«Բլեջան» ՀԿ-ը քարտեզագրել է ողջ Սևանա լճի ափամերձ հատվածները։ Panorama.am-ի հետ զրույցում Գեղարքունիքի մարզի «Բլեջան» ՀԿ նախագահ Լիանա Ասոյանը տեղեկացրեց, որ քարտեզագրման ընթացքում աննկարագրելի իրականության հետ են բախվել ։
«Քարտեզագրել ենք փնջային, որովետև այլ կերպ անհնարին կլիներ, շատ սեփականատերեր նույնիսկ չկան էլ։ Այսինքն՝ փաստաթղթով կան, բայց իրենց գտնելը դժվար է, քանի որ հասցե չկա։ Պատկերացրեք՝ Սևանի ափերը մոտ 1000 հոգու մեջ բաժանված է և ոչ սիմետրիկ՝ մեկը մյուսի մեջ մտած, ասես՝ խզբզած լինեն։ Նրանց մի մասը որևէ գործունեություն չի ծավալում, մի մասն էլ աշխատում է սեզոնային՝ ամռանն ընդամենը 1-2 ամիս։ Չկա հստակ թիվ, թե այդ 1000-ից քանիսն ունեն սեփականության թուղթ, որն ի դեպ՝ հակաօրինական է, քանի որ լճի ափին արգելված է սեփականության իրավունքով տարածք տրամադրելը»,- նշեց Ասոյանը։
Մեր զրուցակիցն իր խոսքում նշեց, որ պատկան մարմինները պետք է զբաղվեն նման հարցերով։ Իսկ ընհանուր առմամբ՝ Սևանա լճի խնդիրներից խոսելիս Գեղարքունիքի մարզի հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչն ասաց՝ լճի «ծաղկմանը» նպաստում են լիճ թափվող աղտոտված ջրերը։ Քանի դեռ այս խնդիրն արդիական է, Սևանա լճի «ապաքինման» մասին խոսք գնալ չի կարող։
«Մեր կենցաղում օգտագործում ենք նյութեր, որոնց բաղադրությունը չգիտենք։ Օրինակ՝ լվածքի միջոցները, նախկինում օգտագործում էին ժավել կամ սև օջառ, իսկ հիմա ամեն ինչի համար նյութ ունենք՝ լվածքը սպիտակեցնող, փափկեցնող, երեխաների համար առանձին միջոցներ և այլ։ Բացի դրանից, նախկինում այսքան հաճախ շոր չէին լվանում՝ շաբաթը մեկ, հիմա մեկ օր են հագնում շորը և լվանում։ Ապացուցված է, որ այս նյութերը բավականին շատ ֆոսֆոր են պարունակում։ Մեր կոյուղիները միացված են գետերին, որոնք թափվում են Սևանա լիճ, հետևաբար՝ կոյուղաջրերի հետ միասին կենցաղային նյութերը ևս հասնում են Սևանա լիճ»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Ասոյանը նշում է նաև գյուղատնտեսական հողերի մշակման հետևանքով առաջացող խնդիրները։ Ըստ նրա՝ շատերը նույնիսկ չգիտեն, թե այս կամ այն պարարտանյութի թույլատրերի նորման որքան է և օգտագործում են հնարավորինս շատ՝ կարծելով, թե բերքը շատ կլինի։ Բայց հողը վերցնում է այնքան, որքան իրեն հարկավոր է, իսկ պարարտանյութերի չարաշահման հետևանքով առաջացած խնդիրները լճի համար անդառնալի հետևանք են ունենում։
Ասոյանի կարծիքով՝ Սևանա լճի ափամերձ շրջաններում ապրող բնակչության շրջանում անհրաժեշտ է իրազեկման աշխատանքներ շատ տանել։
Նրա խոսքով՝ թեև շատ համայնքներում սկսվել է օրգանական գյուղատնտեսությանն անցման գործընթացը, բայց այն բավարար չէ։
Ընդանուր առմամբ՝ Սևանին մոտ և Սևանով ապրողը համոզված է՝ լճի բոլոր խնդիրներին լուծումներ կգտնվեն, եթե լինի Սևանա լիճը փրկելու քաղաքական կամք։

Лиана Асоян: Кто хозяева озера Севан?
Общественная организация «Бледжан» картографировала все прибрежные районы озера Севан. В беседе с корреспондентом Panorama.am председатель общественной организации «Бледжан» Гегаркуникской области Лиана Асоян сообщила, что в процессе картографирования они столкнулись с невероятной реальностью.
«Мы картографировали группами, потому что иначе это было бы невозможно, многих владельцев даже нет. То есть, по документам – они есть, но найти их сложно, поскольку нет адресов.
Представьте, берега Севана поделили между собой 1000 человек, при том – не симметрично, вклинившись, на карте это выглядит словно каракули. Часть из них не ведут никакой деятельности, а некоторые работают посезонно – всего 1-2 месяца в год, летом. Нет четких данных о том, у скольких из этих 1000 имеются документы на право собственности, что, кстати, незаконно: запрещено предоставлять землю в собственность на берегу озера», – сказала Асоян.
По ее словам, такими вопросами должны заниматься и компетентные органы. Коснувшись же проблем озера Севан, отметила, что так называемому «цветению» озера или активизации сине-зеленых водорослей способствуют попадающие в него загрязненные воды. Пока эта проблема актуальна, о «оздоровлении» озера Севан не может быть и речи.
«В быту мы используем материалы, с составом которых не знакомы. Например, моющие и чистящие средства: раньше использовали жавелевую воду или черное мыло, а сейчас у нас есть огромное разнообразие средств – отбеливатели, кондиционеры, отдельные средства для детей и так далее. Кроме того, раньше одежду стирали не так часто, раз в неделю, теперь же одну и ту же одежду дважды не носят, сразу стирают после носки.
Доказано, что эти материалы содержат довольно много фосфора. Наши канализации соединены с реками, впадающими в озеро Севан, поэтому вместе с нечистотами в озеро Севан попадают и бытовые отходы», – сказала собеседник Panorama.am.
Асоян также упоминает о проблемах, возникающих при обработке сельскохозяйственных угодий.
По ее словам, многие люди даже не знают, какова допустимая норма того или иного удобрения, и используют по максимуму, думая, что так урожай будет обильным. Но почва берет столько, сколько ей нужно, и проблемы, последствия вызванных же злоупотреблением удобрений проблем для озера – необратимые.
По мнению Асоян, необходимо провести соответствующую разъяснительную работу среди проживающего в прибрежных районах озера Севан населения.
Хотя во многих общинах начался процесс перехода на органическое сельское хозяйство, этого, по ее словам, недостаточно.
В целом, живущие у Севана и Севаном убеждены: все проблемы озера решаемы, была бы политическая воля по его спасению.