«Ադրբեջանի իշխանություններին խորհուրդ ենք տալիս չփորձել Իրանի համբերությունը»
ԻԻՀ ազգային անվտանգության հանձնաժողովի անդամը Բաքվի իշխանություններին հորդորել է չփորձել Իրանի համբերությունը, գրում է ParsToday-ը։
Շահրիար Հեյդարին ասել է. «Ադրբեջանն Իրանի համեմատ տարբեր հարթություններում թույլ է: ԻԻՀ առաջատար դիրք ունի տարածաշրջանում: Իսկ Ադրբեջանի  կառավարությունը գործում է այլ երկրների ազդեցության  տակ»:
Նա նշել է, որ Իրանն Ադրբեջանին խորհուրդ է տալիս պահպանել անկախություն ու ուշադրություն դարձնել  ներքին հնարավորություններին, իսկ այն երկիրը, որն ամբողջությամբ կախված է ուրիշներից, չի կարող կայուն լինել։
Հեյդարին ասել է. «Իրանն օտար երկրների փոխարեն մշտապես կենտորնացել է տարածաշրջանային կարողությունների վրա, այդ թվում ուշադրություն դարձրել հենց Ադրբեջանին: Իսկ սպառնալիքները, մեր կարծիքով, մանկամտություն են և անկարևոր: Մենք Ադրբեջանի իշխանություններին խորհուրդ ենք տալիս չփորձել Իրանի համբերությունը»։

Шахрияр Хейдари призвал бакинские власти не испытывать терпение Ирана
Член комиссии по национальной безопасности и внешней политике Меджлиса (парламент) Ирана Шахрияр Хейдари призвал бакинские власти не испытывать терпение Ирана. Об этом пишет ParsToday.
«По сравнению с Ираном Азербайджан слаб в самых различных плоскостях. Иран занимает лидирующие позиции в регионе, а правительство Азербайджана действует под влиянием других стран», – сказал он.
По его словам, Иран советует Азербайджану сохранить независимость и обратить внимание на внутренние возможности, страна, которая полностью зависит от других, не может быть стабильной.
«Иран всегда ориентировался на региональные возможности, в том числе уделяя внимание самому Азербайджану. А угрозы, на наш взгляд, являются ребячеством и не представляют важности», – отметил Шахрияр Хейдари.