Կա տեղեկատվություն, որ բժիշկներն աշխատանքային ժամից դուրս աբորտներ են անում. Էմմա Պալյան
«Կա տեղեկատվություն, որ որոշ բժիշկներ, նույնիսկ աշխատանքային ժամից դուրս հիվանդանոցներում աբորտներ են անում»,-առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանին դիմեց ՔՊ-ական պատգամավոր Էմմա Պալյանը:
Նա հայտարարեց, որ այդ մասին զանգեր է ստացել, բայց դեռ չի հասցրել դրանց ճշմարիտ լինելու մեջ համոզվել:
Պալյանը նաև խնդրեց ներկայացնել, թե ինչ վիճակում է Հայաստանում սեռով պայմանավորված հղիության արհեստական ընդհատման դեպքերի վիճակագրությունը:
Անահիտ Ավանեսյանն ասաց, որ սեռով պայմանավորված աբորտների թվի նվազման միտում էր գրանցվել մինչև 2020 թվականը, բայց պատերազմով պայմանավորված կրկին շեղում  է արաձանագրվել:
«Հույս ունեմ, որ նման շեղման ուղղությամբ տենդենցը կկանգնի և մենք կրկին կշարունակենք այս ուղղությամբ բարելավում արձանագրել: Հետազոտություն կա, որ վերջին 30 տարիներին սեռով պայմանավորված աբորտների արդյունքում 80 հազար աղջիկ երեխա չի ծնվել Հայաստանում, սա ահռելի թիվ է»:
Նախարարը հայտարարեց, թե առողջ և կայուն հասարակություն ունենալու համար անհրաժեշտ է, որ սեռերի հարաբերակցությունը լինի բնական՝ առանց արհեստական միջամտության, որովհետև ակնառու են այլ երկրների ժողվրդագրական պատկերը, որը չեն ուզում ունենալ Հայաստանում:

Эмма Палян: Имеются сведения, что некоторые врачи после работы проводят аборты в больницах
«Есть сведения, что некоторые врачи даже после окончания рабочего времени проводят аборты в больницах», – заявила депутат от фракции «Гражданский договор» Эмма Палян, обратившись к министру здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
Она заявила, что получила звонки об этом, но пока не успела убедиться в правдивости данной информации.
Э. Палян попросила представить также статистику селективных абортов в Армении.
В свою очередь Анаит Аванесян отметила, что тенденция по сокращению числа селективных абортов в Армении наблюдалась до 2020 года, но в связи с войной вновь зафиксировано отклонение.
«Надеюсь, что тенденция остановится и мы снова начнем фиксировать улучшения в данном направлении. Есть исследования, согласно которым, в результате проведенных за последние 30 лет селективных абортов 80 тысяч девочек не родились в Армении, это огромный показатель», – заявила министр.
А. Аванесян заявила, что для формирования здорового и стабильного общества необходимо, чтобы соотношение полов было естественным – без искусственного вмешательства.