Ադրբեջանը  փակել է Արցախ-Հայաստան սահմանագծին գտնվող Հակարիի կամուրջը
«Ադրբեջանական կողմը, հերթական անգամ կոպտորեն խախտելով 2020թ. եռակողմ հայտարարության դրույթները և շարունակաբար ապատեղեկատվություն տալով Հայաստանից Արցախ զենքի տեղափոխության վերաբերյալ, քիչ առաջ փակել է Արցախ-Հայաստան սահմանագծին գտնվող Հակարիի կամուրջը, որը գտնվում է ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության տիրույթում՝ «Լաչինի միջանցք»-ում:
Արցախի Հանրապետության իշխանությունները խստորեն դատապարտում են ադրբեջանական հերթական սադրանքը՝ այն համարելով Արցախի շրջափակումը խորացնող և էթնիկ զտմանը միտված հանցավոր քայլ, որը ոտնահարում է թե՛ եռակողմ հայտարարությունը, թե՛ ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի պարտադիր կատարման ենթակա որոշումը և թե՛ միջազգային իրավունքի այլ հիմնարար նորմեր:
ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստ, որի ժամանակ կքննարկվեն վերջին զարգացումները և ԱՀ իշխանությունների համապատասխան անելիքները:
Իրադարձությունների վերաբերյալ հետագա մանրամասները կներկայացնենք ավելի ուշ: Խնդրում ենք հետևել պաշտոնական լրահոսին և չտարածել չճշտված տեղեկություններ»։

Азербайджан перекрыл мост Хакари на границе Арцаха и Армении
«Азербайджанская сторона, грубо нарушив в очередной раз  положения Трехстороннего заявления 2020 года и регулярно распространяя  дезинформацию о переброске оружия из Армении в Арцах, недавно перекрыла мост Хакари на границе Арцаха и Армении, который находится в Лачинском коридоре - зоне ответственности российских миротворческих сил», – говорится в сообщении Информационного штаба Республики Арцах (НКР).
«Власти Республики Арцах решительно осуждают очередную провокацию со стороны Азербайджана, считая ее преступным шагом, направленным на усиление блокады Арцаха и этнические чистки, что является нарушением как Трехстороннего заявления, так и обязательного для исполнения решения Международного Суда ООН  и других основополагающих норм международного права.
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян созвал экстренное заседание Совета безопасности, в ходе которого будут обсуждены последние события и соответствующие действия властей Республики Арцах.
Более подробную информацию о событиях мы сообщим немного позже. Пожалуйста, следите за официальными сообщениями и не распространяйте неуточненную информацию», – указывается в сообщении.