Սիրված դերասան Եվգենի Պրոնինը Երևանում կներկայացնի իր մասնակցությամբ կարճամետրաժ ֆիլմը
Հայաստանում է ռուս ճանաչված դերասան Եվգենի Պրոնինը։ Մայիսի 5-ին, ժամը 19:00 «Լոֆթ Երևանում» կկայանա դերասանի մասնակցությամբ «Ցուգցվանգ» կարճամետրաժ ֆիլմի ցուցադրությունը, ինչպես նաև քննարկում և հարց ու պատասխան, ծանոթություն դերասանի հետ։
Ֆիլմում դասական շախմատի կոմերցիոն մրցաշարի եզրափակիչ հանդիպումը պետք է ընթանա այնպես, ինչպես սպասվում էր. երկարամյա չեմպիոնը ամեն տարի հաղթում է ամբողջ գումարը՝ հեշտությամբ հաղթելով բոլոր հավակնորդներին: Սակայն այս տարի մեկ այլ հավակնորդ պատրաստել է անսովոր ռազմավարություն:
Ռեժիսոր Սերգեյ Ռամզի այս ֆիլմն առաջադրվել է «Կինոտավր» կինոփառատոնի (Ռուսաստան) լավագույն կարճամետրաժ ֆիլմի մրցանակին, ինչպես նաև ստացել է դիպլոմ և ժյուրիի հատուկ մրցանակ «Короче» V ամենամյա կինոփառատոնում (Ռուսաստան):
Ի դեպ, նշենք, որ Եվգենի Պրոնինն այժմ բնակվում է Երևանում իր հայազգի կնոջ՝ կինոպրոդյուսեր Քրիստինա Առուստամովայի և որդու՝ Հարրիի հետ, և արդեն հասցրել է սիրել Հայաստանի մայրաքաղաքը, հիացած է մեր երկրի գեղեցկությամբ, հյուրընկալությամբ, ճարտարապետությամբ, հատկապես՝ մարդկանցով։
Քրիստինան մանկուց ապրել է Ռուսաստանում, սակայն այժմ տեղափոխվել է պատմական հայրենիք ու խոստովանում է, որ այնքան է սիրահարված Հայաստանին, որ չի ուզում հեռանալ։ Այժմ զույգը որոշել է մեր երկրում զբաղվել կինոյով։
Այս տարի Եվգենին և Քրիստինան նախատեսում են Հայաստանում նկարահանել լիամետրաժ ֆիլմ, որի հիմքում մասնակի կերպով Եվգենի Պրոնինի անձնական պատմությունն է։ Կարևոր գործարքի նախօրեին կրիպտոարժույթի հաջողակ և հմայիչ խաղացող Եվգենիի հերոսը ռիսկի է դիմում և մեծ գումարներ է կորցնում: Իր դիրքը փրկելու ակնկալիքով՝ նա մեկնում է Հայաստան՝ վաճառելու անսպասելիորեն ժառանգած ծիրանի այգին։ Նոր կինոնկարում դերասան Եվգենի Պրոնինն առաջին անգամ հանդես կգա որպես կրեատիվ պրոդյուսեր։ Պրոդյուսերներ՝ Քրիստինա Առուստամովա, Օլգա Սինելշիկովա։
«Մեծ ուրախություն է գտնվել Հայաստանում։ Ես ու Քրիստինան բազմիցս եղել ենք Հայաստանում, բայց ավելի կարճ ժամանակով։ Բավականին երկար ժամանակ ապրելով այստեղ՝ այս երկիրը բացվեց մեզ համար բոլորովին նոր ձևով։ Անվատալի է, թե ինչպես են մեզ ամենուր դիմավորում, թե ինչքան սեր են տալիս անծանոթ մարդիկ։ Մենք արդեն ճամփորդել ենք գրեթե բոլոր մարզերով, և ամեն անգամ նոր ու հետաքրքիր բան ենք գտնում մեզ համար։ Կինս սկսել է հայերեն սովորել, որպեսզի էլ ավելի ամուր կապեր ստեղծենք երկրի ու մարդկանց հետ»,-նշում է Պրոնինը։
Դերասան Եվգենի Պրոնինը նկարահանվել է ավելի քան 50 ֆիլմում։ Եվգենի Պրոնինի համար մեկնարկային կետը դարձավ ռեժիսոր Ալեքսեյ Գերման կրտսերի «Գարպաստում» (2005) ֆիլմը, որտեղ դերասանը խաղաց գլխավոր դերերից մեկը։ Ֆիլմը միջազգային փառատոնային հաջողություն ունեցավ՝ արժանանալով բազմաթիվ մրցանակների, այդ թվում՝ առաջադրվելով Վենետիկի կինոփառատոնի «Ոսկե առյուծի»։ Դրան հաջորդեցին մի շարք սիրված կինոնկարներ։ Այնուհետև Պրոնինը սկսեց ակտիվորեն նկարահանվել հեռուստասերիալներում՝ շահելով հայրենի հեռուստադիտողների ժողովրդականությունն ու սերը։ Նա մասնակցությամբ սերիալները մշտապես ցուցադրվում են Ռուսաստանի առաջատար ալիքներով։ Դերասանը միշտ ժամանակ է գտնում նաև թատերական ներկայացումներում հանդես գալու համար։

Популярный актер Евгений Пронин представит в Ереване короткометражный фильм со своим участием
В Армении известный российский актер Евгений Пронин. 5 мая в 19:00 в центре "Лофт Ереван" состоится показ короткометражного фильма "Цугцванг" с участием актера, а также обсуждение фильма. У участников будет возможность задать вопросы и познакомиться лично с известным российским артистом.
О фильме: Финальный матч коммерческого турнира по классическим шахматам должен пройти ожидаемо: многолетний чемпион ежегодно снимает кассу, легко обыгрывая всех претендентов. Но в этом году очередной претендент приготовил необычную стратегию.
Фильм режиссера Сергея Рамза был номинирован на Приз за лучший короткометражный фильм на кинофестивале «Кинотавр» (Россия), а также получил Диплом и специальное упоминание жюри на V ежегодном фестивале «Короче» (Россия).
Отметим, что Евгений Пронин сейчас живет в Ереване со своей женой-армянкой , кинопродюсером Кристиной Арустамовой и сыном Гарри и уже успел очень полюбить столицу Армении: он очарован красотой, гостеприимством, архитектурой, и особенно людьми нашей страны. Кристина с детства жила в России, но сейчас приехала на свою историческую родину и признается, что на столько влюблена в Армению, что не хочет уезжать. Теперь пара решила заняться кинематографом в нашей стране.
В этом году Евгений и Кристина планируют снять в Армении полнометражный фильм, в основу которого отчасти легла личная история артиста: герой Евгения – Успешный и обаятельный криптовалютчик накануне важной сделки идет на риск и теряет большие деньги. В надежде спасти свое положение, он отправляется в Армению, чтобы продать абрикосовый сад, неожиданно доставшийся ему в наследство.
В новом фильме актер Евгений Пронин впервые выступит в роли креативного продюсера. Генеральные продюсеры фильма: Кристина Арустамова, Ольга Синельщикова.
“Это большая радость, что мы в Армении. Мы с Кристиной прилетали в Армению много раз, но раньше это были короткие путешествия. Прожив здесь уже довольно долго, эта страна открылась нам совсем по-новому. Невероятно, как нас везде встречают, сколько любви дарят нам незнакомые люди. Мы объездили уже почти все регионы, и каждый раз все равно находим для себя что-то новое и интересное. Моя жена начала изучать армянский язык, чтобы создать еще более крепкие связи со страной и ее народом", - говорит Пронин.
Актер Евгений Пронин снялся более чем в 50 фильмах. Отправной точкой для Евгения Пронина стал фильм режиссёра Алексея Германа-младшего «Гарпастум» (2005), где актёр сыграл одну из главных ролей. Фильм имел международный фестивальный успех, завоевав множество наград, в том числе был номинирован на «Золотого льва» Венецианского кинофестиваля.
За ним последовал ряд популярных фильмов. Затем Пронин стал активно сниматься в сериалах, завоевав популярность и любовь русскоязычных зрителей. Сериалы с его участием постоянно показывают на ведущих каналах России.