«Փաստ». Դպրոցներին արդեն հրահանգ է իջեցվել «մաքրել» դպրոցների պատերը հերոսների, ֆիդայիների, պատմական կերպարների նկարներից, հայ մեծերի մտքերից
09:40 22/04/2023
«Կրթական ոլորտում իշխանությունների նախաձեռնած «բարեփոխումների» գործընթացի հետ կապված նորանոր տեղեկություններ են ստացվում։ Ի մասնավորի, մեր ունեցած տեղեկություններով, նոր «ծրագիր» է կյանքի կոչվում, որն այս անգամ դպրոցների ներքին «կահավորման» հարցերին է վերաբերում։
Մասնավորաբար, վերջին շրջանում մեզ տեղեկություններ են հասնում, որ դպրոցներին արդեն հրահանգ է իջեցվել «մաքրել» դպրոցների պատերը. տվյալ դեպքում խոսքը վերաբերում է հերոսների, ֆիդայիների, պատմական կերպարների նկարներին, հայ մեծերի մտքերին, հայրենասիրական լոզունգներին, ազգային ոգին բարձրացնող աֆորիզմներին և այլ տիպի գրառումներին, այսինքն՝ այն ամենը, ինչ սովոր ենք տեսնել մեր դպրոցների պատերին։
Ըստ այդմ, բոլոր դպրոցների պատերը պետք է լինեն անթերի «մաքուր»՝ «աշակերտների մտածելակերպի ու ենթագիտակցության վրա արհեստական ներգործությունից խուսափելու նպատակով»։ Թերթի տեղեկություններով, իշխանություններն այս գործընթացը սկսել են մարզերից, առայժմ «ձեռքի հետ», որպեսզի միանգամից մեծ աղմուկ չբարձրանա»։

«Паст»: Спущена директива «очистить» стены школ от фотографий героев, фидаи, патриотических лозунгов
12:01 22/04/2023
Газета «Паст» пишет: «Об инициированных властями ″реформах″ в сфере образования поступают новые сведения. В частности, по нашим сведениям, претворяется в жизнь новая ″программа″, которая в этот раз касается вопросов внутреннего ″интерьера″.
В частности, в последнее время до нас доходит информация о том, что в школы уже спущена директива ″очистить″ стены: в данном случае речь касается фотографий героев, фидаи, исторических деятелей, цитат и высказываний великих армян, патриотических лозунгов, афоризмов, повышающих национальный дух. То есть всего того, что мы привыкли видеть на стенах наших школ.
Соответственно, стены всех школ должны быть безупречно ″чистыми″ – во избежание ″искусственного воздействия на мышление и подсознание учеников″. По нашим сведениям, власти начали этот процесс с областей, пока как бы ″между прочим″, чтобы не поднялся большой шум».