Հայաստանը դասվում է ցածր ծնելիություն ունեցող երկրների շարքին։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի հասարակայնության հետ կապերի համակարգող Մհեր Մանուկյանը։
«Իրականում մեր բնակչության նվազման հիմնական խնդիրը ոչ թե եղել է ծնելիությունը, այլ արտագաղթը»,- նշեց նա։
Մհեր Մանուկյանը միաժամանակ ասաց, որ ինչպես եվրոպական երկրներում, այնպես էլ Հայաստանում երիտասարդներն ուշ են ամուսանանում, բացի այդ մեր երկրում շատ լուրջ է ամուսնալուծությունների խնդիրը։
Ըստ նրա՝ 2022 թվականին Երևանում յուրաքանչյուր 2.5 ամուսնությանը բաժին է ընկել 1 ամուսնալուծություն: «Դա սոսկալի ցուցանիշ է»,- ասաց Մհեր Մանուկյանը։
Ամուսնալուծությունների բարձր ցուցանիշով Երևանին հաջորդում է Լոռին, որտեղ 3 ամուսնությանը բաժին է ընկնում 1 ամուսնալուծություն: Իսկ ամենացածր ցուցանիշը գրանցել են Գեղարքունիքի մարզում:
Երկրորդ դաշտն, ըստ Մհեր Մանուկյանի, առողջապահությունն է, որտեղ բազմաթիվ տեղեր կան, որ կարելի է բարելավել։
«Մասնավորապես, սրտանոթային հիվանդությունները մահվան պատճառների մեջ առաջատար են: Եթե կարողանանք հասնել նրան, որ երիտասարդներն ավելի առողջ կյանք վարեն, վնասակար սովորություններից խուսափեն, արդյունքում կունենանք առողջ ու երկարակյաց սերունդ»,- ընդգծեց նա։
Խնդիրներից առանձնացրեց սեռով պայմանավորված հղիությունների ընդհատումը։ «Եթե մենք ունենայինք Հայաստանում ծնված աղջիկների և տղաների բնական հարաբերակցություն, մեր պարզ վերարտադրության շեմը 2.1-ից կիջներ»,- նշեց նա։

Ереван – лидер по числу разводов в Армении
Армения входит в число стран с низким показателем рождаемости. Об этом на сегодняшней пресс-конференции сообщил координатор связей с общественностью армянского офиса Фонда народонаселения ООН Мгер Манукян.
«На самом деле, основная причина сокращения численности нашего населения заключается не в рождаемости, а эмиграции», – отметил он.
Мгер Манукян в то же время отметил, как и в европейских странах, так и в Армении молодые люди поздно вступают в брак, кроме этого в РА остро стоит вопрос с разводами.
По его словам, в 2022 году в Ереване на каждые 2.5 брака приходится 1 развод: «Это ужасный показатель», – отметил М. Манукян.
Он сообщил, что Ереван – лидер по числу разводов в Армении, затем следует Лорийская область, где на 3 брака приходится 1 развод. Самый низкий показатель по числу разводов зафиксирован в Гегаркуникской области РА.
Вторая область, по словам Мгера Манукяна, нуждающаяся в реформах, является сфера здравоохранения в стране.
«В частности, сердечно-сосудистые заболевания являются главной причиной смерти пациентов. Если сумеем достичь того, чтобы молодежь начала вести более здоровую жизнь, избегала опасных привычек, в результате мы получим здоровое поколение долгожителей», – подчеркнул он.
Среди других проблем он выделил также селективные аборты: «Если бы у нас было зафиксировано естественное соотношение рожденных в Армении девочек и мальчиков, то порог естественного воспроизводства опустился бы ниже коэффициента в 2.1».