Ես ընդամենը դրա քարոզիչն եմ. Ժողովրդական նկարիչ Հրանտ Թադևոսյան
Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում բացվեց Թաթոսի (Հրանտ Թադևոսյան) հոբելյանական ցուցահանդեսը: Հայաստանի ժողովրդական նկարիչ Հրանտ Թադևոսյանի 85-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսն ընդգրկում է տարբեր տարիներին վրձնած բնանկարներ, նատյուրմորտներ, կանանց դիմանկարներ և վերացական պատկերներ՝ ընդհանուր 45 ստեղծագործություն։
Ցուցահանդեսի համադրող, արվեստաբան Զառա Դիլանյանի ներկայացմամբ, նկարչի ստեղծագործություններում ակնհայտ է բնության հետ անքակտելի կապն ու արտաքին աշխարհը յուրովի մեկնաբանելու ձգտումը: Նրա արվեստին ներհատուկ է անկեղծությունը, գույների վառ, ազատ ու անկաշկանդ ընտրությունը, որոնք ներդաշնակորեն առկա են առավելապես կոմպոզիցիոն գործերում: Արվեստագետի ստեղծագործական ողջ ժառանգությունը ներկայացնում է մարդու և բնության սերտ փոխհարաբերությունը՝ հագեցած բարության, կենսասիրության և լավատեսության զգացումով։
«Արվեստագետը սկսել է նկարել մանկուց, սակայն սոցռեալիզմի ժամանակաշրջանում՝ 1960-ականներին, չէր կարող շեղվել իր արվեստից, և նա որոշում է  տևական դադար վերցնել։ Կրկին սկսում է նկարել 1980-ականներից։  Դրանից հետո բազմաթիվ ցուցահանդեսներ է ունեցել աշխարհի տարբեր երկրում»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Զ. Դիլանյանը։
Նա նշեց, որ ցուցահանդեսում ներկայացված գործերն ընտրել է վարպետի հետ միասին։
«Նրա համար հոգեհարազատ թեմաներն ենք ընտրել՝ ծաղիկներ, բնանկարներ, որոնք իր արվեստի անքակտելի մասն են կազմում, կանանց դիմանկարներ։ Նրա համար կանայք միշտ ներշնչանքի աղբյուր են եղել։ Տարբեր տարիներին նա նկարել է կանանց, նրանց ներշխարհը ներկայացնելով երբեմն հախուռն, ալեկոծ վիճակում, երբեմն մեղմ ու հանգիստ։ Ներկայացված են նաև վերացական արվեստի աշխատանքներ։ Գեղանկարչական մաներայով վերացական աշխատանքներում ցայտուն վրձնահարվածներով միաձուլված են ձևն ու բովանդակությունը, զգացմունքներն ու միտքը։ Վարպետը վրձնել է անիրական իրերի գունեղ, տպավորիչ մի աշխարհ՝ անվանելով դրանք «Կոմպոզիցիաներ»՝ հնարավորություն տալով դիտողին ինքն ընտրել վերնագիրը՝ արտահայտելով իր զգացածն ու նայածը»,- մանրամասնեց արվեստաբանը։
Այսօր Հրանտ Թադևոսյանը ավելի շատ ստեղծում է բնանկարներ. «Նրան կարելի է համարել բնանկարիչ»։
Գեղանկարիչ Սերխաչի խոսքով, Թաթոսն ամենամաքուր գույներով ու երանգներով նկարող արվեստագետներից է։
«Զարմանալի երևակայություն ունի»,- իր արվեստագետ ընկերոջ մասին ասաց Սերխաչը։
Հրանտ Թադևոսյանը Հայաստանի նկարիչների միության, Արվեստի միջազգային ընկերության և Պրոֆեսիոնալ նկարիչների միության (ՅՈՒՆԵՍԿՕ) անդամ է: Panorama.am-ի հետ զրույցում Հրանտ Թադևոսյան ասաց. «Ես գիտեմ նկարել ու նկարում եմ, ուզում եմ իմ նկարները դիտողները նայեն ու  իրենց լավ զգան, իրենց հայերեն զգան, սիրեն բնությունը, գնահատեն, արժևորեն։ Ես ընդամենը դրա քարոզիչն եմ։ Ուզում եմ իմ նկարներով մարդը հաղորդակցվի արվեստի հետ»։
Հարցին՝ այսօր արվեստի, գեղեցիկի հետ հաղորդակցվելու ավելի շա՞տ կարիք կա, արվեստագետը պատասխանեց. «Կրկնապատիկ շատ։ Արվեստից հեռանալը նշանակում է  շատ բան կորցնել։ Մեր տեսակն այնպիսին է, որ չենք կարող անտարբեր գտնվել այլ, այլ հասկացողությունների մեջ։ Մշակույթն ինքնին քաղաքականություն է, ինքնին կրթվածություն է, ազգի բնութագիրն է, ազգի տեսակն է, որը պետք է արժևորվի։ Ուզում եմ մարդիկ այդպիսի հայացքով նայեն նկարներին, հաղորդակցվեն ու ամեն ինչ լավ կլինի»,- ասաց Թաթոսը։
«Գեղանկարիչ Հրանտ Թադևոսյանի կտավները, լինի բնանկար, նատյուրմորտ, բոլորն էլ հայկական արմատներ ունեն, շատ խորը և ինձ շատ հարազատ արմատներ։ Հրանտ Թադևոսյանը եզակի բնանկարիչ է, մեծ արվեստագետ։ Ես անսահման հպարտ եմ, որ նա կա համաշխարհային գեղանկարչության պատմության մեջ։ Ես անսահման հպարտ եմ, որ նա իմ ընկերն ու ցեղակիցն է»,- ասել է ՀՀ ժողովրդական արտիստ Սոս Սարգսյանը։
Իսկ Թաթոսը ստեղծագործելու ընթացքի մասին ասել է. «Ստեղծագործելու պահը երանության նման մի բան է, դու դրախտային իրավիճակում ես, որովհետև այն, ինչ անելու ես, ոչ մեկից կախված չէ, միայն դու ես, քո ներաշխարհը, քո մտածելաձևը, քո վարպետության հնարքները...»։

В Ереване открылась выставка художника Гранта Тадевосяна
В Национальной галерее Армении открылась юбилейная выставка Гранта Тадевосяна (Татоса). Посвященная 85-летию народного художника Армении Гранта Тадевосяна выставка включает пейзажи, натюрморты, женские портреты и абстрактные изображения, написанные в разные годы — всего 45 работ.
Куратор выставки, искусствовед Зара Диланян отмечает, что в произведениях художника наблюдается неразрывная связь с природой и по-своему трактовать внешний мир. Его творчеству присуща откровенность, яркий и свободный выбор красок, которые гармонично присутствуют по большей части в композиционных работах. Всё творческое наследие художника представляет собой тесную связь человека и природы, наполненную чувством добра, жизненной силы и оптимизма.
«Он начал рисовать ещё в детстве, однако, в период соцреализма – в 1960-е гг., не мог отклоняться от своего искусства, и решил взять длительный перерыв. Вновь начал рисовать с 1980-х гг. После этого провел множество выставок в различных странах мира», – сказала в беседе с корреспондентом Panorama.am З. Диланян.
Она отметила, что представленные на выставке работы были выбраны вместе с художником.
«Выбрали близкие по духу темы: цветы, пейзажи, женские портреты, которые являются неотъемлемой частью его искусства. Женщины для него всегда были источником вдохновения. В различные годы он рисовал женщин, представляя их внутренний мир иногда отчаянным, взволнованным, иногда мягким и спокойным. Представлены также работы из абстрактного творчества. Форма и содержание, чувства и мысли слиты яркими мазками в абстрактных работах в стиле живописи. Мастер написал красочный, впечатляющий мир нереальных предметов, назвав их “Композиции”, позволив зрителю самому выбрать название, выражающее то, что он чувствует и на что смотрит», – пояснила искусствовед.
Сегодня Грант Тадевосян пишет больше пейзажи: «Его можно считать художником- пейзажистом».
По словам художника Сергея Хачатряна (Серхача), Тато – один из художников, рисующих самыми чистыми красками и оттенками.
«У него удивительное воображение», – сказал художник о своем друге.
Грант Тадевосян является членом Союза художником Армении, Международной федерации художников ЮНЕСКО. В беседе с корреспондентом Panorama.am Грант Тадевосян отметил: «Я умею рисовать и рисую, хочу, чтобы зрители смотрели на мои картины и чувствовали себя хорошо, чувствовали себя армянами, любили природу, ценили, придавали ценность. Я всего лишь пропагандирую это. Хочу, чтобы человек приобщался к искусству посредством моих картин».
На вопрос, нужно ли сегодня больше приобщаться к искусству и красоте, он ответил: «Вдвое больше. Уйти из искусства — значит многое потерять. Мы так устроены, что не можем быть безразличными к иным пониманиям. Культура сама по себе политика, сама по себе цивилизация, это характеристика нации, вид нации, которая должна быть оценена. Хотел бы, чтобы люди именно с таким взглядом смотрели на картины, приобщались к искусству, и тогда всё будет хорошо», – отметил Татос.
«Полотна художника Гранта Тадевосяна, будь это портрет, натюрморт, все имеют армянские корни, очень глубокие и родные для меня. Грант Тадевосян – исключительный художник, выдающийся. Я безгранично горд, что он уже вошел в мировую художественную историю. Безгранично горд, что он мой друг и родственник», – сказал народный артист Армении Сос Саркисян.
А Татос, говоря о творческом процессе, сказал как-то: «Момент творчества – это что-то вроде блаженства, ты будто в раю, поскольку то, что ты создаешь ни от кого не зависит, там только ты, твой внутренний мир, твоё мастерство…»