Ադրբեջանի դրոշի այրման միջադեպի պատճառով Հայաստանը 300 000 եվրո չի տուգանվել
Համացանցում տեղեկություններ են տարածվում՝ իբրև Հայաստանը տուգանվել է 300 000 եվրոյի՝ Ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության ժամանակ Ադրբեջանի դրոշի այրման միջադեպի պատճառով։
CivilNetCheck-ի հետ զրույցում կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը հայտնել է, որ տեղեկությունը կեղծ է։
«Դա զազրախոսություն է։ Որևէ գումարային տուգանք նշանակված չէ»,- ասել է Գիլոյանը:
Հիշեցնենք, որ Երևանում՝ Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում, ապրիլի 15-23-ն անցկացվում է ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնություն։ Առաջնության բացման արարողությանը դիզայներ Արամ Նիկոլյան հենց բեմում այրում է Ադրբեջանի դրոշն ու հեռացնում այն։ Դրանից հետո նրան բերման են ենթարկում, այնուհետև ազատ արձակում։

Армения не была оштрафована на 300 тысяч евро из-за инцидента с поджогом флага Азербайджана
В Сети распространяются сведения о том, будто Армения была оштрафована на 300 тысяч евро из-за инцидента с поджогом флага Азербайджана на церемонии открытия чемпионата Европы по тяжелой атлетике в Ереване.
Замминистра образования, науки, культуры и спорта Армении Карен Гилоян в интервью CivilNetCheck сообщил, что эта информация не соответствует действительности.
«Это ложь, никакого финансового штрафа не назначено», – сказал Гилоян.
Напомним, на церемонии открытия чемпионата Европы 14 апреля в СКК им. Демирчяна во время представления стран-участниц дизайнер Арам Николян перехватил флаг Азербайджана у девушки-знаменосца, поджег его и вынес со сцены. Его после этого подвергли приводу в Полицию, затем отпустили.
После инцидента в Азербайджане решили прекратить участие своих тяжелоатлетов в чемпионате в Ереване.