«Ո՛չ, ինձ հարցաքննության չեն կանչել և իմ բարձրացրած հարցերը մնում են ուժի մեջ»,- Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Առողջապահության նախկին նախարար, ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արսեն Թորոսյանն՝ անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք Cօvid-19-ի ժամանակահատվածում փողերի լվացման գործով իրեն կանչել են հարցաքննության։
Դիտարկմանը՝ ինչու չեն կանչում, նա ասաց, պետք է կանչող կամ չկանչողներին հարցնել։ «Նախ ինձ չեն կպել և անհիմն չեն կարող կպնել»,- հավելեց պատգամավորը։
Անդրադառնալով ՔՊ-ականների և Փաշինյանի հետ ունեցած տարաձայնություններին՝ ըստ մամուլի հրապարկումների, Արսեն Թորոսյանը վստահեցրեց, որ բոլոր թիմակիցների հետ ինքը լավ հարաբերությունների մեջ է։
«Որևէ բան չի եղել, որ մի բան էլ հարթվեր։ Ես այս թիմի մաս եմ կազմում, ակունքներում եմ կանգնած և շարունակելու եմ կանգնած մնալ մինչև վերջ»,– նշեց նա։
Հիշեցնենք, որ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել՝ կապված 2020-2021 թվականներին Covid-19 համաճարակի դեմ պայքարի ընթացքում կատարված չարաշահումների հետ։ Գործի շրջանակում կալանավորվել են Երևանի փոխքաղաքապետ, առողջապահության նախկին փոխնախարար Գևորգ Սիմոնյանը, ինչպես նաև «Մեդլայն Կլինիկ» ԲԿ–ի տնօրեն Բաբկեն Շահումյանը։
Նշենք, որ կորոնովիրուսի համավարակի շրջանում չարաշահումներ կատարելու գործով «Մեդլայն»-ի ձերբակալված 10 բժիշկներն էլ ազատ են արձակվել։ Քննչական մարմինը նրանց կալանավորելու միջնորդություն չի ներկայացրել։

«Нет, меня на допрос не вызывали и заявленные мною вопросы остаются в силе», – заявил в беседе с журналистами в Национальном Собрании Армении бывший министр здравоохранения РА, депутат от фракции «Гражданский договор» Арсен Торосян, обратившись к вопросу, вызвали ли его на допрос по делу об отмывании денег в период Cօvid-19.
На замечание, почему его не вызвали на допрос, он отметил, что об этом следует спросить тех, кто занимается этим вопросом: «Во-первых, меня не коснулись, во-вторых, безосновательно коснуться не могут».
Обратившись к публикациям в СМИ о разногласиях между депутатами от «ГД» и Пашиняном, Арсен Торосян заверил, что он находится в хороших отношениях со всеми коллегами.
«Ничего не произошло, чтобы ещё и налаживать что-то. Я являюсь частью этой команды, стоял у истоков, и продолжу стоять до конца», – подчеркнул он.
Напомним, 10 марта Комитет распространил заявление, согласно которому, в ходе предварительного расследования, проведенного по расследуемому в Антикоррупционном комитете Армении уголовному производству, получены фактические данные о том, что вице-мэр Еревана Г.Симонян, в 2020-2022 гг. занимая должность заместителя министра здравоохранения РА, из личной заинтересованности не выполнил свои служебные обязанности, вследствие чего был причинен существенный ущерб законным интересам государства. Об этом сообщают из Антикоррупционного комитета.
На основании представленных ложных сведений особо крупная сумма в размере 119 005 000 была перечислена ООО «Медлайн Клиник» из финансовых средств программы «Профилактика, контроль и другие комплексные мероприятия по лечению новой коронавирусной инфекции (Covid-19)».