ԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն այցելել են Հայաստանում կալանավորված ադրբեջանցի զինծառայողներին
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչներն այսօր Երևանում տեսակցել են Հայաստանի տարածք ներթափանցած և այժմ կալանքի տակ գտնվող ադրբեջանցի երկու զինծառայողներին, նրանց հետ տեղի են ունեցել առանձնազրույցներ։ Այս մասին Panorama.am-ը տեղեկացավ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունուց։
«Որևէ մանրամասներ կապված այցի բովադակային մասի հետ, չենք հրապարակում հանրային հարթակում, քննարկում ենք միայն իշխանությունների հետ, անհրաժեշտության դեպքում փոխանցում ընտանիքներին»,- ասաց նա։
Զ.Ամատունին հայտնեց, որ Կարմիր խաչի նամակների տեսքով  հնարավորություն է տրվել նրանց կապ հաստատել ընտանիքների հետ։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ տարածք ներխուժած ադրբեջանցի զինծառայողներից մեկն ապրիլի 10-ին հայտնաբերվել էր Սիսիանի գյուղերից մեկի բնակիչների կողմից, հանձվել իրավապահ մարմիններին։
Մյուս զինծառայողի որոնողական աշխատանքները տևել են մի քանի օր։ Ի վերջո նրան հայտնաբերել են ապրիլի 13-ին Կապան համայնքի Նորաշենիկ ենթաշրջանի Աճանան գյուղի բնակիչները։ Ադրբեջանցին մինչ այդ սպանել էր ԶՄՊԿ պահնորդին։
Ըստ դատախազության հաղորդագրության. «Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի Հուսեյն Ախունդովը 2023 թվականի ապրիլի 12-ին, հասնելով Սյունիքի մարզի Կապան համայնքի Շղարշիկ բնակավայրում գտնվող «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ պահակակետ, նշված պահակակետի պահպանությունն իրականացնող՝ ՀՀ քաղաքացի Հ.Մ.-ի բջջային հեռախոսն ու մեքենան հափշտակելու շահադիտական դրդումներով, հետագայում դարձյալ ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելով Իրանի Իսլամական Հանրապետություն հասնելու հանցավոր արարքի կատարումը հեշտացնելու, ինչպես նաև ազգային ատելության, անհանդուրժողականության և թշնամանքի շարժառիթով ապօրինաբար կյանքից զրկելու դիտավորությամբ, իր մոտ ապօրինի պահվող ինքնաձիգից կրակոցներ է արձակել «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի պահպանությունն իրականացնող և պահակակետի մոտ գտնվող ՀՀ քաղաքացի Հ.Մ.-ի ուղղությամբ: Հ.Մ.-ն ստացված մարմնական վնասվածքներից տեղում մահացել է»։

Представители МККК посетили арестованных в Армении азербайджанских военных
Сегодня представители Международного комитета Красного Креста (МККК) посетили двух азербайджанских военнослужащих, проникших на территорию Республики Армения и в настоящее время находящихся под арестом. С ними были проведены беседы тет-а-тет.  Об этом Panorama.am сообщила ответственная за коммуникационные программы МККК в Армении Зара Аматуни.
«Каких-либо связанных с содержательной частью посещения подробностей не оглашаем, обсуждаем только с властями, при необходимости – передаем сведения семьям», – сказала она.
Зара Аматуни сообщила, что арестованным азербайджанцам была предоставлена возможность через МККК связаться с семьями.
Напомним, что один из вторгшихся на территорию Армении азербайджанских военных был обнаружен 10 апреля жителями одного из сел Сисиана, его передали правоохранителям.
Работы по розыску второго азербайджанца продлились несколько дней. В итоге его 13 апреля обнаружили жители села Ачанан общины Капан. До поимки азербайджанец убил сторожа Зангезурского медно-молибденового комбината в Капане.
Генпрокуратура сообщила ранее: Хусейн Ахундов, 12-го апреля дойдя до пункта охраны ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» в населенном пункте Шхаршик общины Капан Сюникской области Армении и намереваясь похитить сотовый телефон и автомобиль сотрудника охранного пункта А.М. чтобы добраться до Ирана, из незаконно имевшегося при нем автомата выстрелил в последнего. О.М. скончался на месте от полученных ранений.