Նատալյա Ռոտենբերգ. Խորհուրդ  ենք տալիս բոլորին իրենց «երկար քթերը» չխոթեն  ուրիշի անձնական կյանքի մեջ
15:09 24/04/2023
Նատալյա Ռոտենբերգ. Խորհուրդ ենք տալիս բոլորին իրենց «երկար քթերը» չխոթեն ուրիշի անձնական կյանքի մեջ
«Ուժը Հայրենյաց» կուսակցության նախագահ Տիգրան Արզաքանցյանի կինը՝ հասարակական, քաղաքական գործիչ Նատալյա Ռոտենբերգը հայտարարություն է տարածել Լոնդոնի բարձր դատարանի՝ իրեն ձերբակալելու որոշման մասին.
«Հայտնում ենք, որ Նատալյա Ռոտենբերգը բաժանվել է իր առաջին ամուսնուց ՝ Արկադի Ռոտենբերգից, 2013 թվականին, 2016 թվականին երկու կողմերը կնքել են ընտանեկան ակտիվների վերաբերյալ հաշտության համաձայնագիր,   բայց որոշ ժամանակ անց, նախկին ամուսինը փոխել է իր միտքը, որից հետո շարունակվել է դատական գործընթացը:
Նատալյա Ռոտերնբերգի նկատմամբ հայց ներկայացրած փաստաբանական գրասենյակը իրեն պաշտպանել է ընդամենը 1 օր դատարանում (1,5 ժամ դատարանում), ինքն անձամբ երբեք չի հանդիպել նրանց հետ և ծանոթ չէ:
Նրանց կատարած միակ աշխատանքը այն է եղել, որ նրանք դատական նիստին խնդրել են դատը տեղափոխվի մեկ այլ օր: Այլևս չեն ներկայացրել գործը  ոչ մի դատարանում և նիստերում։  Դա միանգամյա ծառայություն էր, որի համար փաստաբանները պահանջել են ավելի քան £100.000: Նատալիա Ռոտենվերգը համաձայն չի եղել այդ գումարի
չափի հետ, քանի որ նշված չափը չի համապատասխանում մատուցված ծառայություններին:
Ինչ վերաբերում է Նատալյա Ռոտենբերգի դատարան չներկայանալու մեղադրանքին, ապա դա տրամաբանական է. Անգլիան 2018 թվականից դադարել է երկարաձգել երկիր մուտք գործելու վիզան ռուսների համար, առավել ևս այնպիսի անձանց համար, ովքեր ունեն այսքան  հայտնի  ազգանուն, որը մտել է պատժամիջոցների մեջ ։
Տրամաբանական չէ պահանջել այն, ինչ իրենք են արգելափակում ու չեն տալիս, առավել ևս նման անհեթեթ վճիռ կայացնել։  Թող նախ միջանցք բացեն, վիզա տան, թույլ տան դատարանում պաշտպանվել և ապացուցել իրենց իրավացիությունը, իսկ հետո նոր մեղադրանք առաջադրեն։
Այն է, որ փաստաբանները խնդրել են £100.000 Նատալյա Ռոտենբերգը անհեթեթ է համարում և ունի նրանց նամակների և հայցերի բոլոր ապացույցները թվերով: Եվ եթե հարցը ընդամենը £11.500 է, ապա դա փոխում է ամբողջ պատկերը: Ինքը ՝ Նատալիա Ռոտենվերգը չի տեսել վերադարձի գումարի և կալանքի որոշման վերաբերյալ որոշումը, և եթե վերջին որոշումը 11.500 ֆունտ ստեռլինգի մարումն է, ապա նա պատրաստ է մարել այդ պարտքը:
Յուրաքանչյուր մարդ կարող է բախվել դատարանների հետ, և դա նորմալ է: Դրա համար էլ նրանք գոյություն ունեն, որպեսզի լուծեն նմանատիպ  հարցերը, որոնք մարդիկ չեն կարողացել լուծել խաղաղ ճանապարհով։

А другие пусть свой длинный нос не суют в чужую личную жизнь – Наталья Ротенберг
Бывшая супруга российского предпринимателя Аркадия Ротенберга и нынешняя супруга главы партии «Сила Родины» Тиграна Арзаканцяна – Наталья Ротенберг – выступила с заявлением в связи с выдачей британским судом ордера на ее арест.
Высокий суд Лондона выдал ордер на арест Натальи Ротенберг, против которой подала иск юридическая фирма Candey, ранее представлявшая ее интересы. Как пишет The Telegraph, британский суд принял такое решение после того, как ответчица 20 апреля не явилась на судебное заседание.
Заявление Натальи Ротенберг публикуем ниже:
«Наталья Ротенберг развелась со своим первым мужем Аркадием Ротенберг в 2013 году, в 2016 году было подписано двумя сторонами мировое соглашение о семейных активах. Но через некоторое время бывший супруг передумал отдавать часть недвижимости, и суды вновь продолжились и длятся по сей дней.
Адвокатская контора подала иск против Натальи Ротенберг о невыплате их вознаграждения.
По словам самой Натальи Ротенберг, эта организация защищала ее всего 1 день в суде (1,5 часа слушания), сама лично она с ними никогда не встречалась и не знакома. Все, что они сделали на слушании, это попросили переноса суда в другой день. Судья так и сделал. Больше они не представляли ее ни в каких судах и заседаниях. Это была разовая услуга, за которую по словам Натальи Ротенберг, юристы запросили более чем £100.000.
Сама Наталья Ротенберг не согласна с этой суммой за 1 день и 1,5 часа, поэтому возникла такая ситуация. Нужно быть реалистом и выставлять реальные цены, а не приписывать нолики 000000000 адвокатам, а вдруг пройдет.
Что касается обвинения о неявке самой Натальи Ротенберг в суд, то это логично. Ведь Англия с 2018 года перестала продлевать визу для въезда в страну для русских, а тем более с такими громкими фамилиями, которые попали под санкции.
ˮНе логично требовать того, что сами блокируют и не дают, а тем более выносить такой нелепый вердикт. Пусть вначале откроют коридор, дадут визу, позволят защитить себя в суде и доказать свою правоту, а потом выдавать обвинения в чем? В том, что адвокаты запросили £100.000 +? У меня есть все доказательства их писем и исков с этим цифрами. А если вопрос в £11.500 всего, то это меняет всю картину״, - считает она.
Сама Наталья Ротенберг не видела последнего решения о сумме возврата и о решении ареста, и если последнее решение состоит в погашении £11.500, то она готова погасить эту сумму.
ˮКаждый человек может столкнуться с судами, и это нормально. На то они и существуют, чтобы решать те вопросы, которые не смогли решиться мирным путем. А раздувать большую трагедию из этого, не вижу смысла. Это мои личные вопросы, и я их буду решать сама и нести ответственность тоже сама. А другие пусть свой длинный нос не суют в чужую личную жизньˮ, - отмечает она».