Բնակիչների կողմից բռնված ադրբեջանցիների նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում
Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթով հսկող դատախազի կողմից բավարարվել է վարույթն իրականացնող քննիչի միջնորդությունը. 2023 թվականի ապրիլի 11-ին որոշում է կայացվել Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի Ագշին Գաբիլի Բաբիրովի նկատմամբ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու և մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, մաքսային հսկողությունից թաքցնելով, ՀՀ պետական սահմանով հրազեն և ռազմամթերք ապօրինի տեղափոխելու հանրորեն վտանգավոր արարքներ կատարելու համար հարուցել հանրային քրեական հետապնդում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 469-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով և 340-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով:
Այս մասին հայտնում են դատախազությունից ու մանրամասնում, որ նույն օրը վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից Ագշին Բաբիրովին ներկայացվել է մեղադրանք: Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի որոշմամբ՝ մեղադրյալի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
2023 թվականի ապրիլի 14-ին հսկող դատախազի կողմից բավարարվել է վարույթն իրականացնող քննիչի միջնորդությունը. որոշում է կայացվել Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի Հուսեյն Ահլիմանի Ախունդովի նկատմամբ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու, մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, մաքսային հսկողությունից թաքցնելով, ՀՀ պետական սահմանով հրազեն և ռազմամթերք ապօրինի տեղափոխելու և մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ապօրինի հրազեն պահելու և փոխադրելու հանրորեն վտանգավոր արարքներ կատարելու համար հարուցել հանրային քրեական հետապնդում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 469-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով, 340-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով և 335-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Նույն օրը վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից Հուսեյն Ախունդովին ներկայացվել է մեղադրանք: Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի որոշմամբ մեղադրյալի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:

В отношении двух вторгшихся на территорию Армении азербайджанцев возбуждено уголовное преследование
По уголовное производству, инициированному в главном следственном управлении Службы национальной безопасности (СНБ) Армении, прокурор, осуществляющий надзор, удовлетворил ходатайство следователя: 11 апреля 2023 года принято решение о начале уголовного преследования в отношении гражданина Азербайджана Агшина Габили Бабирова за незаконное пересечение государственной границы РА и  незаконный провоз оружия и боеприпасов через государственную границу РА, совершенные группой лиц по предварительному сговору путем сокрытия от таможенного контроля. Уголовное дело возбуждено по п.2 ч. 3 ст. 469 и п. 1 ч. 2 ст. 340 УК РА. Об этом сообщают из Генпрокуратуры.
Отмечается, что в тот же день осуществляющий производство орган предъявил Агшину Бабирову обвинение. Решением уголовного суда общей юрисдикции города Ереван в отношении обвиняемого в качестве меры пресечения избран арест.
14 апреля 2023 года прокурор удовлетворил ходатайство следователя: принято решение о начале уголовного преследования в отношении гражданина Азербайджана Гусейна Ахлимани Ахундова за незаконное пересечение государственной границы РА, незаконный провоз оружия и боеприпасов через госграницу РА, а также незаконное хранение и перевозку, совершенные группой лиц по предварительному сговору путем сокрытия от таможенного контроля.
Уголовное преследование возбуждено по п.2 ч. 3 ст. 469 и п. 1 ч. 2 ст. 340 и ч.2 ст. 335 УК РА. В тот же день орган, осуществляющий производство, предъявил Гусейну Ахундову обвинение. По решению суда общей юрисдикции Еревана в отношении обвиняемого избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.