Ռուսաստանի և Չինաստանի փոխգործակցությունը նվազեցնում է լարվածությունն աշխարհում. Շոյգու
Ռուսաստանի և Չինաստանի փոխգործակցությունը կայունացնող ազդեցություն է ունենում աշխարհում իրադրության վրա և նպաստում լարվածության նվազեցմանը: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն Մոսկվայում Չինաստանի պաշտպանության նախարար Լի Շանֆուի հետ բանակցությունների ընթացքում, գրում է «Ռիա Նովոստօի»-ին։
«Միջազգային ասպարեզում մեր ջանքերի համակարգումը կայունացնող ազդեցություն է ունենում աշխարհում իրավիճակի վրա, նպաստում է կոնֆլիկտային ներուժի նվազեցմանը», - հայտարարել է Ռուսաստանի ռազմական գերատեսչության ղեկավարը։
Շոյգուն նաև ընդգծել է, որ Ռուսաստանն ու Չինաստանը համակարգում են իրենց գործողությունները համատեղ ծովային և օդային պարեկության, զորավարժությունների նախապատրաստման ուղղությամբ ինչպես երկկողմանի, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերով՝ Շանհայի համագործակցության կազմակերպության և «SMOA Plus»-ի շրջանակներում։
«Համոզված եմ, որ այսօրվա հանդիպումը կծառայի պաշտպանական ոլորտում ռուս-չինական ռազմավարական գործընկերության հետագա ամրապնդմանը և հնարավորություն կտա անկեղծորեն քննարկել գլոբալ և տարածաշրջանային անվտանգության արդիական խնդիրները»,- ընդգծել է ՌԴ պաշտպանության նախարարը։

Russia's partnership with China is stabilising influence, Shoigu says
Russian Defence Minister Sergei Shoigu told his Chinese counterpart on Tuesday that their countries' military cooperation was a "stabilising" force in the world and helped to reduce the chances of conflict, Reuters reported, citing Russian news agencies.
China has emerged as Russia's most important international partner in the 14 months since Moscow invaded Ukraine. Chinese Defence Minister Li Shangfu is currently in Moscow as the countries look to deepen their military cooperation, which has raised concerns in the West.
"The coordination of our efforts in the international arena has a stabilising effect on the global situation and helps to reduce the potential for conflict," the Interfax news agency quoted Shoigu as telling Li on Tuesday.
Li met President Vladimir Putin on Sunday.
Shoigu said it was important that the two countries coordinated their efforts on the global stage, and expressed confidence that a programme of joint military exercises would be expanded.
Chinese President Xi Jinping visited Moscow last month in a show of support for Putin, days after the International Criminal Court called for the Russian leader's arrest on suspicion of war crimes in Ukraine.