ՔԿ. Բերդի զինկոմի հետ տեղի ուենցածը պայմանավորված չէ նրա ծառայողական գործունեությամբ
Տավուշի մարզի Բերդ քաղաքի զինկոմ Լեռնիկ Օհանյանի նկատմամբ բռնություն կիրառելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 167-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 12-րդ կետերի և 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով։ Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեցին Քննչական կոմիտեից։
Լ. Օհանյանը վարույթով ճանաչվել է տուժող։ Ըստ քննությամբ ձեռք բերված տվյալների՝ տեղի ուենցածը պայմանավորված չէ նրա ծառայողական գործունեությամբ։
Բերդ համայնքի Տավուշ բնակավայրում գործող գազալցակայանում հերթի պահպանման հարցի շուրջ առաջացած վեճի արդյունքում Լ․ Օհանյանը երկու անձի կողմից ենթարկվել է բռնության։ Տվյալ անձինք ձերբակալվել են հանցանք կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի հիմքով։
Նրանց մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 167-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 12-րդ կետերով և 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված հանցավոր արարքներ կատարելու համար։
Դատարանի որոշմամբ նրանցից մեկի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը՝ երկու ամիս ժամկեով, մյուսի նկատմամբ՝ տնային կալանքը։
Նախաքննությունը շարունակվում է, վարութային և ապացուցողական գործողություններ են կատարվում դեպքի ամբողջական հանգամանքները պարզելու նպատակով։ Նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն։

СК Армении: Инцидент с военкомом Берда не связан с его служебной деятельностью
21 апреля в тавушское территориальное подразделение Полиции поступил вызов о том, что в тот же день гражданин Л. Оганян подвергся избиению и с телесными повреждениями был доставлен в местный военный госпиталь.
Из Следственного комитета Армении Panorama.am сообщили: «По инциденту с применением насилия в отношении Л.Оганяна инициировано уголовное производство по признакам пп.7 и 12 ч.2 ст.167 и п.1 ч.2 ст.297 УК РА.
Последний в рамках производства признан потерпевшим. По полученным следствием данным, инцидент не обусловлен его служебной деятельностью. В результате ссоры, вспыхнувшей на газозаправочной станции общины Берд по вопросу соблюдения очереди, Л. Оганян со стороны двоих мужчин подвергся насилию.
Указанные лица задержаны по непосредственно возникшему подозрению в совершении преступления. Им предъявлено обвинение в совершении преступных деяний, предусмотренных пп.7 и 12 ч.2 ст.167 и п.1 ч.2 ст.297 УК РА.
Решением суда, в отношении одного из них в качестве меры пресечения избран арест сроком на 2 месяца, другого – домашний арест.
Предварительное расследование продолжается, предпринимаются соответствующие действия для выяснения всех обстоятельств инцидента, назначена судмедэкспертиза».