Մենք ուզում ենք հասկանալ՝ ռուսական կողմը համբերության բաժակ արդյո՞ք ունի. Արցախի ԱԳ նախարար
«Սա ևս մեկ հարված է 2020 թ.-ի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված փաստաթղթին և Ադրբեջանն առաջ է քաշում Արցախը էթնիկ զտման ենթարկելու որդեգրած իր քաղաքականությունը»,-Հանրային հեռուստատեսության «Հարցազրույց» հաղորդման ժամանակ հայտարարեց Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանը՝ մեկնաբանելով Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական անցակետ տեղադրելու դեպքը:
Նախարարն ասաց, որ ադրբեջանական անցակետի տեղադրութմով անվտանգային միջավայրի ընկալումն է փոխվում:
Արցախի արտաքին գործերի նախարարի խոսքով՝ ադրբեջանը այդ քաղաքականույունը որդեգրել է վաղուց, տարբեր անհիմն մեղադանքեր առաջ քաշելով, թե իբր Հայաստանից սպառազինություն և զինծառայողներ են տեղափոխվում Արցախ, այդ պատճառով էլ ուզում է տեղադրել անցակետը:
«2020թ Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետը սահմանում է, որ Լաչինի միջանցքի անվտանգությունը պետք է ապահովեն ռուս խաղաղապահները և այն եռակողմ հայտարարության կարևորագույն էլեմենտն է»,-ասաց Ղազարյանը, և արձանագրելով, որ արցախյան կողմն ակնկալում է ռուսական կողմից գործուն քայլերն այդ կետի ապահովման հարցում, հավելեց. «Պատերազմից հետո մեր հայրենակիցները վերադարձել են Արցախ՝ տեսնելով, որ ռուսական խաղաղապահ զորակազմն այնտեղ տեղակայված է, բայց հիմա հայտնվել է պատանդի կարգավիճակում: Մենք տեսնում ենք, որ ադրբեջանական կողմը ռուս խաղաղապահների կարմիր գծերը հատելով առաջ է գալիս, ռուսական կողմից էլ տարբեր ներկայացուցիչներ հայտարարում են, թե իրենց ուշադրույթունն այլ տեղ է:
Մենք ուզում ենք հասկանալ, թե արդյոք կա մի վերջնագիծ, սահմանագիծ, համբերության բաժակ արդյոք ունի ռուսական կողմն այս առումով»:
Սերգեյ Ղազարյանը հիշեցրեց, որ այդ մասին ասվում էր նաև Արցախի անվտանգության խորհրդի հայտարարության մոջ, որտեղ նշվում էր, որ ռուսական կողմից գործուն քայլերի բացակայուրյունը թույլ կտա Արցախի իշխանություններին և ժողովրդին որոշելու իրենց հետագա անելիքները:
Նախարարը չբացառեց, որ դրանով է բացատրվում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հրամանատար գեներալ Վոլկովի փոխարինումը Ալեքսանդր Լենցովով:

Глава МИД Арцаха: Хотим понять, есть ли чаша терпения у российской стороны
Установка контрольно-пропускного пункта Азербайджаном на мосту Хакари является очередным ударом по трехстороннему заявлению лидеров Армении, РФ и Азербайджана от 9 ноября 2020 года, и Азербайджан продвигает свою политику по этнической чистке Арцаха. Об этом во время программы «Интервью» в эфире Общественного телевидения Армении заявил министр иностранных дел Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Сергей Газарян.
По словам Газаряна, установкой азербайджанского КПП меняется восприятие безопасной среды.
Как он отметил, этой политики Азербайджан придерживается давно, выдвигая различные необоснованные обвинения, будто из Армении в Арцах перебрасываются военные и вооружение.
«Пункт 6 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года гласит: Лачинский коридор остается под контролем миротворческого контингента Российской Федерации. И это важнейший элемент трехстороннего заявления», – сказал он, добавив, что арцахская сторона ожидает от РФ действенных шагов по обеспечению соблюдения этого пункта.
«После войны наши соотечественники вернулись в Арцах, увидев, что там размещены российские миротворческие силы, но сейчас оказались в статусе заложников. Мы сейчас видим, что Азербайджан продвигается вперед, игнорируя красные линии миротворцев, и видим, что представители разных кругов российской стороны отмечают, что их внимание сосредоточено на другом направлении.
Мы хотим понять, есть ли в этом плане предел, граница или чаша терпения у российской стороны», – сказал он.
Сергей Газарян напомнил, что об этом же говорилось в заявлении СБ Арцаха, указывалось: «Ожидаем в самый короткий срок действенных шагов по решению проблем безопасности народа Арцаха и гуманитарных вопросов, отсуствие которых позволит народу и  властям Арцаха предпринять дальнейшие шаги».
Министр при этом не исключил, что данным обстоятельством и обусловлена смена командующего российскими миротворцами.
Новым командующим российскими миротворцами в Нагорном Карабахе с 25 апреля назначен генерал-полковник Александр Ленцов, сообщили в Минобороны РФ. Ранее российский миротворческий контингент в Нагорном Карабахе возглавлял генерал-майор Андрей Волков. Его назначили в январе 2022 года.