«Նվիրատուներ և նվիրատվություններ. Հրաչյա Հակոբյան»՝ ՀԱՊ-ում
Ապրիլի 18-ին Հայաստանի ազգային պատկերասրահում կբացվի «Նվիրատուներ և նվիրատվություններ. Հրաչյա Հակոբյան» ցուցադրությունը։
Ազգային պատկերասրահի հաղորդմամբ, ցուցադրությունն ընդգրկում է գեղանկարիչ Հրաչյա Հակոբյանի (1935–1982) թեմատիկ պատկերաշարը, ինչպես նաև այլաբանական մեկ հորինվածք. «Կառուցվածքային ընդհանրացված լուծումները, իմաստային խոր վերապրումները նրա կյանքի եզրափակիչ փուլը բնորոշող գործոններն էին և պատկերացում են տալիս հեղինակի նվաճումների մասին: Այս աշխատանքները նկարչի այրու՝ արվեստաբան Վիլենա Մկրտչյանի 2005 թ. և 2022 թ. նվիրաբերած ժանրային ու թեմատիկ բազմազանությամբ առանձնացող 82 գեղանկարների մաս են կազմում:
Ուշադրության է արժանի «Մասիս» կոշիկի ֆաբրիկայի մշակույթի տան պատվերով 1977 թ. իրականացրած ավարտուն համայնապատկերը (4 մաս), որ կրում է մոնումենտալ-դեկորատիվ բնույթ: Ծավալուն կոմպոզիցիայի զուսպ, բայց նաև արտիստիկ մատուցումը կոշիկի սովորական թեմային առանձին հմայք է հաղորդում: Ընդհանրացված ձևամտածողությանը լրացնելու է գալիս «Սիրուն Հրաչի» արվեստում առանցքային դեր խաղացող արտաքուստ ստատիկ, գունային էքսպրեսիվ շեշտադրությամբ այլաբանական հորինվածքը՝ «Ֆայետոն»-ը (1980), որը լավագույնս ներկայացնում է նկարչի հուզական ներաշխարհն ու ստեղծագործական որոնումները»:
Համադրողն է Հասմիկ Բադալյանը։
Հայաստանի ազգային պատկերասրահի հարուստ հավաքածուի ձևավորման ավելի քան հարյուրամյա պատմության ընթացքում նկարիչների, նրանց ժառանգների, հավաքորդների նվիրատվությունները մշտապես առանցքային դեր են ունեցել: Դրանք հաճախ ամփոփում-ամբողջացնում են առանձին մենագրական հավաքածուները, օգնում են թանգարանի ֆոնդերը հարստացնել իրական գլուխգործոցներով:
2021 թ. Ազգային պատկերասրահը նախաձեռնեց «Նվիրատուներ և նվիրատվություններ» լայնածավալ նախագիծը, որի հիմնական նպատակներից է՝ ներկայացնել ոչ միայն հայտնի վարպետների ընծայված գործերը, այլև բարձրաձայնել մեկենասների անուններն ու նրանց գործունեության կարևորությունը թանգարանի կյանքում:

The National Gallery of Armenia cordially invites you to the opening of the exhibition “Donators and Donations: Hrachya Hakobyan” on Tuesday, April 18.
The exhibition presents the thematic series of painter Hrachya Hakobyan (1935-1982), as well as one allegorical composition. The generalized structural solutions and the deep feeling of the sense are the factors characterizing the final stage of his life and give an idea of the artist's achievements. These works make a part of 82 paintings distinguished by their genre and thematic variety, donated by the artist's widow, art historian Vilena Mkrtchyan in 2005 and 2022, organizers say.
The complete monumental-decorative panorama (4 parts) performed in 1977, ordered by the House of the culture of "Masis" shoe factory is worthy of attention. The reserved, still artistic presentation of the voluminous composition makes the usual footwear theme particularly charming. The allegorical composition "Phaeton" (1980), with an outwardly static, expressive colour emphasis, which plays a key role in the art of "Handsome Hrach" and best expresses the artist's emotional inner world and creative pursuits, comes to complement the generalized forms and thinking.
Donations of artists, their successors, and collectors have always played a key role in the establishment of the rich collection of the National Gallery of Armenia, which has been replenished for over a hundred years. They often include and complete separate monographic collections and help to enrich the museum storages with true masterpieces. In 2021, the National Gallery initiated "Donators and Donations" large-scale project, aiming to present not only the works donated by famous masters, but also to highlight the names of the contributors and the importance of their activities in the museum life.