Հայաստանում կարմրուկով հիվանդացության դեպքերի թիվը հատել է 100-ի շեմը
Հայաստանում կարմրուկի դեպքերի թիվը գերազանցել է 100-ը։ Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեցին առողջապահության նախարարությունից։ Նշենք, որ ապրիլի 13-ին խմբագրությունը գրավոր հարցում էր ուղարկել ԱՆ՝ կարմրուկի հիվանդացության դեպքերի, առկա իրավիճակի վերաբերյալ։
Panorama-Ապրիլի 13-ի դրությամբ կարմրուկով հիվանդացության քանի՞ դեպք կա գրանցված Հայաստանում։
ԱՆ- Ապրիլի 13-ի դրությամբ Հայաստանում գրանցվել է կարմրուկի 103 լաբորատոր հաստատված դեպք։
Panorama-Նրանցից քանի՞սն են հոսպիտալացված, քանի՞սն են մեծահասակ։
ԱՆ- Լաբորատոր հաստատված դեպքերից 36-ը մեծահասակ են։ Ապրիլի 13-ի դրությամբ հոսպիտալացված է եղել 3 պացիենտ։
Panorama-Վերջին 5 օրերի կտրվածքով օրական հիվանդացության քանի՞ նոր դեպք է գրանցվել։
ԱՆ- Վերջին 5 օրում լաբորատոր հաստատվել է հիվանդության 7 դեպք (ապրիլի 9-ին, 10-ին և 13-ին դեպքեր չեն հաստատվել, ապրիլի 11-ին՝ 5 դեպք, ապրիլի 12-ին՝ 2 դեպք)։
Panorama -Եղե՞լ են մահվան ելքով դեպքեր։
ԱՆ- Մահվան ելքով դեպքեր չեն գրանցվել։
Panorama-Կա՞ն դպրոցներ, ուսումնական հաստատություններ, որտեղ կարմրուկով հիվանդացության մեկ տասնյակից ավելի դեպքեր են գրանցվել։ Եթե այո, որո՞նք են։ Կա՞ն դպրոցներ, որոնք վարակի պատճառով չեն գործում։
ԱՆ- Ոչ, դպրոցներում, ուսումնական հաստատություններում կարմրուկով հիվանդացման դեպքեր չեն գրանցվել։
Panorama-Ո՞ր բնակավայրերում, համայնքներում է առավել շատ տարածված հիվանդությունը։
ԱՆ- Դեպքերի գերակշիռ մեծամասնությունը Երևանից են, մարզերից առավել շատ դեպքեր կան Արարատի, Արմավիրի, Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզերում:
Panorama-Այս տարի կարմրուկի առաջին դեպքը գրանցվելուց ի վեր կարմրուկի դեմ քանի՞ պատվաստում է իրականացվել։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ինչպե՞ս է փոփոխվել պատվաստվողների թիվը։
ԱՆ- 2023 թվականի մարտ ամսին կատարվել է 16199 ԿԿԽ պատվաստում, իսկ նախորդ տարվա մարտ ամսին՝ 6057 ԿԿԽ պատվաստում:

Число подтвержденных случаев кори в Армении превысило 100
Число подтвержденных случаев кори в Армении превысило 100. Об этом Panorama.am сообщили из министерства здравоохранения РА. Отметим, что 13 апреля редакция Panorama.am с письменным запросом обратилась в Минздрав касательно случаев заболевания корью и текущей ситуации в стране.
Panorama.am: Сколько случаев заболевания корью зафиксировано в Армении по положению на 13 апреля?
Минздрав РА: По положению на 13 апреля в Армении зафиксировано 103 лабораторно подтвержденных случая.
Panorama.am: Сколько пациентов госпитализировано, и сколько среди них взрослых?
Минздрав РА: 36 из лабораторно подтвержденных случаев – взрослые. По положению на 13 апреля было госпитализировано 3 пациента.
Panorama.am: Сколько новых случаев заболевания зарегистрировано в день за последние 5 дней?
Минздрав РА: За последние 5 дней зафиксировано 7 лабораторно подтвержденных случаев (9, 10 и 13 апреля – случаев не выявлено, 11 апреля – 5 случаев, 12 апреля – 2).
Panorama.am: Были ли зафиксированы случаи летального исхода?
Минздрав РА: Случаев с летальным исходом не зафиксировано.
Panorama.am: Есть ли школы, учебные заведения, в которых зафиксировано свыше 10 случаев кори?Если да, какие это учебные заведения? Есть школы, закрытые по причине кори?
Минздрав РА: Нет, случаев кори в школах и учебных заведениях не зафиксировано.
Panorama.am: В каких населенных пунктах и общинах наиболее распространено заболевание?
Минздрав РА: Большинство зафиксированных случаев – в Ереване, среди областей больше случаев в Араратской, Армавирской, Котайкской и Гегаркуникской областях.
Panorama.am: Сколько прививок против кори было проведено с момента первого лабораторно подтвержденного случая кори в этом году? Изменилось ли число вакцинированных по сравнению с аналогичным периодом прошлого года?
Минздрав РА: В марте 2023 года было проведено 16 199 вакцин против кори, а в марте предыдущего года – 6 057.