Համագումարը խորին շնորհակալություն է հայտնում Բայդեն-Հարիս-ի վարչակազմին
Ամերիկայի հայկական համագումարը ողջունում է նախագահի հայտարարությունը Հայոց ցեղասպանության և Օսմանյան Թուրքիայի կողմից 1,5 միլիոն հայերի սիստեմատիկ կոտորածներն արձանագրելու մասին։
«Համագումարը խորին շնորհակալություն է հայտնում Բայդեն-Հարիս-ի վարչակազմին, Կոնգրեսին և անցյալ տասնամյակների բոլոր այն առանցքային գործիչներին, ովքեր հանձնառու էին Հայոց ցեղասպանության հարցում ԱՄՆ-ի ազնիվ քաղաքականության ամրապնդմանը: Մենք նաև խորին երախտագիտություն ենք հայտնում ընտրված պաշտոնյաներին, գիտնականներին, մարդու իրավունքների ջատագովներին և բոլոր անհատներին ու կազմակերպություններին, ովքեր հավատում են մարդու իրավունքների վերաբերյալ կրթության և ցեղասպանությունների կանխարգելման կարևորությանը:
Ամերիկայում գրանցված առաջին հայը բնակություն է հաստատել Ջեյմսթաունի գաղութում 1607թ.-ին: Այժմ ամերիկահայերի ու նրանց հարազատների թիվը ԱՄՆ-ում մոտենում է 2 միլիոնին, հիմնականում՝ Հայոց ցեղասպանության հետևանքով: Հայաստանի և Արցախի հետ ամերիկյան մշտական կապերը, որոնք հիմնված են իրական ընդհանուր արժեքների վրա, ներառյալ՝ ժողովրդավարությունը, այժմ գտնվում են կրիտիկական կետում, մինչ Ադրբեջանում Ալիևի վարչակարգը՝ Թուրքիայում Էրդողանի վարչակարգի հետ միասին, առաջընթաց են գրանցում հայկական բնակչությանը և մշակույթը ոչնչացնելու ուղղությամբ, որոնք կանգուն են մնացել հազարամյակների ընթացքում:
1982թ.-ի ապրիլի 22-ի հռչակագրում նախագահ Ռոնալդ Ռեյգանը զգուշացրել էր, որ Հայոց ցեղասպանության դասերը չպետք է մոռացվեն: Մենք գիտենք, որ ներկայիս վարչակազմը մասնավոր կերպով ճանաչել է, որ հայերը կրկին բախվում են ցեղասպանությանը: Նախագահ Բայդենը ներառեց նմանատիպ, ճիշտ ժամանակին արված ուղերձ՝ «հիշելու և երաշխավորելու, որ 108 տարի առաջ տեղի ունեցած ցեղասպանությունն այլևս երբեք չկրկնվի»: Սա կոչ է՝ լրացուցիչ գործողություններ ձեռնարկել վտանգի տակ գտնվող հայերին պաշտպանելու համար, մինչ մենք ակնկալում ենք Միացյալ Նահանգների ուժեղ դերակատարումը երկու նախագահների և բոլոր բարեխիղճ մարդկանց խոսքերին ականջալուր լինելու հարցում՝ ցեղասպանությունը հայերի դեմ և ամբողջ աշխարհում ցեղասպանությունը դադարեցնելու հստակ գործողություններով։
«Մինչ մենք ոգեկոչում ենք 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը, մենք պետք է երաշխավորենք, որ պատմությունը չի կրկնվի և թույլ չտանք, որ տեղի ունենա երկրորդ Հայոց ցեղասպանությունը»,– հայտարարեց Համագումարի գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունին:
«Մենք կոչ ենք անում Միացյալ Նահանգներին և միջազգային հանրությանը լրացուցիչ քայլեր ձեռնարկել վտանգի տակ գտնվող հայերին պաշտպանելու համար»»,-ասված է համագումարի տարածած հայտարարության մեջ։

The Armenian Assembly of America welcomes President Joe Biden's statement on the Armenian Genocide and putting on record the systematic massacres of 1.5 million Armenians by Ottoman Turkey.
"The Assembly deeply thanks the Biden-Harris Administration, Congress, and all of the key figures in decades past who committed to cementing an honest U.S. policy on the Armenian Genocide. We also thank profoundly elected officials, scholars, human rights proponents, and all individuals and organizations who believe in the importance of human rights education and genocide prevention," it said in a statement on Monday.
"The first recorded Armenian in America settled with the Jamestown Colony in 1607. Armenian Americans and their families are now approaching 2 million, primarily as a result of the Armenian Genocide. The permanent American ties with Armenia and Artsakh – based on real shared values including democracy—are now at a critical point, as the Aliyev regime in Azerbaijan, along with the Erdogan regime in Turkey, are progressing toward eliminating Armenian populations and culture which have stood for millennia.
"In an April 22, 1982 proclamation, President Ronald Reagan warned that the lessons of the Armenian Genocide must not be forgotten. We know that the current Administration has privately recognized that Armenians again face genocide. President Biden included a similar, timely message “to remember and to ensure that genocide like the one that happened 108 years ago is never again repeated.” This is a call for additional action to defend Armenians at risk as we look forward to a strong United States role in heeding the words of both Presidents, and all people of good faith, with concrete actions to stop Genocide against Armenians, and around the world," reads the statement.
“As we commemorate the first genocide of the 20th century, we must ensure that history does not repeat itself and prevent a second Armenian Genocide from happening,” stated Assembly Executive Director Bryan Ardouny. "We urge the United States and the international community to take additional steps to defend Armenians at risk."