Կարմին խաչի միջնորդությամբ 16 մարդ Արցախից տեղափոխվել է Հայաստանի բուժհաստատություններ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային, սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններով և շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 16 անձ այսօր, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
[ԱՀ առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ 11 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 7 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 2-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 353 հիվանդ։

ICRC helps transfer 16 more patients from Artsakh to Armenia
The International Committee of the Red Cross (ICRC) has facilitated the transfer of 16 more severely ill patients from Artsakh (Nagorno-Karabakh) to Armenia amid Azerbaijan’s ongoing blockade of Artsakh which started on 12 December last year, the Artsakh Ministry of Health reported.
The patients with serious oncological and cardiovascular diseases requiring urgent surgery were transported to specialized medical facilities in Armenia on Wednesday, the ministry said in a statement.
11 patients, who had been transferred to Armenia for medical treatment, returned to Artsakh together with an accompanying team.
Seven patients, including two critically ill, remain in the intensive care unit of the Republican Medical Center.
The Red Cross has helped transfer a total of 353 patients from Artsakh to Armenia for urgent treatment since the start of the blockade.