Սերժ Սարգսյան. Բայրաքթար դարձած արնածոր յաթաղանը կրկին կախված է մեր ժողովրդի գլխին
«Պատմությունը ջնջելու կամ նենգափոխելու փորձերը բոլոր ժամանակներում նպատակ ունեն հանցանքը պարտակելու և հանցագործներին արդարացնելու:
Կարևոր առիթներով ես մշտապես կրում եմ ցեղասպանության դեմ պայքարի խորհրդանիշ դարձած անմոռուկը: Այն շատ հստակ խորհուրդ և պատգամ ունի. մեր ժողովրդի հետ ավելի քան մեկ դար առաջ կատարված ոճրագործությունը երբեք չի կարելի մոռանալ:
Օսմանյան կայսրությունը, 1915 թվականին իրագործելով Հայոց ցեղասպանությունը, մարդկության և քաղաքակրթության դեմ ուղղված մեծագույն հանցանք կատարեց, որը թուրքական կառավարությունները տասնամյակներ շարունակ փորձում են ամեն գնով մոռացության մատնել և, հաջողության չհասնելով, այժմ էլ ջանքեր են գործադրում յուրօրինակ ցինիզմով փոխատեղելու զոհին և դահճին, գլխիվայր շրջելու ողջ իրականությունը, վերացնելու հայկական հետքը Արևմտյան Հայաստանից: Ժխտողականությունը պետական քաղաքականություն դարձրած թուրքական կառավարությունը թշնամաբար է տրամադրվում անցյալ դարասկզբի առաջին ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող երկրների նկատմամբ: Թուրքիայում հալածանքների են ենթարկվում Հայոց ցեղասպանության անհերքելի իրողությունն ընդունող, ճշմարտության դեմ չմեղանչող մտավորականները: Եվ որքան այդ երկիրը ջանք է թափում պարտակելու հանցանքը, այնքան ավելի է մեղսակից դառնում 108 տարի առաջ տեղի ունեցած ոճրագործությանը:
Ինչպես մեկ դար առաջ, այնպես էլ այսօր քաղաքակիրթ մարդկության աչքի առջև թուրքական ազգայնական կառավարությունը փորձում է հարևան ժողովուրդների և պետությունների հաշվին իրագործել իր նախնիների վաղեմի երազանքը՝ պանթյուրքիզմի ծրագիրը, որը տարփողում է անգամ պետական մակարդակով: Խաղաղասիրության ու մարդասիրության կեղծ քողի տակ, հաճախ նաև անթաքույց, շարունակում է նախնիների կիսատ թողած գործը:
Ինչո՞ւ հնարավոր դարձավ Հայոց ցեղասպանությունը. դավաճանությունը հանդուրժելու, թշնամուն անհիմն հավատ ընծայելու, մեղսավոր անգործության ու հուսահատության, մեր անխոհեմության ու անտարբերության, իրավիճակի հետ համակերպվելու, համախմբված պայքարից հրաժարվելու, պայքարողներին չաջակցելու, պառակտվածության, մեր բոլոր ռեսուրսները՝ մտավոր, ֆիզիկական և այլ, չմիավորելու հետևանքով: Կարո՞ղ էր արդյոք այն կանխվել: Կարող էր:
Նույն պատճառով այսօր էլ վտանգի տակ է մեր սերունդների ապագան ու մեր Հայրենիքի վերջին կտորը: Բայրաքթար դարձած արնածոր յաթաղանը կրկին կախված է մեր ժողովրդի գլխին, որը եթե հլու-հնազանդ դնենք դահճի առջև, նա չի հապաղի անել իր սև գործը:
Իրավունքի ուժը ըստ պատեհության և հարմարության է գործում անգամ 21-րդ դար մտած աշխարհում. աշխարհաքաղաքական շահերի պայքարում, ցավոք, ինչպես երեկ, այնպես էլ այսօր խախտվում է ուժի և իրավունքի հավասարակշռությունը՝ հօգուտ ուժի: Բոլորիս աչքի առաջ միջազգային իրավունքն ընկրկում է հաճախ անողջամիտ ու ցինիկաբար իր գերակայությունը ցուցադրող ուժի իրավունքի առաջ: Մենք պիտի գիտակցենք, որ աշխարհում, այլ ժողովուրդների կողքին հավասարապես, Աստծու տված մեր բնօրրանում խաղաղ ու անվտանգ ապրելու իրավունքը մերն է: Եթե անգամ մեր ուժն այսօր դեռևս բավարար չէ՝ այն տմարդիաբար մսխողների պատճառով, միևնույն է, չպիտի զիջենք մեր իրավունքը և պիտի ձգտենք հզորանալ:
ՀԻՇԵ՛Լ պատմությունը, դասե՛ր քաղել նրանից, ՊԱՀԱՆՋԵ՛Լ պատմության հետ առերեսում այն նենգափոխողներից՝ ներսում թե դրսում, պայքարե՛լ սեփական իրավունքների համար, ամեն գնով հզորանա՛լ և տեր կանգնել մեր ապագային: Սա՛ է ապրելու մեր բանաձևը: Եվ սա՛ պիտի դառնա մեր հավատամքը:

Armenia’s third President Serzh Sargsyan issued a message on the Armenian Genocide Remembrance Day marked annually on April 24. Below is his full message.
"At all times, attempts to erase history or distort it have been aimed at covering up the crime and absolving the culprits. On every significant occasion, I constantly wear the forget-me-not emblem which became the symbol of the fight against genocides.
It has a very special meaning and denotation: the tragedy, which befell our nation over a one hundred years ago, must never be forgotten.
Carrying out the Armenian Genocide in 1915, the Ottoman Empire committed the greatest crime against humanity and civilization which successive Turkish governments have been trying for decades to send into oblivion at all costs and, failing in this attempt, are currently attempting in a uniquely cynical way to switch the victim and the executioner with places, turning upside down the reality, erasing every Armenian trace in the Western Armenia.
The Turkish government, which adopted denial as state policy, is manifesting hostility against the countries which have recognized and condemned the first genocide carried out at the beginning of the last century. Those intellectuals in Turkey, who accept the Armenian Genocide as an undeniable fact and do not violate the truth, are being persecuted. The harder that country is trying to cover up the crime, the more it becomes an accomplice to the carnage performed 108 years ago.
Just as one century ago, today too, right before the eyes of the civilized world, the nationalistic Turkish government is trying at the expense of the neighboring nations and peoples to implement the cherished dream of its predecessors – the Pan-Turkism scheme, which it has proclaimed at the state level. Behind a sham cover of peace-loving and humanity, often also without any cover, it carries on with the unaccomplished task of its ancestors.
Why the Armenian Genocide became possible? It happened because we showed tolerance for treason, extended the unwarranted trust to our enemy, manifested the criminal inactivity and despair, gullibility and indifference, readiness to adjust to the situation, refused to fight in an organized manner, didn’t support those who fought, becoming a divided nation and failing to use all our resources – intellectual, physical, other, also not being able to unite. Was it possible to prevent the Genocide? Yes, it was.
All this is endangering now the future of our generations and the last share of our Fatherland. The bloody scimitar, which has now become a Bayraktar, is hanging over our peoples’ heads, again. And if we bow humbly to the executioner, he will not delay in accomplishing his devilish deed. The force of law is being used based on expediency and convenience even in the world which entered the 21st century. Unfortunately, in the war of geopolitical interests today, just as yesterday, the balance between the force and the law is being tipped, the force gaining the upper hand. Right before our eyes, international law is giving way to force which often imprudently and cynically manifests its dominance. We must realize that in this world, on par with other nations, we have the right live in peace and in safety on our own land given to us by God. Even though today our strength is yet insufficient because of those who waste it wretchedly, we must not yield our rights and must strive to become stronger.
Remember the history and learn its lessons; demand that those, who distort history, acknowledge it – inside our country and outside; fight for our rights, empower ourselves at any cost and master our future. This is our formula of living, and this must become our credo."