«Ժողովուրդ». Արթուր Հովհաննիսյանի նկատմամբ քրգործի հարուցումը մերժելու մասին որոշում է կայացվել
«Ապրիլի 4-ին ՀՀ Ազգային ժողովի մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձաժողովի նիստում ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանի ցուցաբերած պահվածքը, որը ուղեկցվում էր սպառնալիքներով, խուլիգանական վարքագծով, կներվի:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը ՀՀ քննչական կոմիտեից պարզեց, որ Հովհաննիսյանի նկատմամբ քրգործի հարուցումը մերժելու մասին որոշում է կայացվել, ասել է թե՝ քաղաքական որոշումը կայացված է, իրավապահները պետք է հիմնավորեն դա:
Ինչպես հայտնի է, այդ օրը ընդդիմության միասնական թեկնածու Էդգար Ղազարյանի նկատմամբ Արթուր Հովաննիսյանը ցուցաբերեց ոչ միայն անհարգալից վերաբերմունք, այլև խուլիգանական պահվածքով սպառնաց կտրել Ղազարյանի ականջներն ու լեզուն: Նա նաև հայտարարեց, որ հանձնաժողովի նիստը խանգարում է, ինչը կարող են ներկաները արձանագրել: ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանին հասցեագրված նամակը՝ ԱԺ ՄԻՊ հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանի կողմից, ըստ էության, մերժվել է:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացրել էր, որ ՀՀ գլխավոր դատախազին ուղղված գրությունը հասցեագրվել էր ՀՀ քննչական կոմիտեին: Երեկ հետքրքրվեցինք կոմիտեից, թե ինչ են արել Թովմասյանի գրության հետքերով, հարուցվել է կամ կհարուցվի արդյոք քրեական գործ Արթուր Հովհաննիսյանի նկատմամբ: Ի պատասխան՝ Քննչական կոմիտեից պաշտոնապես հայտնեցին. «Քրեական վարույթ չնախաձեռնելու մասին արձանագրություն է կազմվել այդ նիստի ընթացքում հնչած արտահայտությունների վերաբերյալ ներկայացված հաղորդումների առթիվ քրեական վարույթ նախաձեռնելու հիմքերի բացակայության պատճառով»:
Պարզեցինք, որ խուլիգանական վարքագիծ դրսևորած Արթուր Հովհաննիսյանն ինքն էլ է իրավապահներին գրություն ուղարկել՝ պահանջելով քրգործ հարուցել այդ օրը կատարվածի առիթով, միայն թե պարզ չէ՝ Հովհաննիսյանն ում է մեղադրում»։

«Жоховурд»: В отношении Артура Ованнисяна не будет возбуждено уголовное дело
Газета «Жоховурд» пишет, что депутату фракции «Гражданский договор» Артуру Ованнисяну будет прощено его поведение 4 апреля на заседании постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам, которое сопровождалось угрозами и хулиганскими проявлениями.
Издание выяснило, что в Следственном комитете принято решение не возбуждать уголовное дело против секретаря фракции «Гражданский договор» Артура Ованнисяна, то есть принято политическое решение, а правоохранители должны обосновать это.
«Как известно, Артур Ованнисян в этот день проявил не только неуважительное отношение к кандидату в омбудсмены от оппозиции Эдгару Казаряну, но и угрожал отрезать язык и уши Казаряну.
Адресованное председателем комиссии Тагуи Товмасян генпрокурору Анне Вардапетян письмо, по сути, отклонено. Письмо было направлено генпрокуратурой в Следственный комитет. Вчера мы попытались и уточнить в СК, что сделано в этом направлении, возбуждено или будет ли возбуждено уголовное дело в отношении Артура Ованнисяна. В ответ из СК заявили, что составлен протокол об отказе в начале уголовного производства за отсутствием оснований для этого.
Как выяснилось, проявивший хулиганское поведение Артур Ованнисян сам направил правоохранителям письмо, потребовав возбудить уголовное дело по факту произошедшего на заседании постоянной комиссии, непонятно только, кого обвиняет Ованнисян», - пишет газета.