природные катаклизмы и военные конфликты, забота о Культуре особенно актуальна. Только её подъём и сохранение могут объединить людей независимо от их национальности, возраста, пола, общественного и финансового положения, прекратить военные конфликты и сделать нравственной политику и экономику. Только принятие государствами Культуры национальной идеей есть залог Мира на Земле.
В сам же Международный день культуры во многих странах проходят различные праздничные мероприятия. Так, в российских городах устраиваются торжественные концерты, выставки национальных культур, конференции и лекции на различные культурные темы, музыкальные и поэтические вечера, танцевальные и театрализованные представления и многое другое. Также в этот день поднимают Знамя Мира, поздравляют всех работников культуры с их профессиональным праздником.