«Մեր հայրենիքի արցախյան հատվածում այսօր շուրջ 120 հազար հայորդիներ կանգնած են իսկական ցեղասպանության եզրին և դա ուղղակի խոսքեր չեն»,- Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը։
Նրա խոսքով, վերջին շրջանում, հատկապես՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո, ամենօրյա ռեժիմով զոհեր ունենք։
«Ի՞նչ պետք է անենք, որպեսզի այլևս երբեք չլինեն ցեղասպանություննե։ Նախ, պետք է հասնենք նրան, որ միջազգային հանրությունը ճանաչի և դատապարտի Ցեղասպանությունը։ Երկրորդ, ամենակարևորը, որ մենք պետք է անենք, պետք է հզորացնենք մեր հայրենիքը, պետք է ուժեղանանք, ունենանք անվտանգ երկիր, տնտեսապես զարգացած երկիր, որ որևէ մեկի մտքով անգամ չանցնի, որ հնարավոր է հայ ազգին ցեղասպանել կամ հայ ազգի հետ խոսել ուժի սպառնալիքով»,- նշեց նա։
Արթուր Վանեցյանն ընդգծեց՝ Հայաստանի իշխանությունները սպասարկում են բոլորի շահը, բացի Հայաստանի ու Արցախի։
«21-րդ դարում ունենալ թշնամիներ, փակ սահմաններ, ունենալ պատերազմ, իհարկե, նորմալ չէ։ Բայց մենք պետք է հասկանանք՝ Թուրքիան ու Ադրբեջանն արդյո՞ք կարող են խաղաղ ապրել մեզ հետ։ Մենք ականատես ենք եղել, որ ադրբեջանցիները սպանում են մարդկանց միայն նրա համար, որ նրանք հայ են. հիշենք Թալիշի դեպքերը, Արցախյան երեք պատերազմների ժամանակ եղած դեպքերը, երբ քաղաքացիական անձանց, տարեցներին սպանում էին բացառապես նրանց ազգային պատկանելիության համար։ Չեմ կարծում, որ այդ մարդկանց հետ կարող ենք ունենալ որևէ հարաբերություն, քանի դեռ Հայաստանը ուժեղ չէ, հզոր չէ և չի կարող ինքն իրեն պաշտպանել, և ամենակարևորը՝ չունի ազգային մտածելակերպ ունեցող իշխանություն»,- ասաց Արթուր Վանեցյանը։
Հարցին՝ Իշխան Սաղաթելյանը ժողովրդին ապաստամբելու կոչ է անում, հիմա պե՞տք է ապստամբության պատրաստվել՝ հաշվի առնելով սահմանին, Արցախում տիրող վիճակը, Արթուր Վանեցյանն արձագանքեց. «Իսկ ի՞նչ անենք, համակերպվե՞նք, գնանք զոհասեղանի՞ն բոլորս»։
Լրագրողի հարցին՝ այսօր հնչում են կոչեր, ուղերձներ, դրանք կարո՞ղ են նպաստել, որպեսզի նոր ցեղասպանություն տեղի չունեն, նա պատասխանեց. «Կոչեր անելը գործիքներից մեկն է, որը պետք է լինի։
2019 թվականի սեպտեմբերից, երբ հրաժարական եմ տվել իմ զբաղեցրած պաշտոնից, այդ օրվանից մտել եմ ակտիվ պայքարի մեջ և շարունակում եմ պայքարել։ Չեմ հոգնելու։ Իհարկե, կարճ ժամանակում շոշափելի արդյունքներ կամ հանրության կողմից սպասելի արդյունքներ, ցավոք, չեն գրանցվել, բայց այս իշխանությունն էլ ամեն ինչ անում է, որպեսզի մնա իշխանության», - ասաց Արթուր Վանեցյանը։
Արթուր Վանեցյանն այլ քաղաքական հարցերի չպատասխանեց, ասաց՝ այսօր այդ օրը չէ։ Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում է՝ հարգելու ցեղասպանության զոհերի հիշատակը։

«В Арцахе сегодня около 120 тысяч армян – на грани реального Геноцида, и это не просто слова», – заявил в беседе с журналистами в мемориальном комплексе «Цицернакаберд» в Ереване бывший директор СНБ Армении, председатель партии «Айреник» («Отечество») Артур Ванецян.
По его словам, за последний период, особенно после 9 ноября 2020 года, каждый день армянская сторона несет потери.
«Что нужно предпринять, чтобы отныне никогда не совершались Геноциды? Во-первых, мы должны добиться того, чтобы международное сообщество признало и осудило факт Геноцида армян. Во-вторых, самое главное, мы должны усилить нашу Родину, должны стать сильнее, сформировать безопасное государство, экономически развитую страну, чтобы никому даже в голову не пришло подвергать геноциду армянский народ или разговаривать с армянским народом на языке угрозы силой», – отметил он.
Артур Ванецян подчеркнул, что власти Армении обслуживают интересы всех, кроме Армении и Арцаха.
«Ненормально, конечно, когда в 21 веке у тебя есть враги, закрытые границы, идет война. Но мы должны понять, могут ли Турция и Азербайджан жить мирно с нами? Мы были очевидцами того, что азербайджанцы убивают людей только за то, что они являются армянами: вспомните случаи в Талише, произошедшие во время Трех Арцахских войн случаи, когда гражданских лиц, престарелых убивали лишь из-за их национальной принадлежности. Не думаю, что с этими людьми у нас могут быть налажены какие-то отношения, пока Армения не сильна и не может себя защитить, и самое главное – пока у нее нет власти, обладающей национальным мышлением», – подчеркнул он.
На вопрос, следует ли после озвученного накануне представителем Верховного органа АРФ «Дашнакцутюн», депутатом Национального Собрания Армении Ишханом Сагателяном призыва ожидать протестов, учитывая ситуацию на границе и в Арцахе, Артур Ванецян ответил: «А что делать? Смириться и всем вместе отправиться на жертвенный алтарь?»
Что касается того, могут ли звучащие сегодня послания и призывы поспособствовать предупреждению нового геноцида, он ответил: «Призывы – один из механизмов, который необходим.
С сентября 2019 года, когда я подал в отставку с занимаемой должности, я веду активную борьбу и продолжаю бороться. Не устану. Конечно, к сожалению, за короткий период не удалось зафиксировать ощутимых результатов или ожидаемых обществом результатов, но и эта власть делает всё, чтобы удержать свои кресла», – отметил Артур Ванецян.
Артур Ванецян не стал комментировать другие политические вопросы, отметив, что сегодня не тот день. Он находится в мемориальном комплексе «Цицернакаберд», чтобы почтить память жертв Геноцида армян.