Իրանում սպանվել է Սիստան և Բելուջիստան նահանգում Գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեիի նախկին ներկայացուցիչ Աբբասալի Սոլեյմանին։ Tasnim գործակալության փոխանցմամբ՝ Բաբոլսար քաղաքում նրա դեմ մահափորձ է կատարվել։
Սոլեյմանին հարձակման է ենթարկվել Իրանի Ազգային բանկի մասնաճյուղում: Անհայտ տղամարդը բանկի պահակից խլել է ատրճանակը և կրակ բացել: Գերագույն առաջնորդի նախկին ներկայացուցիչը սպանվել է, ևս երեքը վիրավորվել են։ «Գազետա ռու»-ն հայտնում է, որ հարձակվողին ձերբակալել են իրավապահ մարմինները։ Սպանության պատճառը հայտնի չէ։
Խամենեիի ներկայացուցիչները հոգևորականներ են, որոնք նահանգային մակարդակում գործում են գերագույն առաջնորդի անունից։

В Иране убили экс-представителя верховного лидера страны
В Иране убит бывший представитель верховного лидера страны аятоллы Али Хаменеи в провинции Систан и Белуджистан Аббасали Солеймани. Как сообщает «Газета.ру» со ссылкой на агентство Tasnim, на него было совершено покушение в городе Бабольсар.
На Солеймани напали в отделении Национального банка Ирана. Неизвестный выхватил пистолет у охранника банка и открыл стрельбу. Бывший представитель верховного лидера погиб, еще трое человек были ранены. Нападавший был задержан правоохранительными органами. Причина покушения неизвестна.
Представители Хаменеи — священнослужители, исполняющие обязанности от имени верховного лидера на уровне провинции.