ԱՄՆ-ն կարդիականացնի Թուրքիայի F-16 կործանիչները
Միջազգային մամուլի ուշադրության կենտրոնում շարունակում է մնալ ամերիկյան F-16 կործանիչների վաճառքի և Թուրքիայի սպառազինության տակ գտնվող այդ ինքնաթիռների արդիականացման հարցը, գրում է Էրմենիհաբերը։
Ավելի վաղ է Թուրքիայի նախագահի մամուի խոսնակ Իբրահիմ Քալընը «TRT» հեռուստաալիքի հետ զրույցում ասել էր, որ F-16 կործանիչների վաճառքի և արդիականացման գործընթացն արագացել է NATO-ին Ֆինլանդիայի անդամակցությունից հետո։
«ԱՄՆ վարչակազմը նախկինի պես ցանկանում է, որ գործընթացն առաջ գնա, այժմ գործը հասել է կոնգրեսին։ NATO-ում Ֆինլանդիայի անդամության հաստատումից հետո գործընթացն արագացել է»,- ասել էր նա։
Հունական «Kathimerini» լրատվամիջոցի տեղեկացմամբ՝ ինքնաթիռների արդիականացման արժեքը կկազմի 259 մլն դոլար: Այն չի ներառելու նոր F-16-երի վաճառք, որոնց հարցը դեռ պետք է քննարկվի կոնգրեսում:
Հունական աղբյուրը գրում է 259 միլիոնանոց գործարքը Թուրքիա-ԱՄՆ հարաբերութուններիում կհամարվի խոշարագույներից մեկը վերջին տարիներին:
Նշվում է, որ ԱՄՆ-ի մի շարք գերատեսչություններ նույնպես իրենց համաձայնությունն են տվել այդ գործարքին:

U.S. President Joe Biden's administration notified Congress on Monday of the planned sale to Turkey of avionics software upgrades for its current fleet of F-16 fighter aircraft, a deal valued at up to $259 million, Reuters reported.
The deal, first reported by Reuters earlier on Monday, moves ahead with the sale of the modernization package for Turkey's aircraft, after leaders of U.S. congressional committees gave informal approval.
A larger agreement, NATO member Turkey's request to buy billions of dollars worth of F-16s, remains in limbo amid continuing opposition in Congress.
If it is cleared by Congress during the formal approval process, the package would be the first major military sale to Turkey that Congress has approved for years.
"Türkiye is a longstanding and valued NATO ally," a State Department spokesperson said in a statement. "The Biden Administration supports Türkiye’s efforts to bring the avionics of its F-16 fleet up to standard."
The spokesperson noted that the upgrade will improve the interoperability between Turkish and NATO systems by updating its communications and also provide upgrades to enhance safety measures such as a ground collision avoidance system.
The F-16 modernization deal follows Turkey approving Finland's accession to the NATO military alliance and signs of easing tensions between Turkey and neighbor Greece ahead of Turkish elections next month.