Ընդդիմադիր պատգամավոր Մհեր Սահակյանին մեղադրանք է առաջադրվել
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մհեր Սահակյանին մեղադրանք է առաջադրել, նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել բացակայելու արգելքը: Panorama.am-ը տեղեկացավ Քննչական կոմիտեի նախագահի մամուլի քարտուղար Գոռ Աբրահամյանից։
Նա նշեց, որ Մհեր Սահակյանին քերական հետապնդում էր հարուցվել, դրանից հետո մեղադրանք է ներկայացվել Քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի (Խուլիգանություն) 1-րդ մասով և 171-րդ հոդվածի (Առողջությանը թեթև վնաս պատճառելը) 2-րդ մասի 7-րդ կետով։
Հիշեցնենք, որ մարտի 31-ին ԱԺ-ում տեղի ունեցած քաշքշուկն ավարտվել էր նրանով, որ ընդդիմադիր պատգամավոր Մ. Սահակյանը հարվածել էր ՔՊ-ական Վլադիմիր Վարդանյանի դեմքին։ Վերջինս դիմել էր «Նաիրի» ԲԿ, իսկ ընդդիմադիր պատգամավորը ձերբակալվել էր։
ՔԿ-ից հայտնել էին, որ մարտի  31-ին՝ ժամը 11:15-ի սահմաններում, ՀՀ Ազգային ժողովի 3-րդ հարկի թիվ 314 նիստերի դահլիճում պատգամավորների մասնակցությամբ կազմակերպված փակ աշխատանքային քննարկման ընթացքում «Հայաստան դաշինք» խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Մհեր Սահակյանը անհիմն դիտողություն է կատարել ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանին՝ բարձր տոնով խոսելու համար, ապա մոտեցել և աջ ձեռքում գտնվող ինչ-որ առարկայով մեկ անգամ հարվածել է Վ. Վարդանյանի ձախ հոնքին, որի արդյունքում վերջինս վայր է ընկել։
Հիշեցնենք նաև, որ Ազգային ժողովը 65 կողմ ձայնով տվել էր իր համաձայնությունը «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մհեր Սահակյանի նկատմամբ քրեական վարույթ հարուցելու` գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի միջնորդությանը։

Депутату от фракции Национального Собрания Армении от фракции «Айастан» («Армения») Мгеру Саакяну предъявлено обвинение, в качестве меры пресечения в его отношении избран запрет на выезд. Об этом Корреспондент Panorama.am узнал у пресс-секретаря СК Армении Гора Абрамяна.
Он отметил, что в отношении Мгера Саакяна возбуждено уголовное преследование, после чего выдвинуто обвинение по ч. 1 ст. 297 (Хулиганство» и п. 7 ч. 2 ст. 171 (Причинение лёгкого вреда здоровью).
Напомним, 31 марта 2023г. из Национального Собрания РА в полицию МВД РА поступил сигнал, а затем и от депутата НС РА поступило сообщение о том, что 31 марта 2023г., около 11:15, в ходе закрытого рабочего обсуждения с участием депутатов, организованного в зале заседаний НС 314 на 3-м этаже, депутат от парламентской фракции блока «Армения» Мгер Саакян сделал необоснованное замечание депутату НС РА Владимиру Варданяну – за повышенный тон, затем подошел и каким-то предметом в правой руке нанес один удар В.Варданяну в левую бровь, в результате чего последний упал.