Ստամբուլում արգելվել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառումը
Ստամբուլի նահանգապետարանն արգելել է ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառումը, որը նախատեսվում էր Քադըքյոյ թաղամասում։ Այս մասին գրում է «Էրմենիհաբերը»։
Նահանգապետարանի այդ արգելող որոշումից հետո «Ապրիլի 24-ի հիշատակի» հարթակը հայտարարություն է տարածել. «Ինչպես անցյալ տարի, այս տարի ևս մեր հիշատակի միջոցառումն արգելելու որևէ խելամիտ հիմնավորում չկա։ Անընդունելի է այս միջոցառման արգելումը, որի ընթացքում խաղաղ կերպով և հանգիստ հիշատակում ենք նրանց, ում կորցրել ենք 1915 թվականին։
Եվ սա այն դեպքում, երբ 1915թ․ սպանվածներին ատելությամբ հիշատակող շրջանակները, զանգվածաբար սպանված հայերի և ասորիների թոռներին թիրախավորողները, ցեղասպանությունը ժխտողները, փոքրամասնություն դարձած ժողովուրդներին ատելության խոսքով թշնամացնողներն իրենց ձեռքերը թափ տալով շրջում են, կամ էլ ռասիստական հավաքներ և ցույցեր անցկացնում։
1915-ին առերեսվելը պատրադիր քայլ է, որը պիտի արվի այսօր ժողովրդավարության, հավասարության ու եղբայրաբար միասին կյանքն առողջ հիմքերի վրա կառուցելու համար։ Առանց առերեսման ոչ մի ժողովրդավարական քայլ մնայուն, ոչ մի հասարակական հարաբերություն հավասար չի կարող լինել։ Նահանգապետարանը, արգելելով մեր հիշատակի միջոցառումը, բացահայտ ցույց է տալիս, որ դեմ է ժողովրդավարացման դինամիկային։ Մենք կոչ ենք անում նահանգապետարանին հրաժարվել իր այդ որոշումից»։
Թուրքիայի «Մարդու իրավունքների միության» Ռասիզմի և խտրականության դեմ հանձնաժողովն այս տարի ևս, ինչպես ամեն տարի, պատրաստվում է հիշատակի միջոցառում անցկացնել Սուլթանահմեդում։ Հանձնաժողովն ապրիլի 24-ին՝ ժամը 12։00-ին, Սուլթանահմեդում գտնվող թանգարանի դիմաց մամուլի հայտարարությամբ է հանդես գալու։

İstanbul’s ban on commemorating the Armenian Genocide continues this year, as the governor's office has once again prohibited an event planned to be held in the Kadikoy district, Bianet reports.
The April 24 Commemoration Platform stated that the reason for the ban was that it was deemed "inappropriate" to hold the event.
Last year's commemoration was also banned by the governor, and in the two previous years, the event was held online due to the pandemic.
The April 24 Commemoration Platform, which has organized remembrance events since 2010, criticized the governor's ban, stating that the commemoration events have always been held without any issues despite being targeted by various powers since 2010.
"There is no reasonable reason for our commemoration event to be banned this year, as it was last year. In a climate where racist meetings and demonstrations are freely organized, where those who continue to demonize the descendants of the Armenians and Assyrians who were killed in 1915 and continue to alienate minority communities with racist hate speech are walking around freely, the ban on this event, which we respectfully and calmly remember those we lost in 1915, is unacceptable.
"Confronting 1915 is a necessary step to build democracy, equality, and peaceful coexistence on solid foundations today. Without this confrontation, no democratic move can be permanent, and no social relationship can be egalitarian.
"The Governor's Office has clearly shown that it is against the dynamics of democratization by banning our commemoration event. We call on the Governor's Office to abandon this decision."
Meanwhile, the Human Rights Association (IHD) is preparing to hold a commemoration event in the Sultanahmet quarter in Istanbul's historical peninsula as they do every year.