Սարսանգի ջրամբարի ջրային պաշարները գնալով նվազում են` խորացնելով էներգետիկ ճգնաժամը
Ադրբեջանական կողմի հարուցած խոչընդոտների պատճառով արդեն 102 օր շարունակ չի հաջողվում վերականգնել Արցախը Հայաստանից սնուցող միակ բարձրավոլտ օդային գիծը։ Էլեկտրաէներգիայի խիստ սղության պայմաններում Սարսանգի ՀԷԿ-ը Արցախի էլեկտրամատակարարման միակ ռեսուրսն է, և անգամ չնչին վթարի դեպքում Արցախի բնակչությունը ժամերով զրկվում է էլեկտրամատակարումից։
Ընդ որում՝ էլեկտրաէներգիայի ներքին արտադրության ծավալները շատ ավելի քիչ են, քան՝ սպառումը, իսկ Սարսանգի ջրամբարի ջրային պաշարներն էլ գնալով նվազում են՝ հունվարի 10-ից Հանրապետությունն անցել է հովհարային անջատումների։
Մինչ այժմ Ադրբեջանի կողմից արգելափակված է մնում նաև Արցախը բնական գազով սնուցող միակ գազատար խողովակը։
Այս մասին նշված է Արցախի կառավարության տեղեկագրում՝ ներկայացնելով երկրում վիճակы շրջափակման 131-րդ օրվա դրությամբ (18-20.04.2023թ դրությամբ):
Օրվա վիճակագրական թարմացումներ
Արցախի բոլոր բուժհաստատություններում պլանային վիրահատությունների դադարեցման պատճառով մոտ 1,130 քաղաքացի զրկվել է վիրահատվելու միջոցով առողջական խնդիրների լուծման հնարավորությունից՝ վերջին 3 օրվա ընթացքում աճելով շուրջ 30 դեպքով։
Մինչ այսօր Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 337 հիվանդ՝ համապատասխան բուժում ստանալու համար։ Ընդ որում՝ հնարավոր չէ հիվանդներին տեղափոխել պառկած վիճակում, քանի որ ադրբեջանական կողմը խոչընդոտում է Արցախի ռեանիմոբիլի շարժը, իսկ Կարմիր խաչը չունի ռեանիմոբիլ և սովորական մեքենաներով է իրականացնում հիվանդների տեղափոխությունը՝ բոլորը նստած վիճակում։
Շրջափակման հետևանքով իրենց տներ չեն կարողացել վերադառնալ ընդհանուր առմամբ շուրջ 3,900 անձինք, ներառյալ՝ 570 երեխա, որոնց մի մասն արդեն վերադարձել է տուն՝ Կարմիր խաչի և ՌԴ խաղաղապահների աջակցությամբ:
Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղով ոչ մի քաղաքացի ազատորեն չի երթևեկել, և մարդկանց երկկողմանի տեղաշարժի դեպքերը նվազել են շուրջ 185 անգամով, եղածն էլ միայն Կարմիր խաչի ու ՌԴ խաղաղապահների աջակցությամբ (131 օրվա ընթացքում մարդկանց 320,950-ի փոխարեն՝ 1,734 մուտք և ելք՝ վերջին 3 օրում աճելով 29 դեպքով):
Արգելափակված ճանապարհով Արցախի քաղաքացիների ոչ մի մեքենա չի անցել, իսկ Կարմիր խաչի և ռուս խաղաղապահների մեքենաների շարժը գրեթե 50 անգամ ավելի քիչ է եղել, քան պետք է լիներ առանց շրջափակման (131  օրվա ընթացքում 120,520-ի փոխարեն՝ 2,421 մեքենայի մուտք և ելք, այն էլ՝ միայն Կարմիր խաչի և ՌԴ խաղաղապահների կողմից): Դա նշանակում է, որ վերջին 3 օրվա ընթացքում արձանագրվել է մեքենաների միայն 27 մուտք և ելք:
Շուրջ 12 անգամ ավելի քիչ կենսական նշանակության ապրանք է ներկրվել միայն Կարմիր խաչի և ռուս խաղաղապահների կողմից, քան իրականում պետք է լիներ առանց շրջափակման (131  օրվա ընթացքում մոտ 52,400 տոննայի փոխարեն՝ 4,247 տոննա, որից վերջին 3 օրվա ընթացքում՝ միայն 73 տոննա):
Շրջափակման ընթացքում Ադրբեջանը հանրագումարային 65 օր շարունակ լրիվությամբ կամ մասնակիորեն ընդհատել է Հայաստանից Արցախ գազամատակարարումը, իսկ էլեկտրամատակարարումը լրիվությամբ խափանված է արդեն 102 օր շարունակ: Դա հանգեցրել է ամենօրյա հովհարային ու լրացուցիչ վթարային անջատումների և բազմաթիվ հիմնարկների գործունեության փակման կամ կրճատման:
860 տնտեսվարող սուբյեկտ (ընդհանուրի 20,1 %-ը) շրջափակման պայմաններում աշխատելու անհնարինության պատճառով կասեցրել է իր գործունեությունը, իսկ մնացած տնտեսվարողները գործում են մասնակի ծավալով կամ պետական աջակցությամբ։
Շրջափակման և կենսական ենթակառուցվածքների խափանման պատճառով շրջափակման մեկնարկից առ այսօր փաստացի աշխատանքը և եկամտի աղբյուրը կորցրել է նախնական հաշվարկներով շուրջ 10,300  մարդ (ներառյալ՝ պետական աջակցությամբ աշխատատեղի ժամանակավոր պահպանման դեպքերը), որը մասնավոր հատվածում աշխատողների 50 տոկոսից ավելին է։
Դադարել են 32,6 կիլոմետր ճանապարհի, տասնյակ կիլոմետր ջրագծի, հազարավոր հեկտար հողատարածքների ոռոգման համակարգերի, 3,717 բնակարանների, ավելի քան 40 սոցիալական և արտադրական ենթակառուցվածքների շինարարական աշխատանքները։
Շրջափակման ընթացքում Արցախի Հանրապետության տնտեսությանը հասցվել է շուրջ 250 մլն ԱՄՆ դոլարի վնաս՝ հանգեցնելով մոտ 28 տոկոսի չափով ՀՆԱ-ի կանխատեսված տարեկան ցուցանիշի (903 մլն դոլար) չապահովմանը:
2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանը արգելափակել է բոլոր մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների ազատ տեղաշարժը Արցախը արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհով (Լաչինի միջանցքով), բացառությամբ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ռուս խաղաղապահ զորակազմի ներկայացուցիչների։
Շրջափակման պայմաններում սննդի սղության պատճառով հունվարի 9-ից մասնակի է աշխատում 20 երկարօրյա ուսումնական հաստատություն, իսկ տարբեր ժամանակահատվածներում՝ լրիվությամբ կամ մասնակիորեն դադարել էին նաև մանկապարտեզների ու դպրոցների աշխատանքները։
Շրջափակման հենց սկզբից կտրուկ պակասեցին և այնուհետև բացակայեցին մի շարք սննդատեսակներ, հատկապես՝ բանջարեղենի ու մրգերի գրեթե բոլոր տեսակները, քանի որ դրանք ներկրվում էին Հայաստանից: Հաշվի առնելով սննդամթերքի սղությունը ՝ Արցախում հունվարի 20-ից գործում է հատուկ կտրոնային համակարգ, որի շրջանակներում սահմանափակ ծավալով վաճառվում են՝ մակարոնեղեն, հնդկաձավար, բրինձ, շաքարավազ, ձեթ, միրգ, բանջարեղեն, ձու, ինչպես նաև՝ ոչ պարենային ապրանքատեսակներից լվացքի փոշի:
Շրջափակման հարուցած հումանիտար ճգնաժամն էլ ավելի սրելու նպատակով Ադրբեջանը թիրախավորել է նաև Արցախի քաղաքացիական կենսական ենթակառուցվածքները՝ պարբերաբար ընդհատելով Հայաստան-Արցախ գազամատակարարումը և հունվարի 9-ից ամբողջությամբ անջատելով էլեկտրամատակարարումը: Հաշվի առնելով, որ էլեկտրաէներգիայի ներքին արտադրության ծավալները շատ ավելի քիչ են, քան՝ սպառումը, իսկ Սարսանգի ջրամբարի ջրային պաշարներն էլ գնալով նվազում են՝ հունվարի 10-ից Հանրապետությունն անցել է հովհարային անջատումների։

Due to the obstacles caused by Azerbaijan, it has not been possible to restore the only high-voltage overhead line feeding Artsakh from Armenia for 102 days, the Artsakh government said in an update on Azerbaijan’s 131-day blockade of Artsakh.
Amid severe shortage of electricity, the Sarsang Reservoir is the only resource of electricity supply in Artsakh, and even in the case of a minor accident, the population of Artsakh is deprived of electricity supply for hours.
In addition, the volumes of domestic electricity production are much less than consumption, and the water levels of the Sarsang Reservoir are dwindling. Since January 10, the Artsakh Republic has switched to rolling blackouts.
The only pipeline supplying natural gas from Armenia to Artsakh remains blocked by Azerbaijan.
About 1,130 people have been deprived of the opportunity to receive necessary medical treatment due to suspension of planned surgeries in all medical facilities of Artsakh increasing by about 30 cases in the last 3 days.
337 patients have been transferred from Artsakh to Armenia to receive appropriate medical care with the mediation and accompaniment of the International Committee of the Red Cross to date. Due to the Red Cross not having an ambulance and only being able to transport patients with an ordinary vehicle, it is not possible to transport patients needing to lay down because Azerbaijan has obstructed the movement of Artsakh ambulances.
Around 3,900 people, including 570 children, have been separated from their homes as a result of the blockade, however, some have already returned home with the assistance of the Red Cross and Russian peacekeepers.
No citizen traveled freely along the Stepanakert-Goris highway, and the cases of two-way movement of people decreased by about 185 times, and only with the support of the Red Cross and RF peacekeepers (instead of 320,950 people in 131 days, 1,734 entry and exit in the last 3 days increasing by 29 cases).
Not a single vehicle of Artsakh citizens passed through the blocked road, and the movement of Red Cross and Russian peacekeepers vehicles was almost 50 times less than it should have been without the blockade (instead of 120,520, 2,421 vehicles entered and exited in 131 days, and that (only by Red Cross and Russian peacekeepers). That means only 27 vehicle entries and exits were recorded in the last 3 days.
About 12 times less vital goods were imported by the Red Cross and Russian peacekeepers than should have been without the blockade (4,247 tons instead of about 52,400 tons in 131 days, only 73 tons of which in the last 3 days).
During the blockade, Azerbaijan completely or partially interrupted the sole gas supply into Artsakh for a total of 65 days, and electricity supply has been completely disrupted for 102 days. This has led to daily blackouts and additional emergency shutdowns, resulting in many facilities closing or curtailing operations.
860 business entities (20,1 % of the total) have suspended their activities due to the impossible operating conditions under the blockade, while the remaining operate partially or with state support.
At estimated 10,300 people (including state-supported temporary work placements and more than 50% of private sector workers) have lost jobs and sources of income as a result of the impact on the economy from the blockade and disruptions of vital infrastructure
Construction work of 32.6 kilometers of roads, tens of kilometers of water lines, irrigation systems for thousands of hectares of land, 3,717 apartments, and more than 40 social and industrial infrastructures have been stopped.
During the blockade, the economy of the Republic of Artsakh suffered a loss of around $250 million, leading to decline of the predicted annual GDP index ($903 million) by more than 28 percent.