Փաշինյանն ու Պապիկյանը նպատակահարմար չեն համարում հանդիպել զոհված զինծառայողների ծնողների հետ․ Գեղարքունիքի մարզպետը զագնել է Նորիկյանին
19:27 19/04/2023
Փաստաբան Նորայր Նորիկյանը ֆեյսբուքյան էջում գրում է
«Հարգե՛լի բարեկամներ
Ինչպես հայտնի է, երեկ Ազատ գյուղի զինվորական կացարանում զոհված 15 զինծառայողների ծնողները փակել էին Երևան-Սևան մայրուղին՝ պահանջելով, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը գան և պատասխանեն իրենց հարցերին ու ներկայացնեն բացատրություններ իրենց որդիների զոհվելու դեպքի կապակցությամբ, կամ կոնկրետ օր ու ժամ ասեն, թե ե՞րբ կընդունեն իրենց՝ նույն հարցերին պատասխանելու համար․․․
Զոհված զինծառայողների ծնողները երկու ժամ անց բացեցին ճանապարհը՝ դիտարկելով այն որպես բացառիկ հարգանք Հայաստանի Հանրապետության և ՀՀ քաղաքացիների նկատմամբ։
Միաժամանակ, պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց, որ ՀՀ Գեղարքունիքի մարզպետն այսօր պետք է տեղեկացներ ներկայացված պահանջի վերաբերյալ կառավարության դիրքորոշումը։
Հայտնում եմ Ձեզ, որ քիչ առաջ Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը հեռախոսազանգով հայտնել է ինձ, որ այս պահի դրությամբ այլ տեղեկատվություն տրամադրման բացակայության, ինչպես նաև, նկատի ունենալով, որ ներկայումս ընթանում է նախաքաննություն, ՀՀ Վարչապետն ու պաշտպանության նախարարը նպատակահարմար չեն համարում և ձեռնպահ են մնում մինչև նախաքննության ավարտը հանդիպել զոհված զինծառայողների ծնողների հետ։
Մարզպետի կողմից հայտնած տեղեկատվության բովանդակությունից կարելի է հանգել հետևության, որ ՀՀ վարչապետն ու պաշտպանության նախարարն այս փուլում հերթական անգամ մերժել են հանդիպել զոհված զինծառայողների ծնողների հետ։
Հարգե՛լի բարեկամներ
Զոհված զինծառայողների ծնողների կողմից ձեռնարկվելիք հետագա քայլերի մասին լրացուցիչ կներկայացնենք համապատասան տեղեկատվություն»։

Норайр Норикян: Пашинян и Папикян не посчитали целесообразным проведение встречи с родителями погибших военнослужащих
19:56 19/04/2023
Адвокат Норайр Норикян на своей странице в соцсети Facebook пишет:
«Уважаемые друзья,
Как известно, вчера родители погибших в казарме в селе Азат 15 военнослужащих перекрыли трассу Ереван-Севан, потребовав, чтобы премьер-министр РА Никол Пашинян и министр обороны РА Сурен Папикян пришли и ответили на их вопросы, представили разъяснения в связи с обстоятельствами гибели их сыновей, или сообщили дату и время, когда их примут для ответа на вопросы…
Спустя два часа родители погибших военнослужащих открыли дорогу, рассматривая этот шаг в качестве уважения в отношении Республики Армения и граждан РА.
В то же время была достигнута договоренность, согласно которой, сегодня губернатор Гегаркуникской РА должен был проинформировать о позиции правительства относительно предъявленного требования.
Сообщаю вам, что немногим ранее губернатор Гегаркуникской области Карен Саркисян позвонил мне и сообщил об отсутствии предоставления другой информации на данный момент, а также, учитывая, что сейчас ведется предварительное следствие, премьер-министр РА и министр обороны не считают целесообразным и воздерживаются от встречи с родителями погибших военнослужащих до окончания следствия.
Из содержания обнародованной губернатором информации можно сделать вывод, что премьер-министр РА и министр обороны на данном этапе в очередной раз отказались от встречи с родителями погибших военнослужащих.
Уважаемые друзья,
Будет предоставлена дополнительная информация о дальнейших действиях родителей погибших военнослужащих».